Nie próbuj tego zrobić ze swoim iPhonem. Nawet dla żartu!

Ustawiając datę 1.01.1970 trwale blokujemy iPhone'a

Ustawiając datę 1.01.1970 trwale blokujemy iPhone'a (Fotomontaż Robert Kędzierski, Fot. www.webdesignerdepot.com)

W sieci pojawiły się doniesienia o nowej metodzie, która może praktycznie całkowicie zablokować iPhone'a lub iPada. Wystarczy ustawić jeden parametr, by jedynym rozsądnym rozwiązaniem była wizyta w profesjonalnym serwisie. Jak to możliwe?

W sieci pojawiła się intrygująca informacja dotycząca iPhone'ów i iPadów. Według kilku źródeł urządzenia te można skutecznie, a nawet trwale, zawiesić... ustawiając datę 1 stycznia 1970.

Przeczytaj też: Już 15 marca premiera iPhone'a z... CZTEROCALOWYM ekranem?

 

Wada dotyczy urządzeń wyprodukowanych w roku 2013 lub nowszych - chodzi o modele z 64-bitowym procesorem (od A7 wzwyż). Zagrożone są więc już dość "wiekowe" iPhone 5s, iPad Air, iPad mini 2/3.

Co się stanie, gdy ustawisz datę 1.01.1970?

Twój iPhone po prostu się zresetuje, spróbuje uruchomić system i zresetuje się ponownie. Niekończącą się pętla jest spowodowana tym, że 64 bitowy procesor nie potrafi prawidłowo zinterpretować daty 1 stycznia 1970 zapisanej binarnie. Jest to problem do tego, który zaistnieje w roku 2038. Tego dnia systemy komputerowe działające w oparciu o Unix "zwariują" - ich zegary przestawią się właśnie na 1 stycznia 1970 roku...

Procesor iPhone'a "utknie" próbując prawidłowo zinterpretować datę i nie będzie w stanie przetworzyć kolejnych operacji.

Ustawiłem datę, co robić?

Z naszych ustaleń wynika, że jedyny skuteczny sposób na usuniecie usterki to otwarcie obudowy i odłączenie zasilania (dwaj młodzi Rosjanie z Rostowa nad Donem pokazują jak to zrobić na tym filmie). Nie jest to operacja specjalnie trudna, ale nieprawiony użytkownik może coś uszkodzić. Lub utracić gwarancję. Dlatego jeśli z jakichś powodów ustawiliście w swoim iPhonie lub iPadzie datę 1 stycznia 1970 oddajcie go do serwisu.

Testujemy aparaty w iPhone'ach. JEDEN po DRUGIM!

Zestawienie zdjęć pod słońce

fot. Lisa Bettany

Co się dzieje z twoim telefonem, gdy obserwuje cię 8 mln osób na Instagramie?

Komentarze (19)
Nie próbuj tego zrobić ze swoim iPhonem. Nawet dla żartu!
Zaloguj się
 • bronek77

  Oceniono 39 razy 27

  " 64 bitowy procesor nie potrafi prawidłowo zinterpretować daty 1 stycznia 1970 zapisanej binarnie." ? ? ? ? Co to za bełkot jest ?

  "Jest to problem [podobny - przypis cytującego] do tego, który zaistnieje w roku 2038. Tego dnia systemy komputerowe działające w oparciu o Unix "zwariują" "

  Czyli systemy komputerowe oparte o Unix mają jakieś inne procesory ? Takie same, jak w ajfonach ?

  Mogę wybaczyć bzdury w tematach związanych z kryptografią, ale to jest przeginka. Powiedzcie proszę, że specjalnie takie rzeczy puszczacie bzdurne, żeby fale komentarzy wywołać, to nie może przecież być na poważnie. Mając 12 lat wiedziałem więcej niż autor artykułu piszący takie bzdury ZA PIENIĄDZE. Znaczy - nie napisałbym takich głupot, jak tutaj. Weźcie tego 'autora' może do sekcji gimnastycznej przenieście, dobra ? Naprawdę nie ma chętnych studentów informatyki/elektroniki do pisania w takich tematach ? Musicie dawać to do robienia komuś kto nie tylko nie kuma tego, o czym pisze, ale po prostu wymyśla bzdury ?

 • pan_zer_faust

  Oceniono 16 razy 12

  Od czterech lat odkładam na ajwajfona harując po godzinach, a teraz, gdy mam już prawie całą kasę piszecie mi, że będę mieć z nim problem w 2038? Niech was szlag! Nie kupię, wiedząc, że za chwilę będę musiał wymienić albo ganiać do serwisu. Tylko po co harowałem?

 • extrafresh

  Oceniono 11 razy 9

  Dzienki. Moje rzycie jórz nigdy nie bendzie takie samo.

 • jsbmw

  Oceniono 7 razy 5

  Jeszcze nie prima aprilis, a już mnie nabraliście. Przynajmniej się dowiedziałem, że w moim nokiotelefonku daty można ustawić w zakresie od 2000 do 2099, a ustawienie groźnej daty 2038.01.19 też mu pasuje. Czekałem co do sekundy na wyznaczoną godzinę i nic. Szkodą, że nie zadzwonił do mnie ktoś ze swojego iPhone'a, byłbym poznał przyszłość. Może to znak, że w 2038 już nie będzie ajajajfonów.

 • mille666

  Oceniono 2 razy 2

  Nie procesor jest winny, a "inteligentny" system w gniocie dla palantów.

 • Marko Polo

  Oceniono 1 raz 1

  "Tego dnia systemy komputerowe działające w oparciu o Unix "zwariują" - ich zegary przestawią się właśnie na 1 stycznia 1970 roku..."

  Kompletna bzdura. czas na Unixie przechowywany jest w 64 bitach, a nie w 32 bitach! Zatem :Licznik się przekręci" za kilka miliardów lat, a dokładnie trzeba policzyć 2^63 sekund od dnia 1 stycznia 1970r.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 6 razy 0

  czyli ostrzegacie przed używaniem dzisiejszych iPhone w 2038? cenne, dzięki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje