Kruger&Matz Style - to nie jest zegarek, którego szukacie

Tani i dobry - takie powinny być inteligentne zegarki. Ale na razie można mieć urządzenia albo tanie, albo dobre. Kruger&Matz Style jest tani. A za 300 zł nie można oczekiwać cudów.

Producenci chyba czasem zapominają, do czego służą nam zegarki. Przede wszystkim powinny być nieinwazyjne i pokazywać dokładną godzinę. Te inteligentne powinny jeszcze wyświetlać powiadomienia ze smartfona albo pozwalać na sterowanie muzyką. Ale zdarza się, że jakiś producent zbyt się zagalopuje i na rynek trafia urządzenie nieprzemyślane.

Taki właśnie jest zegarek Kruger&Matz Style.

1. Wygląd

Zegarek Kruger&Matz StyleFot. J. Sosnowska

Urządzenie z zewnątrz wygląda świetnie. Spokojnie można je pomylić z zegarkiem z wyższej półki, np. z Huawei Watch albo LG Watch R (oba kosztują ponad 1500 zł). Style wyposażono w okrągłą, metalową kopertę i skórzany pasek. Wygląda naprawdę świetnie; w momencie gdy ma zgaszony wyświetlacz spokojnie można pomylić go ze zwykłym, ładnym zegarkiem. Z boku tarczy znajduje się jedyny przycisk urządzenia, który służy jako klawisz "wstecz".

Ale diabeł tkwi w szczegółach

Gdy tylko wybudzimy zegarek okazuje się, że tarcza jest na dole przycięta, zupełnie jak w Moto 360. Nie jest to wada, ale część osób odbiera to negatywnie. Rozdzielczość ekranu wynosi 240×240 pikseli, ale ponieważ przekątna jest niewielka (1,22"), to niska rozdzielczość jest właściwie niezauważalna. Widać ją jedynie gdy uruchomimy aplikację aparatu (ale o tym za chwilę).

Wewnątrz znajduje się procesor Mediatek MT2502 i 128 MB RAM. Całość działa pod kontrolą LinkIt, czyli zmodyfikowanego Linuksa. Użytkownik domyślnie ma do wyboru cztery różne tarcze (3 analogowe i jedna cyfrowa), dodatkowo zainstalować można kolejne cztery.

2. Aplikacja

Aplikacja niezbędna do sparowania zegarka Kruger&Matz ze smartfonemFot. fundo

Żeby zegarek był w pełni inteligentny, należy sparować go ze smartfonem. I tu zaczyna się zabawa. Otóż na zegarku znajduje się kod kreskowy - należy go zeskanować i wówczas trafiamy na stronę internetową, która na początku wprawiła nas w sporą konsternację. Część napisów jest po chińsku, część po angielsku. Aplikacja smartfonowa jest po angielsku, a interfejs zegarka w większości po polsku.

3. Interfejs

Zegarek Kruger&Matz StyleFot. Joanna Sosnowska

Ekranem głównym urządzenia jest ten z tarczą zegarka. Przesunięcie w dowolną stronę wywołuje menu domyślnie zainstalowanych aplikacji. Znajdziemy wśród nich (pisownia oryginalna): kontakty, dialer, call logs, wiadomości, powiadomienia, lokalizator, alarm, kalendarz, muzyka, aparat, BT, menedżer plików, krokomierz, analiza snu, alert bezczynności, tętno, app, stoper, kalkulator, theme i ustawienia.

Ponieważ zegarek Kruger&Matz nie działa w oparciu o żadną "dużą" platformę - np. Android Wear - to nie można instalować na nim aplikacji. A raczej można jedną - Pogodę Yahoo. Oznacza to, że Kruger&Matz Style traktować należy raczej jako opaskę fitnesową z funkcją wyświetlania czasu, a nie inteligentny zegarek.

4. Działanie

Zegarek Kruger&Matz StyleFot. Joanna Sosnowska

Style ma w sobie sporo niedoróbek.

- Uruchamiam Spotify, zaczynam słuchać muzyki, ale zamiast w słuchawkach, słyszę ją bzyczącą z nadgarstka. W przypadku iOS można łatwo znów przekierować muzykę na właściwy kanał. W przypadku Androida - nie. Z poziomu zegarka można za to sterować muzyką.

- Uruchamiam na zegarku aplikację aparat. Zegarek powinien "wiedzieć", z jakim systemem jest sparowany, ale ten nie wie. Trzeba wskazać - Android, czy iOS. Teraz muszę odblokować smartfon. Wybrać system operacyjny. Na smartfonie uruchamia się aparat, którym mogę sterować z zegarka. Opóźnienie jest duże, a maleńki wyświetlacz z marną rozdzielczością rozpikselowany, nie do końca wiem, na co akurat skierowany jest obiektyw (widać to na zdjęciu powyżej).

- Lokalizator - upiera się, że zegarek nie jest sparowany ze smartfonem. Sprawdzam kilka razy (jest połączony), ale aplikacja nie wyświetla innego komunikatu.

- Z poziomu zegarka można odebrać połączenie przychodzące. Ale wtedy rozmawiać będziemy przez zegarek. Lepiej więc tego nie robić, bo wbudowany mikrofon jest ukryty, więc rozmówca w większości nie będzie nas słyszeć.

5. Fitness

Zegarek Kruger&Matz StyleFot. Joanna Sosnowska

Wszystkie aplikacje związane ze śledzeniem aktywności ruchowej sprawdzają się dobrze. No, prawie dobrze.

- Krokomierz nie liczy wszystkich kroków zrobionych danego dnia. Trzeba go specjalnie uruchomić. Wówczas na danym odcinku owszem - policzy kroki, odległość oraz spalone kalorie. To samo z analizą snu - trzeba ją uruchomić, żeby zegarek zbierał dane.

- Pulsometr - raz policzył u mnie 186 bmp, podczas gdy inna aplikacja upierała się, że tętno jest w normie. Czasem wcale się nie uruchamia.

- Alert bezczynności.

6. Ładowanie

Zegarek Kruger&Matz StyleFot. J. Sosnowska

W zestawie z zegarkiem dostajemy specjalną ładowarkę. Bateria (o pojemności 320 mAh) wytrzymuje dwa dni bez ładowania. A gdy już się wyczerpie, przyjdzie nam się zmagać z kablem. Przede wszystkim - jest bardzo krótki. Na tyle, że zegarka nie można położyć w czasie ładowania nawet na niskim nocnym stoliku, bo kabel tam nie sięgnie. Musi więc leżeć na ziemi. Do tego Kruger&Matz zastosował gniazdo pinowe, które w żaden sposób nie jest chronione ani umacniane. Wystarczy najmniejszy ruch, żeby zegarek spadł z ładowarki, zatem samo podłączanie do prądu wymaga dość dużej precyzji.

7. Warto?

Kruger&Matz Style kosztuje 300 zł. Cały czas mam to w pamięci pisząc tę recenzję. Można go polecić na prezent np. komunijny albo kupić osobie starszej. Zadowoleni będą też biegacze i sportowcy-amatorzy, którym zależy przede wszystkim na urządzeniu, mierzącym kroki i przebyty dystans. Ale jeśli szukacie inteligentnego zegarka, to Kruger&Matz Style nie spełni waszych oczekiwań.

Więcej o:
Komentarze (18)
Kruger&Matz Style - to nie jest zegarek, którego szukacie
Zaloguj się
 • krzepki.harry

  Oceniono 22 razy 10

  Można TO polecić jako prezent komunijny? Bez jaj, trzeba bardzo nienawidzić tego małego komunisty, żeby sprawić mu takie gunwo.
  Freddie Kruger i Matz - taka nazwa będąca synonimem obciachu, wiochy i słomy wystającej z butów wiele mówi o produktach sygnowanych tą marką. Tutaj trzeba zastosować opcję zerową - wypieprzyć 3/4 ludzi (ile są warci, jeśli zgadzają się na ośmieszanie swojej firmy czymś takim?), zmienić nazwę i zacząć właściwie od początku.
  A na początek polecam biografię Jobsa :)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 10 razy 8

  Kiedyś w Wybizie piali z zachwytu, jak to firma Kruger&Matz świat podbija.

 • col.zuber

  Oceniono 12 razy 6

  totalna kompromitacja producenta tej zabaweczki !

 • mirrad

  Oceniono 17 razy 5

  PRZECIEŻ TO JEST NAJTAŃSZA CHIŃSZCZYZNA !!!! TA FIRMA TO SZAJS !!!

 • adolfiutin11

  Oceniono 1 raz 1

  a nie lepiej kupić sobie zwykły kwarcowy za te pieniądze ??? :)

 • Piotr Lisiecki

  0

  Witam,
  Zegarek posiadam od paru dni i mam problem z połączeniem go z iPhone'm. Nie mogę dostać się do wiadomości, nie mam możliwości instalacji dodatkowych aplikacji. Zainstalowałem na telefonie aplikację FunDo SmartDevice oraz BT SWatch, dzięki czemu udało mi się otrzymywać powiadomienia. Czy miała Pani również takie problemy przy parowaniu, jaką wersję iPhone'a (z iOS) Pani posiada? Z góry dziękuję za informację!

 • biobike

  0

  "186 bmp" -> czy autorka wie, z czego to jest skrót, czy właśnie utworzyła własny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX