Toronto zostanie przykryte sztucznymi chmurami z balonów

Czemu nie zrobiono tego u nas? Takie pytanie może się cisnąć na usta, kiedy ogląda się atrakcyjny, odważny projekt przygotowany dla kanadyjskiego Toronto.

Największe kanadyjskie miasto w 2015 roku będzie organizatorem Pan American Games. To zawody, w których udział biorą sportowcy z obu Ameryk. Miasto-gospodarz nadchodzącego PAG pochwaliło się projektem "Tkaronto I gs2v", którego autorami są Manuel Gross, Yannick Vorberg, Patrik Staub i Stefan Vetsch ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii.

Projekt o dziwnej nazwie wygrał konkurs, którego celem było zaprojektowanie pawilonu na potrzeby PAG, w którego budowie zostaną wykorzystane winyle. Pawilon ten zostanie wzniesiony pod wiszącymi nisko na niebie "sztucznymi chmurami", które tak naprawdę będą setkami balonów meteorologicznych wypełnionych helem. Balony te dla dodatkowego efektu zostaną połączone w większe "skupiska chmur". Za dnia będą chroniły ludzi przed słońcem. Wieczorami będą zaś podświetlane dla dodatkowego, interesującego efektu.

Projekt Tkaronto I gs2v czerpał inspirację z nazwy Toronto, która w języku Irokezów znaczy "miejsce, w którym drzewa stoją nad wodą" oraz "miejsce spotkań". Wizję tego, jak artysta wyobraża sobie skończony projekt możemy obejrzeć nad treścią tej wiadomości.

Toronto przykryte sztucznymi chmurami - widok z ziemi

Zobacz też: Architektura i nowoczesne technologie w służbie ludzkości.

[za: Archidose.blogspot.com]

Więcej o:
Komentarze (8)
Toronto zostanie przykryte sztucznymi chmurami z balonów
Zaloguj się
 • radnor

  Oceniono 2 razy 2

  Sztuczne chmury, hel, pachnie mi to zamachem.

 • canarian

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe że to przeszło, Hel nie jest wcale taki tani (chociaż nie w tym rzecz). Badaliśmy Hel pod kątem środka konserwującego miedź w KGHM i jego wpływ na lokalne środowisko został sklasyfikowany jako niekorzystny, Pytanie jest takie, czy te balony mają zostać na stałe, czy po imprezie zostaną spuszczone w eter?
  Bo już widzę Greenpeace z pretensjami o emisje CO2, nie wspominając o braku informacji na temat procesów He z freonami..
  Jednak jako inżynier muszę złożyć pokłon w stronę architekta, facet z jajami i wyobraźnią!

 • kvakva

  Oceniono 1 raz 1

  Manuel Gross, Yannick Vorberg, Patrik Staub i Stefan Vetsch - no i mamy winnych... ;-)

 • jami100

  0

  Różne ciekawe rzeczy sie tu wypisuje. Hel jest gazem szlachetnym i praktycznie nie wchodzi w żadne reakcje, nie moze więc być palny ani też nie moze negatywnie oddziaływac na środowisko (chyba, ze na zasadzie zubożenia powietrza w wniku zakłócenia jego skladu).

 • thasis

  0

  Ciekawe co bedzie jak przyjdzie wielka burza z piorunami >

 • blondyn-3

  0

  ciekawe czy ze Jarek poleci do Toronot w czasie gdy beda wisialy sztuczne chmury

 • janboden49

  0

  ktos nas "robi w balona"

  poza tym, jak wiemy, niektorzy robia z helu mgle...

 • don_wroc_love

  0

  czy hel nie jest przypadkiem łatwopalny?

  bo jeśli tak.... jeden szczeniak z procą+palący się pocisk......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX