Stany Zjednoczone stworzyły wirusa, który wymknął się spod kontroli. "Nikt nie rozumiał co się dzieje"

Stuxnet miał precyzyjne zadanie: zniszczyć irańskie wirówki służące do wzbogacania uranu

Stuxnet miał precyzyjne zadanie: zniszczyć irańskie wirówki służące do wzbogacania uranu (Fot. Gazeta/Google)

Robak Stuxnet jest jednym z najbardziej zaawansowanych i najbardziej tajemniczych narzędzi stworzonych do celów wojennych. Dziś wiemy, że był częścią znacznie większego planu, który nie do końca się powiódł. Stuxnet wymknął się spod kontroli.

Stuxnet to bardzo groźny robak internetowy, owiany aurą tajemniczości. Wiemy o jego istnieniu, bo kilka lat temu za jego pomocą zaatakowano irańskie urządzenia służące do wzbogacania uranu.

Przez kilka lat od ujawnienia informacji o tym, że robak w ogóle istnieje zadawaliśmy sobie pytania: kto go stworzył, w jakim celu, dlaczego był taki skuteczny.

Dzięki najnowszym doniesieniom New York Timesa o sprawie wiemy znacznie więcej.

Nowe fakty

O Stuxnecie nigdy nie powinniśmy usłyszeć. Dziś wiadomo już, że był jednym z elementów najtajniejszego z arsenałów stworzonego przez USA. Dzięki publikacji New York Times wiemy, że był częścią większej strategii o nazwie "Nitro Zeus". Plan realizowany za aprobatą zarówno Busha jak i Obamy. Zakładał on, że kiedy Iran zbliży się do momentu, w którym uzyska broń nuklearną nie będzie wyjścia: rozpęta się tradycyjna wojna z udziałem amerykańskich wojsk. Stuxnet miał zapewnić natychmiastowy paraliż całej infrastruktury Iranu, miał porazić sieci energetyczne, zakłady produkujące broń, firmy telekomunikacyjne. Po to, by uderzenie amerykańskich wojsk trafiło na jak najmniejszy opór.

Stuxnet miał być jednak narzędziem całkowicie niewidocznym i niepozostawiającym śladów. To prawie się udało. Wykorzystany do sabotowania pracy wirówek wzbogacających uran sprawiał, że inżynierowie obsługujący urządzenia nie podejrzewali, co się dzieje. Nie wiedzieli, że jakiś kod przejmuje kontrolę nad urządzeniami nie pozwalając im normalnie pracować.

Nikt nie rozumiał co się działo

W czerwcu 2010 roku białoruska firma antywirusowa została poproszona przez swojego irańskiego klienta o analizę podejrzanego pliku. Branża szybko zorientowała się, że dzieje się coś niezwykłego i już po miesiącu oczywiste było, że w Iranie doszło do cyberataku na niespotykaną wcześniej skalę.

FILE - In this Sept. 26, 2009 file satellite image provided by GeoEye shows a facility under construction inside a mountain located about 20 miles (32 kilometers) north northeast of Qom, Iran. Iran has begun uranium enrichment at a new underground site well protected from possible airstrikes, a leading hardline newspaper reported Sunday, Jan. 8, 2011. (AP Photo/GeoEye Satellite Image, IHS Jane's Analysis, File)

Fot. AP

Stuxnet okazał się wyrafinowany i precyzyjny, skutecznie zrealizował to, po co go stworzono: Dotarł do komputerów sterujących wirówkami wykorzystywanymi w irańskim programie tworzenia broni jądrowej. Powyżej przedstawiamy zdjęcie satelitarne irańskiego ośrodka nuklearnego w górach w pobliżu Qom. To między innymi urządzenia znajdujące się w tym obiekcie zostały zaatakowane.

Robak uaktywniał się jedynie, kiedy wykrył to urządzenie, zainfekował dziesiątki tysięcy maszyn, jednak zdecydowaną większość "pozostawił w spokoju". Stuxnet działał dyskretnie - nieznacznie zmieniał parametry pracy kontrolowanego urządzenia. Oczywiście na ekranie komputera wszystko wyglądało w porządku, co uniemożliwiało wykrycie źródła usterki, a jednocześnie pozwalało fizycznie niszczyć irańskie wirówki.

Izrael pomieszał szyki

O Stuxnecie dowiedzieliśmy się, bo został użyty niezgodnie z przeznaczeniem. Został wykorzystany do własnych celów przez Izrael i właśnie przez nieodpowiedni użycie robaka świat jednak o nim się dowiedział. Stuxnet wymknął się spod kontroli swoich twórców.

Dziś możemy być pewni jednego: wirusy, robaki, złośliwe oprogramowanie są dzisiaj elementem arsenału. Nie zastąpią bomb, ale to co zrobiły z irańskimi urządzeniami dowodzi tego, że są groźne. Za ich pomocą można przejąć kontrolę nad wieloma obiektami, dokonać realnych zniszczeń. Aż strach pomyśleć o jakiej broni, która jest w posiadaniu armii różnych krajów nie wiemy...

8 rzeczy, których już nie robisz, bo masz inernet

Fot. ShutterstockShutterstock

[ za Niebezpiecznik.pl ]

Komentarze (66)
Stany Zjednoczone stworzyły wirusa, który wymknął się spod kontroli. "Nikt nie rozumiał co się dzieje"
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 96 razy 68

  Stuxnet to pikuś.
  Armageddon nadejdzie,
  kiedy Windows 10 wymknie się spod kontroli...

 • nowak_r

  Oceniono 66 razy 44

  "wymknął się z pod kontroli" - jak można?!
  Redaktor wymknął się Z POD kontroli systemu edukacji!
  A gdzie korekta?!

 • dziad60

  Oceniono 60 razy 36

  Autor gniota Robert Kędzierski ksywa " z pod" kolejny raz robi błędy ortograficzne .
  Taki jest dziś poziom GW

 • moorsoldaten

  Oceniono 33 razy 27

  Autorze - rzuć wszystko i biegnij szybko do szkoły.

 • heniekzgazowni

  Oceniono 43 razy 17

  "z pod kontroli"... Błąd w tytule. Rzut oka na autora gniota i wszystko staje się jasne. Mistrz Kędzierski...

 • amuzc

  Oceniono 19 razy 15

  Pokazowy przykład artykułu z kategorii BZDET.

 • spk83

  Oceniono 42 razy 12

  "To prawie się udało, bo wykorzystywania do sabotowania pracy wirówek wzbogacających uran sprawiał, że inżynierowie urządzenia nie podejrzewali, co się dzieje."

  Ja także nie podejrzewam, co się dzieje.

 • kukuryku20

  Oceniono 14 razy 10

  "To prawie się udało, bo wykorzystywania do sabotowania pracy wirówek wzbogacających uran sprawiał, że inżynierowie urządzenia nie podejrzewali, co się dzieje." - chyba stuxnet nadal działa :-D

 • qurarra

  Oceniono 8 razy 8

  " Aż strach pomyśleć o jakiej broni, która jest w posiadaniu armii różnych krajów nie wiemy..."
  Pozdrawiam serdecznie operatorów klawiatury ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje