Które wtyczki najbardziej spowalniają twojego Firefoksa?

Któż z nas nie ma co najmniej jednej przydatnej wtyczki w przeglądarce. I jednej średnioprzydatnej. I jednej zabawnej. I jednej nieprzydatnej, którą zapomnieliśmy usunąć. Wiele z nich ułatwia pracę, ale jednocześnie może obciążać poczciwego liska.

Mozilla twierdzi, że każda zainstalowana wtyczka wydłuża proces uruchamiania przeglądarki o średnio 10%. W zależności do wydajności naszego komputera, może to być kilka milisekund, a nawet pół sekundy. Nawet nowy, lżejszy Firefox 4 zacznie się dusić przytłoczony zbyt dużą liczbą dodatków.

Jako że wartość średnia niewiele mówi, Mozilla przygotowała dokładny wykres pokazujący, które wtyczki są "najcięższe", a które nie szkodzą aż tak bardzo. Dotyczy on najpopularniejszych 50 dodatków. W ciągu najbliższych kilku tygodni przy instalacji tych najbardziej uciążliwych zacznie pojawiać się ostrzeżenie o możliwości spowolnienia startu przeglądarki. Do tego czasu trzeba to sprawdzać samemu.

Jest też szansa, że twórcy produktów z pierwszej dziesiątki wezmą się za optymalizację kodu. A póki co, uważajcie, co instalujecie i zastanówcie się, czy naprawdę jest Wam to potrzebne.

[za: LifeHacker]

Paweł Kamiński

Więcej o:
Komentarze (6)
Które wtyczki najbardziej spowalniają twojego Firefoksa?
Zaloguj się
 • dyfly

  Oceniono 4 razy 4

  Nawet jesli AdBlock pozeralby 99,9% zasobow systemowych to i tak go nie usune :)

 • aqwertz

  Oceniono 2 razy 2

  Dzięki AdBlock'owi internet da się lubić ;)

 • wlodekzpoznania

  Oceniono 1 raz 1

  Moje życie stało się lżejsze, gdy wyłączyłem Shockwave Flash. Włączam ją wyłącznie do oglądania You Tube i animacji na niektórych stronach. Polecam.

 • q-ku

  0

  używam FF tylko z powodu Adblocka

 • part_of_the_game

  0

  Dziwne, że nie napisali że to Adblock jest najgorszy :)

 • new_jerry

  Oceniono 1 raz -1

  Od dawna jestem przekonany że Firefox to takie same dziadostwo jak Exploder. Bodaj do wersji 2.n działał całkiem dobrze, ale po kilku update zaczęły się kłopoty. W koncu wyrzuciłem. Niedawno musiałem zainstalować Firefoxa ze względu na certyfikat. Okazało się że musiałbym zmienić komputer albo procesor. Na szczęście nie tylko ja miałem te kłopot i ktoś zrobił TenFourFox*. Niby to samo lecz działa bez procesora Intela. Aby nie zainstalowały się jakieś wtyczki używam wyłącznie tam gdzie wymagany jest certyfikat.

  * www.floodgap.com/software/tenfourfox/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX