Zobaczyli to na ekranie monitora i stwierdzili "Lepiej zapłacić okup, niż..."

Cyberprzestępcy nie mają skrupułów. Zaatakowali komputery należące do szpitala i zażądali sporego okupu. Dlaczego udało im się zgarnąć całkiem spore pieniądze?

Ransmoware to jeden z najgroźniejszych rodzajów wirusów. Potrafi wyrządzić realne szkody, których usunięcie będzie albo drogie, albo wręcz niemożliwe.

Czytaj też: Ten wirus skasuje twoje dane i nabije rachunek za telefon, kiedy będziesz spał

Ofiarą takiego ataku padł pewien szpital w Hollywood. Jak informuje Fortune maszyny zarządzające danymi pacjentów zostały zablokowane przez oprogramowanie szyfrujące dane. Zarządzający instytucją zostali postawieni pod ścianą, dlatego, że złodziejom udało się kompletnie zablokować niemal wszystkie kluczowe komputery. Za odblokowanie maszyn przestępcy zażądali okupu w wysokości 40 bitcoinów czyli... 17 tys. dol. (ok. 67 tys. zł).

"Najbardziej efektywnym i najszybszym sposobem przywrócenia normalnego funkcjonowania naszego szpitala było zapłacenia za uzyskanie klucza deszyfrującego"

- stwierdził Allen Stefanek, dyrektor zarządzający szpitalem. Potwierdził tym samym, że szpital uległ szantażowi.

Niestety w przypadku danych mogących zdecydować o zdrowiu lub życiu pacjentów nie zdecydowano się na rozważenie innych metod odzyskania danych, takich jak powierzenie dysków specjalistycznej firmie. Trudno się dziwić decyzji szpitala, który zapewne nie chciał w żaden sposób ryzykować. Atak udał się, bo szpital nie zainwestował na czas w odpowiednią ochronę swoich maszyn. Czynnikiem decydującym był też czas: odszyfrowanie dysków zajęłoby specjalistom długie dni. Przestępcy wyszukują właśnie takich źle administrowanych systemów, bo wiedzą, że właściciela danych są gotowi zapłacić za odzyskanie danych.

Po raz kolejny okazało się więc, że ransomware może być wyjątkowo groźnym oprogramowaniem. Dlatego warto podchodzić ostrożnie do kwestii bezpieczeństwa, unikać otwierania załączników, wchodzenia na podejrzane strony etc.

7 fałszerstw, które zatruwają internet

Kontrola

Fot. Robert Kędzierski

Więcej o:
Komentarze (21)
Zobaczyli to na ekranie monitora i stwierdzili "Lepiej zapłacić okup, niż..."
Zaloguj się
 • marek2704

  Oceniono 45 razy 19

  Szkoda, że przestępcy nie wyszukują takich byle jaki napisanych artykułów, których "autora" dostają pensję za "takich" na odwal napisanych materiały...

 • kamila3345

  Oceniono 16 razy 12

  Zapłacili bo nie mogli nawet rozszyfrować co jest na ekranie, przecież ten screen jest po polsku.

 • wunderwaffen

  Oceniono 12 razy 8

  Hackerzy powinni być sądzeni tak samo jak ludzie podrabiający pieniądze, jedni i drudzy niszczą gospodarkę i podkopują zaufanie do państwa.

 • pro11ton

  Oceniono 14 razy 6

  Ale heca, policja jest w stanie namierzyć pedofila bez problemu, na podstawie adresów danych z sieci. Ta sama policja nie jest w stanie znaleźć oszustów, którzy posiadają konto do wpłat, IP itd. Za taki numer powinien być taki sam lub surowszy wyrok, jak za lipny telefon o bombie w szpitalu.

 • i.l

  Oceniono 5 razy 5

  Ten tekst to śmierdząca lipa. Wirus przychodzi w mailu, a jest rozsyłany masowo.
  To typowe działanie na bezmyślne zniszczenie. Haker nie wie gdzie i kiedy jego wirus
  się uaktywni i nawet jak ktoś wyda kasę, to niczego mu nie odblokuje. Pliki są stracone.
  Nie znam przypadku odblokowania
  Ten rodzaj działania powinien być ścigany z urzędu na całym świecie, a winni odsiadywać wieloletnie więzienia.

 • david321

  Oceniono 7 razy 5

  Robercik, to była klinika plastyczna a nie szpital.
  I tylko kompletny imbecyl admin nie jest przygotowany na taki scenariusz, napewno w tekście z którego korzystałeś, pojwiły się komentarze wskazujące błędy administracji.

 • darmowy1

  Oceniono 9 razy 5

  To co? Następne hospicjum? Dom dziecka? Żadnych skrupułów?

 • waclaw.jarzabek

  Oceniono 2 razy 2

  h t t p s : / / zaufanatrzeciastrona.pl/post/dma-locker-czyli-komicznie-nieudany-i-pelen-bledow-polski-ransomware/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX