"Pasywne WiFi" może być przełomem w transmisji danych. Niemal nie zużywa prądu!

Naukowcy z University of Washington stworzyli moduł, który umożliwia transmisję danych za pomocą WiFi wykorzystując... 10 tysięcy razy mniej prądu, niż standardowe. W jaki sposób to osiągnięto i jak może to zmienić otaczający nas świat?

Nie jest tajemnicą, że z każdym rokiem rośnie ilość urządzeń, które podłączone są do internetu. Już nie tylko komputery, tablety czy smarfony, ale i zegarki oraz inne gadżety tworzące nasz mobilny, inteligentny ekosystem zwany "internetem rzeczy".

Przeczytaj też: WiFi to przeżytek? Nadchodzi LiFi

 

Większość tych urządzeń do komunikowania się z internetem wykorzystuje WiFi, a routery, z których korzystamy do rozsyłania sygnału zużywają naprawdę sporo prądu.

Naukowcy z Unversity of Washington stworzyli urządzenie, które znacząco eliminuje ten problem. Ich układ przesyła dane w standardzie 802.11b pobierając jedynie 59 mikrowatów. To 10 tysięcy razy mniej niż standardowe urządzenie i 1000 razy mniej niż energooszczędny Bluetooth. Amerykanie nazwali swój wynalazek "pasywnym WiFi".

Radiowe lustro

ComputerWorld wyjaśnia skąd wzięła się nazwa nowego standardu. Urządzenie amerykańskich naukowców jest swego rodzaju radiowym lustrem. Odbija sygnał, które wysyła do niego router. Odbicie sygnału jest na tyle duże, że pozwala na transmisję z prędkością 11Mbps. I to na odległość od 10 do 30 metrów.

 

University of Washington Computer Science & EngineeringFot. University of Washington Computer Science & Engineering

 

Rozwiązanie naukowców działa w warunkach laboratoryjnych. Jeśli uda się je przystosować do działania ze stosowanymi w naszych urządzeniach modułami WiFi (bez konieczności ich zastępowania zmodyfikowanymi układami), rewolucja może być na wyciągnięcie dłoni. Tak znaczne ograniczenie zużycia energii sprawi, że więcej urządzeń będzie w stanie tworzyć mobilny, inteligentny ekosystem, który nas otacza.

6 genialnych wynalazków, które powstały... przypadkiem

Niektóre wybalazki powstały przypadkiemFot. Jack Moreh/Stock Vault

Więcej o:
Komentarze (26)
"Pasywne WiFi" może być przełomem w transmisji danych. Niemal nie zużywa prądu!
Zaloguj się
 • t.t

  Oceniono 75 razy 25

  G mnie obchodzi pobór prądu routera, zasilanego z gniazdka sieciowego. Krytyczny jest natomiast pobór prądu przez urządzenie korzystające z takiego routera. I chyba właśnie o to chodziło naukowcom, ale pan redaktor nie zrozumiał treści artykułu...

 • tomekdewille

  Oceniono 5 razy 3

  Większość tych urządzeń do komunikowania się z internetem wykorzystuje WiFi, a routery, z których korzystamy do rozsyłania sygnału zużywają naprawdę sporo prądu.
  Naukowcy z Unversity of Washington stworzyli urządzenie, które znacząco eliminuje ten problem.

  Passive wifi nie eliminuje problemu zuzycia prądu przez routery. Jedynie ograniczy zużycie prądu w urządzeniach końcowych, stanowiących część Internet of Things. Trochę martwi zasięg, bo na filmiku komórka była blisko tego reflektorka i sygnał był słaby, ale pewnie wszystko jest do dopracowania. Szkoda że po przeczytaniu artykułu nie da się zrozumieć na czym polega ta technologia. W przyszłości może lepiej niech będzie sam tytuł i filmik ;)

 • taktojahhh

  Oceniono 8 razy 2

  Zamiast wytwarzać i modulować sygnał wyjściowy stosują samą modulację impedancji anteny, ot cały trik.

 • janboden49

  Oceniono 2 razy 0

  czy to znaczy, ze wlasna impendancja anteny wykorzystuje energie odbieranych fal WLAN. w ten sposob kazdy dieelektryk w otoczeniu pola nieco gozuzywa, a izolator tlumi. Tez mi nowosc.

 • cyklista

  Oceniono 18 razy -2

  Podobne rzeczy robią w firmie w Warszawie, na Politechnice Wrocławskiej i pewnie w setkach innych miejsc. Ale plus dla redaktora, że wygrzebał aktualny i ciekawy temat. Chcecie się dowiedzieć więcej, wygooglujcie energy harvesting.

 • pvvkr

  Oceniono 20 razy -4

  I to jest postęp a nie polski grafen "do szuflady" czyli nauka jako sztuka dla sztuki.

 • bartekgryko

  Oceniono 93 razy -71

  "Naukowcy z University of Washington stworzyli urządzenie, które umożliwia rozsyłanie danych za pomocą WiFi wykorzystując... 10 tysięcy raz mniej prądu" dziesięć tysięcy razy (dla liczb dodatnich) to zawsze będzie więcej, a nie mniej. A potem maturzyści nie rozumieją zadań z treścią bo takie głupoty czytają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX