Apple umieścił interfejs cudzej aplikacji w swoim patencie

CNN pokazuje, że wartość producenta iPhone'a jest wyższa niż PKB Polski. Tylko że bierze dane za 2010 rok

CNN pokazuje, że wartość producenta iPhone'a jest wyższa niż PKB Polski. Tylko że bierze dane za 2010 rok (Apple logo)

Aplikacja "Where To?" firmy FutureTap, znalazła się w patencie "Systemy i sposoby korzystania z usług dla podróżnych, na przenośnych urządzeniach elektronicznych".

Patent został złożony pod koniec 2009 roku i opublikowany w zeszły czwartek. Jego treść obejmuje bardzo szeroki zakres, w ramach którego zamyka się także funkcjonalność oferowana przez aplikację "Where To?".

Cała sytuacja jest bardzo niezręczna dla niemieckiej firmy FutureTap i jej założyciela, Ortwina Gentza. Z jednej strony Apple jest żywicielem firmy, dla której aplikacja jest jedynym produktem (obecnym w AppStore od jego otwarcia), z drugiej strony, jak napisał Gentz:

Nie jestem w stanie stwierdzić czy umieszczenie dokładnej kopii ekranu startowego naszej aplikacji w cudzym wniosku patentowym jest legalne. Jedyne co mogę powiedzieć, to że nie wydaje mi się to właściwe.

Gentz nie otrzymał dotychczas żadnej odpowiedzi z Apple, pomimo iż czekał tydzień z opisaniem sprawy, zrobił to dopiero gdy zaczął otrzymywać prośby o komentarz. W tej chwili FutureTap czeka spokojnie do czasu uzyskania odpowiedzi od Apple i opinii prawnej.

Istnieje szansa że rysunek został umieszczony w patencie jako przykład, jednak jeden z akapitów wydaje się dość dokładnie opisywać funkcjonalność "Where to?". Do tego Apple ma już na koncie przypadki beztroskiego wykorzystywania cudzych znaków handlowych. Fakt że jego aplikacja może zostać usunięta z AppStore bez podania powodu, także na pewno nie dodaje Gentzowi otuchy. Pozostaje mu życzyć powodzenia i liczyć że sprawa zakończy się satysfakcjonująco dla obydwu stron.

[FutureTap via The Register]

Maciej Starzycki

 

 

 

 

 

 

fot. Future Tap i Amerykańskie Biuro Patentowe

 

 

Komentarze (1)
Apple umieścił interfejs cudzej aplikacji w swoim patencie
Zaloguj się
  • jozefo1111

    0

    www.pilc.pl/interfejs.php

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje