"Afrykański kosmonauta został uwięziony w kosmosie". To najbardziej absurdalne oszustwo w historii?

Oglądaliście "Marsjanina"? Przestępcy też. Postanowili się nim zainspirować. Sądzę że bardziej niewiarygodnego nigeryjskiego przekrętu chyba jeszcze nie było...

Na czym polega nigeryjski przekręt? Wyobraź sobie: otrzymujesz maila, w którym ktoś opisuje jakąś niedorzeczną historię. Zawsze pojawiają się w niej gigantyczne pieniądze, a nadawca nie może po nie sięgnąć bez twojej pomocy. Wystarczy, że podasz dane do przelewu. Nadawca jest doktorem, który otrzymał grant na badania, siostrzeńcem milionera, który odziedziczył spadek, kimś prześladowanym przez władze. Nie ma to większego znaczenia. Istotne jest tylko to, by... historia brzmiała niedorzecznie. Jeśli uwierzysz w coś naprawdę głupiego, jeśli odpowiesz oznacza to, że... no cóż najpewniej nie jesteś zbyt lotny... A właśnie takich ofiar szukają cyberprzestępcy.

Przeczytaj też: "Marsjanin" broni się dzięki nauce?

Im bardziej jest niedorzeczna tym wyraźniej widzisz jedno: liczby. W nigeryjskim przekręcie zawsze chodzi o gigantyczne pieniądze, których część może wpłynąć na twoje konto. Milion dolarów, dwa, pięć, trzydzieści. Wystarczy odpowiedzieć na e-mail, podać dane i czekać.

Jeden drobny szczegół - czyli sedno nigeryjskiego przekrętu

Zanim jednak odbierzesz 20% z 30, 50 czy 100 milionów nadawca wiadomości poprosi o drobnostkę. Przysługę. Skoro odpowiedziałeś na maila, skoro uwierzyłeś w historię, skoro na twoje konto mają już trafić te miliony nie zdziwi cię chyba prośba o przesłanie 1000 złotych, euro, czy dolarów na koszta tego przelewu. Tu właśnie tkwi sedno przekrętu: nie dość, że nigdy żadne pieniądze nie wpłyną na twoje konto, to jeszcze ty stracisz to, co "zainwestowałeś" w ich uzyskanie...

Nigeryjski przekręt w kosmosie

Właśnie w ten sposób kuszony do pośrednictwa w transferze pieniędzy był jeden z internautów, który podzielił się otrzymanym mailem z serwisem Anorak. Otrzymał e-mail, w którym o pomoc prosi go niejaki "dr Bakare Tunde". Jest kuzynem Abacha Tunde, pierwszego afrykańskiego kosmonauty wysłanego w tajną misję w roku 1990. Kosmonauta jest w tarapatach, bo - zupełnie niczym bohater "Marsjanina" - utknął w kosmosie. Został w nim porzucony. Pracodawca jednak o nim nie zapomniał: przez 14 lat wypłacał mu pensję. Zebrało się tego 15 000 000 dolarów!

Abache ma już jednak dość służby - chce wrócić do domu. Afrykańska Agencja Kosmiczna nie może go jednak ściągnąć na Ziemię, przecież został wysłany w tajnej misji. Ten astronauta nie istnieje. Na szczęście Rosjanie zgodzili się pomóc. Ściągną uwięzionego gdzieś w kosmosie za marne trzy miliony dolarów. Jest tylko jeden problem: nie można im tak o po prostu zapłacić, to niezgodne z prawem. Chyba, że pieniądze wpłyną od ciebie - wtedy sprawę uda się błyskawicznie załatwić. Prowizja za udostępnienie konta i pomoc, która trafi o ciebie nieco później, wynosi 20%.

Żadnych pieniędzy oczywiście nigdy nie zobaczysz, pamiętaj, to w końcu nigeryjski szwindel...

Jak działa Nigeryjski przekręt: wyjaśniamy krok po kroku

Naira, waluta Nigerii

Fot. Ian Barbour

Więcej o:
Komentarze (54)
"Afrykański kosmonauta został uwięziony w kosmosie". To najbardziej absurdalne oszustwo w historii?
Zaloguj się
 • pablo15099

  Oceniono 255 razy 223

  WTF?...o czym jest ten niewiarygodny artykuł?...nie mogę uwierzyć, że ktoś coś takiego napisał a ja doczytałem to do końca szukając sensu...NIEWIARYGODNE....

 • evergreen111

  Oceniono 38 razy 32

  Pierwsze listy (zwykłe, bo to dawne lata) z nigeryjskim przekrętem, ludzie w mojej firmie dostawali już w drugiej połowie lat SIEDEMDZIESIĄTYCH! Wtedy jeszcze rząd nigeryjski dbał o wizerunek i dlatego na własne oczy widziałem numer Newsweeka (amerykańskiego oczywiście, o polskim nikt wtedy nawet nie marzył) w którym cała strona została wykupiona przez rząd i zawierała ostrzeżenie przed tymi sztuczkami, które po czterdziestu latach nadal są powtarzane! Swoją drogą trzeba mieć inteligencję posła Pięty (w skali 1 do 100 przyznaję mu minus 10), żeby się na to nabrać.

 • kochambolka

  Oceniono 18 razy 16

  Moja najdroższa jeden,
  Ciepłe pozdrowienia z mojego serca, i jak robisz dzisiaj, wierzę robisz świetne, a które są również w dobrym zdrowiu tam w swoim kraju dzięki za opiekę nad moja droga.

  Będę podoba Ci się podobać zachować to w tajemnicy do innych ludzi, bo ponieważ to pieniądz wszystkie oczy będą zwrócone na nią. Pamiętaj Ufam, że droga, dlatego daję wam wszystkie te informacje, będę bardzo zadowolony usłyszeć słodki głos w telefonie, więc proszę spróbować zadzwonić do mnie każdego dnia od poniedziałku do soboty, tym razem nasz wielebny zawsze w jego Biuro . Po raz kolejny nasz numer telefonu jest wielebny (221-778-013-575) a jego nazwa jest wielebny Patrick Devine, gdy dzwonisz powiedz mu, że chcesz rozmawiać I Miss Nabila Abdel, uchodźcy z Libii, a on wyśle ​​do mi odpowiedzieć na wezwanie. Dzięki za życzliwość wobec mnie. Pamiętaj, wiek lub kolor nie ma znaczenia, liczy się miłość i zaufanie. Ufam Tobie i dlatego daję wam wszystkie te informacje, prosimy zachować tylko dla siebie boję i nie chce stracić tych pieniędzy jest cała moja nadzieja, aby rozpocząć nowe życie.

  Uwaga: Nie mam zamiaru dać swoją miłość do drugiego człowieka będzie mnie zadowolić, nie trzeba poszukiwania innej osoby. Proszę nie powiedziałem nikomu oprócz Ciebie o istnieniu tych pieniędzy i jak będzie można podobać się zachować to w tajemnicy do innych ludzi, ponieważ, ponieważ jest (pieniądze) wszystkie oczy będą zwrócone na nią. Powierzam was drodzy dlatego daję wam wszystkie te informacje.

  Moja miłość jest dla ciebie i tylko ty sam, możesz zadzwonić Wielebny około 14: 00GMT, będę tam czekał swoją ważną rozmowę. Wskazówka: Już poinformował bank o moich planach twierdzić, że ten fundusz i jedyną rzeczą, kazali mi się szukać zagranicznego partnera, który będzie w moim imieniu stanąć z powodu mojego statusu uchodźcy i prawa tego kraju. Będziesz mieć 18% ogółu środków pomagał mi, a pozostałe pieniądze będą zarządzane przez Ciebie w każdej firmie swojego wyboru. Dlatego będę podoba Ci natychmiast skontaktować się z bankiem z tą informacją, powiedz im, że jesteś moim zagranicznym partnerem i chcesz poznać możliwości pomagając mi przenieść 6,7 miliona dolarów zdeponowane przez mojego zmarłego ojca, której jestem następna szych krewnych do swojego konta w danym kraju.

  Informacja banku są w następujący sposób:

  Royal Bank of Scotland PLC LONDON
  Adres e-mail (.............................znów muszę kropkować..)
  (Nelsonsmith_rbs@aol.co.uk)
  Nazwa deponenta Mr Abdel Fattah Younes
  Najbliższy krewny, Nabila Abdel
  Numer konta ... RBS745008901546 / QB / 91 / A
  Telefon biurowy Telefon + 44-7045798722
  Numer faksu ................ + 44-70319447051
  Nazwa funkcjonariusza transferowej jest Pan Nelson Smith

 • ve-ss

  Oceniono 22 razy 14

  "Pieniądze w końcu przepłynęły przez twoje konto, lada dzień wpłynie na nie "prowizja"..." <== co to za bzdura ? W Nigeryjskim przekręcie pieniądze NIGDY NIE PRZEPŁYWAJĄ przez konto osoby robionej w konia .Autor tekstu albo kompletnie nie wie jak działa bank albo kompletnie nie wie o czym pisze. Przecież gdyby pieniądze wpłynęły na konto oszukiwanego, TYLKO ON MOŻE JE DALEJ PRZESŁAĆ na kolejne konto. Nie ma opcji żeby ktoś to zrobił za tą osobę, nie ważne jakich danych by nie miał. Nawet z pisemnymi upoważnieniami takie kwoty byłyby weryfikowane przez bank, tak więc każdy by sobie zostawił swoją prowizję od razu... Następnym razem polecam się douczyć na czym faktycznie polega Nigeryjski scam.

 • known2own

  Oceniono 16 razy 12

  Przekręt przekrętem, ale trzeba chłopakowi pomóc. 25 lat w kosmosie, to juz przegięcie. Dajcie numer konta, to uzbieramy te 3 bańki i obędzie sie bez nielegalnych przelewów i złodziejskich prowizji za nie!

 • wiceherszt

  Oceniono 14 razy 12

  Artykuł to śmieć, gdyż autor tak bardzo podekscytował się "obowiązkową niedorzecznością" wysyłanych maili, że zapomniał napisać, czemu ma ona służyć. Z litości zrobię to za niego. W niedorzeczności "nigeryjskich" listów nie chodzi bowiem o to, że nigeryjscy przestępcy to zdesperowani imbecyle, nie będący w stanie nawiązać współpracy z jakimś Polakiem, który napisałby wszystko poprawnie i wiarygodnie, tylko o zaoszczędzenie sobie pracy.

  Gdyby wiadomość napisana była poprawną polszczyzną i była wiarygodna, zapewne nadawca otrzymałby całą masę odpowiedzi od ludzi, którzy chcieliby dopytać się o co chodzi, jednak w ostatecznym rozrachunku nie przesłaliby ani grosza. Ponieważ takie malie wysyłane są masowo do setek tysięcy, jeśli nie milionów odbiorców, to zamiast 100 odpowiedzi nadawcy dostaliby ich 1000 albo 10 tysięcy i później musieliby je analizować pod kątem przydatności.

  Chcąc uniknąć takiej mordęgi wymyślają więc bzdury o afrykańskim kosmonaucie albo nieślubnej córce byłego prezydenta Burundi, która jako jedyna ocalała z rzezi jego rodziny. W ten sposób w odpowiedziach udaje się wyłowić samą śmietankę - kretynów, którzy uwierzyli w te brednie. Jest ich mało, ale są pewniakami. Zresztą odpowiedzenie na 100 maili na zasadzie kopiuj-wklej to góra pół godziny pracy, które zwraca się nawet w przypadku, jeśli wpłaci 1 frajer na 100. I tyle.

 • wg1976

  Oceniono 11 razy 11

  ja kiedyś sprzedawałem motocykl na allegro. dostałem maila z Anglii, że chcą kupić mój motocykl ale wcześniej muszę wpłacić 1000 funtów jako zabezpieczenie kosztów transportu. E-mail poparty jakimś mailem z Bank of England pełen był błędów. Kazałem im się pie...ć.

 • kochambolka

  Oceniono 11 razy 9

  Dla przestrogi!!!!
  Podam wam bardzo wiarygodne maile Nigeryjskie:
  Nr 1
  "Hello,
  I hope that you are doing fine over there today ? my name is Nabila.
  beautiful single lady,i am looking for a friend and i came across your
  Email when browsing in facebook I really want to know you very well so that
  we will be good friends i have something i would like to discuss with you
  and very
  urgent please i wait your response. Nabila,"
  #######################################
  Nr 2
  "Witam Mój najdroższy,
  Po pierwsze ja bardzo dziękuję, inline z wiadomości, które zostały wysłane do Ciebie, Jestem bardziej niż szczęśliwy w odpowiedzi na mojego maila. Jak wszystko, co tam w kraju, uważam, że jesteś w dobrym zdrowiu i atmosfera tam w swoim kraju jest bardzo miły dziś? Kopalnia jest trochę ogrzać się tu w Tambacounda Senegal.
  Nazywam się (Nabila Abdel) Od Libii w Afryce Północnej, mam 23 lat, ale wiek nie ma znaczenia, w prawdziwym związku, jestem z (Libii) 5.2ft wysoki, uczciwy w cerę pojedyncze, (nigdy się nie ożenił) i Obecnie jestem przebywających tu w Tambacounda w wyniku wojny, co wydarzyło się w moim kraju, w którym byłem uciekł do tego kraju Senegalu były jestem pod (Alliance domu misyjnego). Mój zmarły ojciec Generał, (Abdel Fattah Younes). Mój zmarły ojciec Trzymał rangę generała i stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych, ale zrezygnował w dniu 22 lutego 2011 roku do wady rebeliantów w libijskiej wojny domowej. Mój ojciec został zabity przez członków anty-Kaddafiego wojskowych w dniu 28 lipca 2011. Kiedy rebelianci anty-Kadafi trupa wojskowe zaatakowały nasz dom jeden wcześnie rano, zabijając moich rodziców, teraz widzisz i stratę mój uroczą i piękną matkę, że mnie kochasz, to tylko mi, że żyje teraz, ze względu na i poszły już do szkoły przed rebelianci atakują nasz dom, udało mi się zrobić mój sposób się z pomocą ONZ do Senegalu, gdzie nazywa Alliance misjonarza teraz w domu, a ja mówię do ciebie , jestem w kraju zwanym (Senegal w Tambacounda), gdzie Wyjeżdżam teraz jako uchodźca pod opieką Rev.Patrick Devine, który jest kapłanem Kościoła katolickiego Tambacounda (Roman (Senegal) tutaj w misyjnym domu, on był bardzo miły dla mnie, ponieważ ja przyszedłem tutaj, ale ja nie żyję z nim, a ja mieszkam w schronisku samicy, ponieważ obóz dwa schroniska jeden dla mężczyzn innych kobiet,
  c.d.n....w odpowiedzi..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX