Pentagon: cyberatak jak wypowiedzenie wojny

Najnowsza strategia przyjęta przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przynosi zaskakujące zmiany: według jej ustaleń USA może potraktować skierowany przeciw sobie atak cybernetyczny jako wypowiedzenie wojny i odpowiedzieć na niego siłą.

"Jeśli wyłączysz nasze linie energetyczne, być może spuścimy bombę na jedną z twoich elektrowni", mówi jeden z amerykańskich wojskowych.

Czy każdy cyberatak może zostać w ten sposób potraktowany? Nie - bardzo ważne w tym wypadku jest kryterium "równoważności". Atak cybernetyczny będzie mógł zostać potraktowany jako użycie siły tylko wtedy, gdy jego skutkiem będzie śmierć, zniszczenie, szkody albo zakłócenia, które mogłyby zostać spowodowane przez tradycyjny atak wojskowy. Co nie znaczy, że w przypadku każdego ataku faktycznie tak się stanie. Problemem może być zwłaszcza wykrycie konkretnych sprawców.

Wydaje się więc, że nowa strategia ma funkcje głównie prewencyjne, jest próbą "wystraszenia" potencjalnych cyberprzestępców od ataku na Stany Zjednoczone. Nie należy przeceniać jej znaczenia, choć to na pewno ważny przełom w dzisiejszym pojmowaniu cyberprzestępczości.

[za Wall Street Journal]

Więcej o:
Komentarze (24)
Pentagon: cyberatak jak wypowiedzenie wojny
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  Ta kierownica na pierwszym planie zdjęcia to rozumiem do naprowadzania tych bomb?...

 • bothunterspl

  0

  Pentagon swoje, a spamerzy swoje. Król spamu oskarżony o molestowanie nieletnich:

  bothunters.pl/2011/06/01/krol-spamu-oskarzony-o-molestowanie-nieletnich/

 • atuanu

  0

  @nowotkomarceli4 Według definicji cynizm to pogląd zakładający że ludzie mają złe intencje , kropka. Nigdzie nikt nie wspomina że osoba cyniczna musi być inteligentna. Tak więc nie błysnąłeś wiedzą, a pośrednio i inteligencją nie za bardzo.
  Poza tym próbując zarzucić komuś "poziom inteligencji ośmioklasisty" (swoja drogą to jest jakaś bardzo ciekawa nowa skala pomiaru , sam ją wymyśliłeś? ) zapomniałeś o fakcie że znane były przypadki czternasto-piętnastolatków będących członkami Mensy ...
  ____________________________________________________________________

  Co do wątpliwej autentyczności cyberataków to byli tacy co Reichstag spalili żeby sobie poparcie społeczeństwa i podstawy prawne zapewnić przy wywoływaniu wojny... To czemu nie zatrzymać elektrowni i zwalić winy na kogoś kto akurat będzie na "widelcu". Może smakowity kąsek w postaci kraju posiadającego złoża miedzi, złota, może znowu będą chcieli ropy , a może coś zupełnie innego wywoła oskarżenie o terroryzm ...W końcu im wolno bo bronią demokracji na świecie, a na taką obronę to dużo ropy i innych surowców idzie :)

 • quinc

  0

  Pytanie. Żołnierz strzela do wroga z prowadzonego przez siebie drona. Jest więc na wojnie. O 17 kończy dyżur, wychodzi z biura i idzie do domu. Czy ten żołnierz nadal jest na wojnie? A jeśli tak, to czy zastrzelenie go przez terrorystę będzie usprawiedliwione? W końcu terrorysta taki sam żołnierz, tyle że jego kraju nie stać na drony.

 • 4krzych1

  0

  niech wreszcie zbombardują cały świat, fiuty...

 • balbin79

  0

  tak juz to widze jak amerykanie atakuja chinczykow,rosjan i innej masci 'cyber kidsow'

 • aveon

  0

  sorki ten kolo na I planie gra w gre i ma kierownice :D

 • sid_6.8

  0

  no to chciałbym zobaczyć atak na israel.... atak na pl.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29 był bezkarny

 • aveon

  0

  sorki ten kolo na I planie gra w gre i ma kierownice :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX