Kultowe Commodore 64 powraca

K.H.
05.04.2011 08:21
A A A
komputerowa wizualizacja Commdore 64x

komputerowa wizualizacja Commdore 64x (komputerowa wizualizacja Commdore 64x)

Brzmi to jak spóźniony primaaprilisowy żart, ale wszystko wskazuje na to, że firma Commodore postanowiła przywrócić do życia Commodore 64, najpopularniejszy komputer lat 80.

Commodore 64 z 2011 roku na pierwszy rzut oka nie różni się od modelu z 1982 roku. Projektanci celowo postanowili zagrać na nostalgii i w starym, plastikowym korpusie umieścili zupełnie nowe wnętrzności.

W środku znajdzie się więc czytnik DVD (lub BR), gniazda USB i kart pamięci, a także wszystko to co potrzebne, do podłączenia urządzenia do dzisiejszych telewizorów HD i monitorów. Zamiast procesora Pineview-D zamontowano Intel® Atom D525 1.80GHz, a za wyświetlanie grafiki odpowiada procesor graficzny NVIDIA ION.

Na dysku twardym komputera, w zależności od zestawu o pojemności do 1TB, zapisano, jak deklaruje producent, "wszystkie Twoje ulubione gry z ery 8-bitów" - odpowiednio skatalogowane i łatwo dostępne. Commodore przypomina jednak, że 64x to także w pełni sprawny komputer, pozwalający choćby na zainstalowanie "najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows".

Nowe-stare Commodore 64 ma w USA trafić do sprzedaży dzisiaj, 5 kwietnia, w zestawach, jakże by inaczej, z zeszłoroczną wersją filmu Tron. Za komputer w najdroższej konfiguracji trzeba będzie zapłacić blisko 900 dolarów. Wersja najtańsza, kosztuje już 595$.

Źródło: CNET, Commodore USA

K.H.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX