Przekręty na Facebook są coraz bardziej nachalne. Przez ten możesz stracić kilkaset złotych

Do naszej redakcji ciągle napływają sygnały o różnego rodzaju przekrętach, do których wykorzystywany jest Facebook. Piszemy tylko o tych naprawdę groźnych. Przestępcy nie odpuszczają, stają coraz bardziej nachalni.

W ciągu kilku ostatnich dni natrafiliśmy na dwa bardzo poważne sygnały świadczące o tym, że użytkownicy Facebooka są inwigilowani przez przestępców. Najgorsze są tego rodzaju infekcje naszego konta, które przejmują nad nim kontrolę i rozsyłają do znajomości wiadomości takie jak ta poniżej.

Przeczytaj też: Szkolna wycieczka, seks i... przekręt na Facebooku

 

Wiadomość poniżej sugeruje znajomemu, że bierzemy udział w jakimś konkursie i potrzebne jest wsparcie. Wystarczy wysłać SMS pod wskazany numer. Nie dość, że jedna wiadomość będzie nasz kosztować jednorazowo ok. 30 złotych, to jeszcze przestępca może, jeśli prześlemy mu kod, o który prosi, będzie  w stanie aktywować samoodnawiającą się usługę SMS Premium. A to oznacza, że zapłacimy miesięcznie kilkadziesiąt-kilkaset złotych.

Jak widzicie przestępca jest na tyle bezczelny, że sugeruje, by SMS wysłać aż pięć razy, co naraziłoby nas na stratę 150 złotych "na dobry początek".

Niebezpiecznik.pl, serwis specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie ostrzega, żeby nigdy nie dawać wiary tego typu wiadomościom. Są generowane automatycznie, a właściciel konta nic o nich nie wie.

Przekręty na Facebook są coraz bardziej nachalne i wyrafinowane

Fot. Facebook/Niebezpiecznik.pl

 

Poniżej zupełnie inny przykład, który, wbrew pozorom, dowodzi doskonałego warsztatu przestępców. Wiadomość, którą widzicie poniżej napisano zupełnie celowo w sposób zawierający liczne błędy.

Zapewne myślicie, że przestępcy wykazują się dużą niefrasobliwością pisząc do swoich ofiar łamaną angielszczyzną czy też łamanym polskim. Okazuje się jednak, że to zaplanowana strategia. Wyjaśnia to serwis Uxwatch.pl.

Aby przelać swoje pieniądze osobie po drugiej stronie świata, bazując tylko na korespondencji mailowej, potrzeba dużej łatwowierności (czy jak kto woli: naiwności). I tak, jeśli kogoś nie zaalarmuje dziwaczna historyjka czy koślawy język, jest świetnym potencjalnym celem. Nawet słowo "Nigeria” nie pada w scammie przypadkiem - jeśli to nie wzbudzi jego podejrzeń, ofiara prawdopodobnie nie słyszała o nigeryjskim przekręcie.

Przekręty na Facebook są coraz bardziej nachalne i wyrafinowane

Fot. Facebook/Twiter

 

Przestępcom "wystarczy", że na ich maila odpisze kilka naiwnych i niezadających pytań osób. To dlatego e-maile z nigeryjskim przekrętem są tak źle napisane. Jak wynika z poniższego rysunku, przestępcom opłaca się napisać wiadomość kiepskim językiem. Na 1000 wysłanych e-maili odpowiedzą dwie osoby gotowe do działania. Na scam napisany "poprawnie" odpisze więcej osób, nawet 200. Ale większość z nich i tak nie będzie na tyle łatwowierna, żeby działać.

Nigeryjski przekret

Fot. za uxwatch.pl

W obu przypadkach jakakolwiek interakcja z nadawcą wiadomości może kosztować nas sporo pieniędzy, utratę danych osobowych. Lepiej ingorować wszelkie tego typu próby kontaktu.

Te wpisy na Facebooku żerują na ludzkiej ciekawości. To oszustwa!

Niebezpiecznik.plFot. za Niebezpiecznik.pl

Więcej o:
Komentarze (13)
Przekręty na Facebook są coraz bardziej nachalne. Przez ten możesz stracić kilkaset złotych
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 10 razy 10

  >>Lepiej ingorować wszelkie tego typu próby kontaktu.<< - to jak tłumaczenie dziecku, żeby nie wkładało paluszków do kontaktu, bo sobie zrobi kuku czy ostrzeganie, że widelec jest potencjalnie niebezpiecznym narzędziem. Debilizm nie rozróżnia rasy, płci, pochodzenia itp. Jest bardzo demokratyczny.

 • kaktus-2

  Oceniono 8 razy 8

  A co z przekrentami na forum gazeta.pl ?
  Kiedy ktoś się zajmie pseudo aukcjaami i zakładamii sportowymi?

 • siekier35

  Oceniono 16 razy 6

  fejs wymaga jednak dziury w mózgu.
  w sumie niezła idea przerodziła się w przelewające szambo.
  ale...ksiądz wszystkiego nie wysłucha ani bozia wszystkiego nie zobaczy a użytkownicy fejsa TAK :D

 • yduck77

  Oceniono 4 razy 4

  Na głupote jeszcze nikt nie wymyslil zabezpieczenia...

 • mark6

  Oceniono 4 razy 4

  Jak wyrejestrować się z FB ?
  Na mój mail wysyłane są informacje na inne nazwisko.
  Dzięki za radę.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 5 razy 3

  "Wiadomość, którą widzicie poniżej napisano zupełnie celowo w sposób zawierający liczne błędy."

  JA WIDZĘ GŁOWNIE BŁĘDY KĘDZIERSKIEGO. MNÓSTWO!!!

  P.S. Tak, w cytowanym zdaniu także.

 • Maciej Przybysz

  0

  Albo tak zwane doładowania za free.... kilka razy mi to wysylano a tam są SMS premium 😀

 • zapiski_dziada

  0

  Na szczęście przekręty o których piszecie dotyczą tylko Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX