Powstała koncepcja wszechstronnego hybrydowego samolotu osobowego. Koniec korków?

Firma Trek Aerospace przypomniała się ostatnio światu koncepcją cztero-śmigłowego latającego samochodu.

Główny projektant, odpowiadający za powstanie SoloTrek XFV w 2001 roku - Michael Moshier - i pilot testowy - Robert Bulaga - postanowili skonstruować pojazd dwumiejscowy, który miałby pozwolić na pokonywanie dużych dystansów i startowanie z praktycznie każdego podłoża, w dużym spektrum warunków atmosferycznych. Jednocześnie, AirCar miałby być pierwszym na świecie, napędzanym hybrydowym silnikiem pojazdem tego typu.

Konstruktorzy wymyślili nawet zastosowanie swojego przyszłego pojazdu. W krajach trzeciego świata mógłby on stanowić medium szybkiego reagowania, jako że jest w stanie wylądować w przeróżnych warunkach, nie potrzebując w tym celu pasa startowego ani specjalnie przygotowanego lądowiska.

W krajach rozwiniętych, natomiast, AirCar miałby spełniać funkcję... powietrznego samochodu, pozwalającego na dolecenie w zasadzie wszędzie, bez konieczności stania w korkach itd.

Wszystko to w czasie przyszłym, w trybie przypuszczającym, ponieważ poza rysunkiem i renomą obu panów nie ma jeszcze nic, co sugerowałoby sukcesu. Póki co, obaj eksperci szukają funduszy. Opracowanie SoloTrek XFV kosztowało DARPA, fundatora projektu, około 5 milionów dolarów.

Więcej o:
Komentarze (11)
Powstała koncepcja wszechstronnego hybrydowego samolotu osobowego. Koniec korków?
Zaloguj się
 • ffamousffatman

  Oceniono 3 razy 3

  W ciągu ostatnich 60 lat: Było, było, było... tak samo jak 3D. ...i tak samo jak 3D nie przyjęło się. Jako indywidualny środek transportu? A masa silnika? A masa paliwa? Ekonomia! Jamais. Ale, być może, jako lokalny transport dla 4-6 osób? Inżynieria materiałowa na to już by chyba pozwoliła.

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 2 razy 2

  To nie przejdzie. Nie dlatego, ze tego fizycznie jest niewykonalne, bo jest, wprawdzie zużycie paliwa będzie koszmarne no i może być niebezpieczne, bo śmigłowce mają możliwość autorotacji a samoloty szybowania, ale sprawę dało by się załatwić spadochronem balistycznym.

  Problemem są ludzie, nawet w całkowicie skomputeryzowanym pojeździe. W lotnictwie najważniejszą rzeczą są warunki pogodowe. Ciśnienie, kierunek wiatru, opady, prawdopodobieństwo oblodzenia, widoczność. No i jeszcze jedna ważna rzecz - rozsądek.

  Widząc jak tragicznie ludzie jeżdżą po drogach, nie życzyłbym sobie, żeby większości pozwalano samodzielnie latać. Komputerowy system stabilizacji pojazdu nie zastąpi zdrowego rozsądku.

 • pantalonik666

  Oceniono 2 razy 2

  Suchar.

 • joetf

  Oceniono 3 razy 1

  Jak pokazaly nasze asy z smolenska - system wielokrotnych, wymagajacych egzaminow i dopuszczen rowniez nie jest w stanie zapewnic rozsadku. Coz, w 4 osobowym mikro samolocie pilot ryzykuje tylko swoim i 3 pasazerow /ktorzy caly czas patrza mu na rece i moga skutecznie wymuszac zdroworozsadkowe zachowania/.

 • nicknagazeciepl

  0

  The Jentons!

 • smutas

  0

  @realgniot;

  Rozwiazanie jest banalnie proste. Jako, ze to ma byc pojazd (polot?) niewielkich rozmiarow to zastosuje sie technologie znana z 126p; kolanami zaciskamy uszy i jest cicho :-)

 • realgniot

  0

  A co z hałasem?

 • 4v

  0

  zabawne jest to, że takie przełomowe projekty kosztują (ich opracowanie) 5 milionów dolarów, a nowy model jakiego badziewnego autka którym jara się plebs (z litości przemilczę nazwę) to koszty wielokrotnie wyższe. i gdyby durne koncerny moto chciały inwestować w innowacje, to by mogły zmienić świat w przeciągu 10 lat. problem jest ten, że im się nie chce.

 • jwojnar

  0

  Jakieś zastosowania by się znalazły, ale ten pomysł z lekarstwem na korki, to czyste brednie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX