HP kupi HyperSpace i HyperCore od Phoenix

HyperSpace to oparty na Linuksie, szybko bootujący się (kilka sekund) uproszczony system do przeglądania sieci, zaś HyperCore to narzędzie do wirtualizacji usług HyperSpace w Windows. Właściciel produktów, Phoenix Technologies, zapowiedział ich sprzedaż HP za 12 milionów dolarów.

 

HP posiada już działające oprogramowanie QuickWeb, które umożliwia szybki start netbooków Mini i laptopów Pavilion. Najwidoczniej jednak woli poświęcić relatywnie niską kwotę (100 razy mniejszą niż zakup Palm dla webOS), aby dostać rozwiązanie podobne, z możliwością przenoszenia na inne systemy operacyjne.

 

Trudno powiedzieć, czego chce HP. Z jednej strony zapowiada rozszerzanie portfolio urządzeń mobilnych, ale z drugiej dystansuje się od smartfonów i zawiesza prace nad swoim tabletem. Kupuje za duże pieniądze webOS, ale pozwala przejść do konkurencji współtwórcom jego siły i celuje z systemem w chmurowe drukarki. Zakup HyperSpace i HyperCore wydaje się być bezpieczną próbą ożywienia segmentu netbooków, na których powolny start pełnego systemu jest wadą w zestawieniu z tabletami; w końcu korporacja produkuje w obecnej chwili netbooki, a nie tablety. A próba jest bezpieczna dlatego, że jeśli się nie uda i rynek wymusi na HP produkcję urządzeń w nowej filozofii, firma będzie miała gotowe rozwiązania do przeniesienia na slate PC.

 

Rzecznik HP odmówił odpowiedzi na pytanie, czy HyperSpace stanie się częścią webOS.

 

[via Infoworld]

 

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: