Dlaczego boimy się androidów?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili zbadać przyczyny występowania tak zwanej ?doliny niesamowitości?.

Jeśli jeszcze nie spotkaliście się z tym określeniem, to spieszę wyjaśnić, że ?dolina niesamowitości? określa próg realizmu w zachowaniu i wyglądzie robotów, którego przekroczenie u wielu osób wywołuje lęk. W uproszczeniu chodzi o to, że zazwyczaj ludzie reagują normalnie na widok maszyny typu R2D2, tudzież szkieletu pokrytego kablami, który wykonuje niezdarne ruchy. Nie wszyscy są jednak w stanie ze spokojem przyjąć widok androida, czyli robota przypominającego człowieka. Im bardziej granica między człowiekiem a maszyna zaciera się, tym poczucie dyskomfortu staje się silniejsze.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z profesor Ayse Pinar Saygin na czele, podjęli się badań, mających na celu ustalenie przyczyn występowania ?doliny niesamowitości?. Zaprosili więc 20 osób, w wieku od 20 do 36 lat, które nie miały doświadczenia z robotami. Kryterium przy wyborze kandydatów było również to, czy dana osoba przebywała w Japonii, a nawet czy posiada jakiś znajomych lub rodzinę w tamtych stronach. Było to o tyle ważne, że w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak wiadomo, roboty cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa.

Podczas eksperymentu skorzystano z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby sprawdzić, jakie zmiany zachodzą w mózgu ochotników podczas oglądania materiałów wideo przedstawiających typowego, "gołego" robota, pokrytego skórą androida Repliee Q2 oraz żywego człowieka. Na każdym z filmów postacie widoczne na ekranie wykonywały podobne czynności - chwytanie szklanki z wodą, podnoszenie kartki papieru ze stołu czy machanie ręką.

Reakcja różnych partii mózgu na widok robota, androida i człowieka

Dzięki wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego zaobserwowano, że największą aktywność mózg wykazywał podczas oglądania filmów przedstawiających androida. Widok robota, do złudzenia przypominającego człowieka, powodował aktywność w okolicach kory ciemieniowej, odpowiedzialnej między innymi za rozpoznawanie ruchów, oraz korze ruchowej, zawiadującej ruchami zamierzonymi. Na tej podstawie badacze stwierdzili, że w sytuacji, kiedy przyglądamy się maszynie człekopodobnej, mózg oczekuje pewnych konkretnych ruchów. Widząc jednak typowe dla robota zachowania dochodzi do pewnego rodzaju ?przekłamania?, co powoduje uczucie braku komfortu, które nie towarzyszy obserwowaniu w akcji robota pozbawionego ludzkiego wyglądu.Saygin zasugerowała, że skoro już posiedliśmy wiedzę na ten temat, może warto byłoby przeprowadzać podobne eksperymenty na testowych androidach, zanim zacznie się ich produkcję. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także udoskonalić maszynę do tego stopnia, że nie będzie wywoływała negatywnych emocji. Korzystanie z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego jest jednak zbyt drogie, dlatego aktualnie trwają poszukiwania sygnałów EGG odpowiadających zjawisku ?doliny niesamowitości?.

A jeśli sądzisz, że nie boisz się androidów, kliknij w poniższy obrazek.

Nie boisz się androidów?

[za: Gizmag]

Więcej o:
Komentarze (70)
Dlaczego boimy się androidów?
Zaloguj się
 • ilirian

  Oceniono 6 razy 4

  @ocelota
  Biorąc z intelektu wiem, że kilka migających na monitorze pikseli nie stanowi żadnego zagrożenia. Jednak mój układ limbiczny wysyła do mojej świadomości sygnały, które odbieram jako poczucie(!) zagrożenia.
  Sądząc po Twoim wpisie pełnym werbalnej agresji, podejrzewam, że przyczyną tejże agresji jest nieuświadomione i ocenzurowane uczucie lęku.

 • kerkopithekion

  Oceniono 6 razy 4

  ile zębów ma ta sztuczna dziewczynina...? moim zdaniem trochę za mało

 • strega69

  Oceniono 5 razy 3

  Ta dziewczyna android wywołała we mnie jedynie tkliwa sympatię, bo mam świadomość, że ktoś się bardzo napracował, aby stworzyć coś takiego, ale jeszcze nie funkcjonuje tak jak trzeba. Od dawna ludzie myślą o stworzeniu sztucznej istoty do złudzenia przypominającej człowieka. Do osiągnięcia celu jeszcze daleka droga, ale mam nadzieję, że kiedyś to się komuś uda. Nie rozumiem tylko, dlaczego wielu ludzi ma taki lęk przed nimi. Czują się niedowartościowani i przez to zagrożeni przez te istoty? To przecież irracjonalne! ,Czy tego chcemy czy nie, postępu technicznego nie da się zatrzymać.
  A jeśli chodzi o sam artykuł, to coś mi się wydaje, że należało go dobrze sprawdzić przed opublikowaniem. Znów sporo błędów gramatycznych. Kiepsko się czyta coś takiego.

 • ocelota

  Oceniono 5 razy 3

  Trzeba być kretynem żeby w dzisiejszych czasach bać się osób chorych psychicznie. Dawniej podobne stanowisko było popularne z powodu niedoinformowania, obecnie niedoinformowanie jest akurat powodem do wstydu niż do folgowania sobie naszym lękom.

 • modestyblaise83

  Oceniono 2 razy 2

  trochę niedorobiony ten android. będą zapewne bardziej perfekcyjne. Ale bać się?
  Vide: replikanci z "Blade Runnera". Bardziej ludzcy niż ludzie.

 • coppermind

  Oceniono 2 razy 2

  u mnie to zdjęcie wywołuje współczucie a nie strach.

 • eisbergh

  Oceniono 2 razy 2

  ale to nie android, a humanoid, drodzy panstwo ;-)

 • koloratura1

  Oceniono 2 razy 2

  @gofeliwa - Na pewno nie ze strachu przed "wariatem", tylko z powodu humanitarnej zasady: żeby kogoś ukarać, ten ktoś musiał - popełniając przestępstwo - MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ TEGO, CO ROBI. A niepoczytalny takiej świadomości nie ma.

  P.S.: Wgapiałam się pilnie w buźkę na wideo, ale ani rusz nie mogłam wykrzesać z siebie choćby odrobiny strachu...

 • racheela

  Oceniono 2 razy 2

  "...a nawet czy posiada jakiś znajomych..." Poprawcie, bo ręce opadają od tych waszych błędów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX