Co z tą Nokią?

"Nokia stoi na skraju bankructwa!", "Nokia skończyła się na Symbianie", "Nie ma już dla Nokii nadziei". Czy rzeczywiście?

Nie pamiętam, kiedy ostatnio przeczytałam jakąkolwiek wiadomość o Nokii, która nie podkreślałaby jej złej sytuacji. Ewentualnie "dramatycznej" sytuacji albo widma bankructwa, które nieuchronnie wisi nad fińską firmą. Gwoździem do trumny wydaje się być artykuł Reutersa, który zebrał opinie różnych analityków na ten temat. Twierdzą oni, że pojawiają się coraz większe znaki zapytania co do możliwości stabilizacji finansowej Nokii w przeciągu najbliższych miesięcy. Ale to jeszcze nie powód, żeby żywcem Nokię grzebać. Nawet, jeśli występują już pierwsze objawy chronicznej choroby.

Objaw 1 - finanse

W pierwszym kwartale roku Nokia zanotowała aż 1,34 mld straty operacyjnej. Przychody spadły o 29 proc., do 7,35 mld euro. Tak słabe wyniki Nokii zaskoczyły inwestorów, którzy oczekiwali straty na poziomie 731 mln euro (rok wcześniej koncern miał zysk operacyjny 439 mln euro). Na czysto spółka miała 929 mln euro straty, też dużo więcej, niż prognozował rynek.

Objaw 2 - konsumenci

14 lat - tyle trwało niepodzielne panowanie Nokii. Od 1998 roku nieprzerwanie najpopularniejszymi komórkami na świecie były te z logo fińskiego producenta. To wszystko zmieniło się w kwietniu tego roku, kiedy to okazało się, że po raz pierwszy w historii to Samsung sprzedał najwięcej telefonów. Jak wynika z informacji firmy IHS iSuppli oraz Strategy Analytics, w 1 kwartale 2012 roku Samsung dostarczył do sklepów 92 miliony telefonów, a Nokia 83 mln. Zaledwie kwartał wcześniej Samsung zamykał rok z wynikiem 106 milionów sprzedanych urządzeń, ale za to Nokia mogła się szczycić wynikiem 114 milionów...

Fot. IHS iSuppli

Nokia została też zdetronizowana pod względem sprzedaży telefonów w Polsce. Według firmy IDC zajmującej się badaniem rynku telekomunikacyjnego w czwartym kwartale 2011 roku Samsung sprzedał w Polsce kilkanaście tysięcy smartfonów więcej od Nokii. Zarówno jeśli chodzi o tanie telefony jak i kosztujące kilka tysięcy złotych smartfony, konsumenci wybrali Samsunga. A jeśli Samsunga, to także i Androida.

Objaw 3 - brak wiary

Miesiąc temu agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła długoterminowe notowania Nokii. Wcześniej firma mogła cieszyć się oceną wiarygodności kredytowej na poziomie BBB-, co w nomenklaturze Fitch Ratings oznacza "przedsiębiorstwo średniej wielkości, w tym momencie na zadowalającym poziomie". Ocena BBB- jest ostatnią z kategorii "poziom inwestycyjny". Jednak Fitch Ratings obniżyła notowania Nokii do BB+, co oznacza "podatna na zmiany gospodarcze" i jest pierwszym stopniem na skali nieinwestycyjnej. Agencja stwierdziła, że notowania Nokii mogą w przyszłości dalej się pogarszać; chyba, że firma poprawi swoje wyniki do końca tego roku i w 2013.

Nokia chief executive Stephen Elop (L) welcomes Microsoft chief executive Steve Ballmer with a handshake at a Nokia event in London February 11, 2011. Nokia and Microsoft teamed up to build an iPhone killer on Friday in a desperate attempt to take on Google and Apple in the fast-growing smartphone market. REUTERS/Luke MacGregor (BRITAIN - Tags: BUSINESS SCI TECH IMAGES OF THE DAY)

Diagnoza

Po wyjaśnienie problemów Nokii zwróciłam się do eksperta, analityka IDC Marka Kujdy. Jako pierwszą bolączkę wskazuje to, co wszyscy - fakt, że Nokia przespała nadejście ery smartfonów. Branżowe plotki głoszą, że fiński koncern miał projekt "własnego iPhone'a" już w 2004 roku. Ale nikt nie wierzył w jego powodzenie, więc pomysł upadł. Tymczasem w 2007 roku zadebiutował iPhone Apple'a i zmienił rynek. Kujda podkreśla także, że

Błędem było to, że Nokia ogłosiła definitywną rezygnację z systemu Symbian już w lutym 2011 roku, ale przez blisko rok nie zaoferowała klientom alternatywy.

Fakt - pierwsze smartfony Nokii z Windows Phone zobaczyliśmy dopiero w październiku 2011. Czekałam z niecierpliwością na te urządzenia. Ale Nokia World 2011 nie spełniła moich oczekiwań.

Wiązałam z nowymi telefonami Nokii wielkie nadzieje. Częściowo nasze oczekiwania się spełniły - Nokia ma zamiar wypuścić 4 smartfony z linii Nadzieja (Asha). A poza tym nadzieja na przeżycie "efektu wow" już się rozwiała. To nie na takie Nokie z Windows Phone czekałam - pisałam wtedy.

Moje rozczarowanie Lumią 800 i Lumią 710 wydaje się podzielać analityk IDC.

Długo wyczekiwana Lumia 800 ani nie posiadała równie atrakcyjnego designu jak iPhone ani funkcjonalności Androida, a przy tym kosztowała podobnie do iPhone'a czy Samsunga Galaxy S2. System Microsoftu narzucał duże ograniczenia, więc Lumia mogła się odróżniać tylko wyglądem i własnymi aplikacjami Nokii od innych smartfonów z Windows Phone dostępnych od dawna na rynku

Wygląda na to, że słaba premiera zrobiła swoje - sprzedaż urządzeń z Windows Phone rozczarowuje

Wolniej rośnie sprzedaż Lumii, niż spada sprzedaż urządzeń z Symbianem - zauważa Kujda.

Na jak wysokim (lub raczej niskim) poziomie jest sprzedaż nowych Nokii? O tym milczą zarówno przedstawiciele koncernu, jak i Microsoftu. IDC szacuje jednak, że od polskiej premiery Lumii w lutym do końca czerwca w naszym kraju sprzedanych będzie w sumie ok. 200 tysięcy urządzeń. To naprawdę niewiele.

Nokia Lumia 710 smartphones are seen in an image released by Nokia in London October 26, 2011. Nokia unveiled its long-awaited first Microsoft Windows phones on Wednesday, betting on the two sleek new models to get it back into the race with Apple and Google . The two new smartphones, described as unexceptional by one analyst, will go on sale in key European markets by the Christmas holiday season and are the first plank in a strategy designed to return the Finnish giant to its former glory. The top-end Lumia 800, featuring easy access to social networks like Facebook and high-definition video playback, will sell for about 420 euros ($584) excluding subsidies, less than Apple's latest iPhone but more than many Google Android phones. REUTERS/Nokia/handout (BRITAIN - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS TELECOMS) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Lekarstwo

Skoro jest tak źle, to czy może być lepiej? Czy wszystkie wymienione wyżej problemy Nokii są już nie do przezwyciężenia? Marek Kujda z IDC doradza jedno - poczekajmy do jesieni. Wówczas bowiem zadebiutować ma Windows 8 oraz kolejna wersja Windows Phone (także oznaczona numerem 8), które stworzyć mają spójny ekosystem. Producenci urządzeń z Windows Phone 8 nie będą już ograniczeni do jednej platfomy sprzętowej, dzięki czemu ich smartfony będą bardziej zróżnicowane.

IDC przewiduje, że w perspektywie kilku lat Windows Phone stanie się drugim, po Androidzie, najpopularniejszym na rynku mobilnym systemem operacyjnym, a Nokia może dużo zyskać na wsparciu Microsoftu" - podsumowuje analityk IDC

Czy faktycznie firma skorzysta z okazji, jaką będzie premiera Windows 8? Przekonamy się za mniej więcej pół roku. Pod koniec września w Helsinkach odbędzie się kolejna konferencja Nokia World, podczas której firma tradycyjnie prezentuje swoje nowe produkty. Nokio, nie zawiedź mnie wtedy.

Google Android Sojusz Microsoftu i Nokii - dlaczego nie sojusz z Google?
Akcjonariusze pozywają Nokię za nieskuteczną walkę o rynkową pozycję firmy
Nokia patentuje wibrujący tatuaż
Syndrom fantomowych wibracji - też go masz? Komórki sporo namieszały nam w głowach
Więcej o:
Komentarze (62)
Co z tą Nokią?
Zaloguj się
 • dumnie

  Oceniono 17 razy 13

  Przyczyną porażki nokii jest bez wątpienia brak na telefonach nowej generacji Sneaka.

 • gostek_gostek

  Oceniono 11 razy 9

  Widzę to tak. Przyczyną dramatu jest:
  1. Niewytłumaczalna opieszałość. Podrzędne chińskie firmy potrafiły szybciej wypuścić telefon z WP jak sama nokia! Dlaczego? A jak już wypuściły to skandaliczny falstart! Np błędy w 900 czy padające baterie w 800/700!
  2. Mieszanie, mieszanie, mieszanie... ciągłe zmiany, zaczęte i nie dokończone projekty, sprzeczne informacje... Co z linuksem noki i intela? Dlaczego nie było jasnego przekazu co do symbiana? dlaczego nie dano informacji, że system istnieje i znajdzie się np w osobnej linii produktów? są osoby, które lubią symbiana - komu wadzi opieranie na symbianie jednej z lini smartów i zwykłych słuchawek?
  3. Brak konsekwencji - WP miał trafić na lepsze urządzenia. Tym czasem niebawem ukazuje się Lumia 610 dla ubogich tak okrojona, że podstawowe i zasadnicze aplikacje nie chodzą. Jak można było włożyć 256 mb RAM i dokrajać pod niego system! Szaleństwo! Skoro system z wyższej półki to już nie róbcie popeliny! Minimum 512 mb RAM? to niech każdy telefon ma tyle albo niech spada. Okrójcie telefon z innych rzeczy - metalowej obudowy, zabierzcie kamerę, dajcie słabszy aparat, zabierzcie GPS... Ale okrajanie pamięci i manewry z systemem? Burdello!
  Myślałem, że przesiądę się z Androida właśnie na Lumię 610 - nie mam dużych wymagań. Jednak jak dowiedziałem się, że dostanę jakiś inny system operacyjny i pozbawiony zostaę czsci aplikacji to sobie dałem siana... Zostaję przy androidzie! no, chyba, że 700 zejdzie jeszcze z ceną.

 • xegar

  Oceniono 19 razy 9

  Jak wykończyć konkurenta: pokazuj jak złe są jego wyniki na prawo i lewo. Zatrudnij "niezależnego eksperta", który na wiosnę doradzi potencjalnym klientom, aby poczekali z zakupami do jesieni. A potem na odwrót, do skutku. Niech uzasadnia to potrzebą stworzenia "jednolitego ekosystemu" do... właśnie, czego? Dla wirusów, Wielkiego Googlebrata czy amerykańskich szpiegów? Historia zna już takich, co tylko jedną rasę uważali za słuszną i wszystkie pozostałe chcieli wytępić.

  Realny wybór tkwi tylko w różnorodności. Zamiast wykańczać konkurencję, niech jedni się uczą od drugich, pozostawiając wybór konsumentom. No ale oczywiście nie byłoby to na rękę dziennikarzom i "ekspertom", którzy za pisanie takich "obiektywnych opinii" biorą pieniądze.

  "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje sie prawdą" (J. Goebbels)

 • izbkp

  Oceniono 10 razy 8

  Ja mam bardzo prosty sposób na błyskawiczne poprawienie statystyk sprzedaży. Wystarczy ponownie zacząć produkować i sprzedawać Nokię 6310i ;)

 • wicehrabia.julian

  Oceniono 22 razy 8

  Zgadzam się z Sosnowską, że Nokia zbyt wcześnie postawiła krzyżyk na Symbianie, wkrótce wyjdzie najlepszy tel z tym systemem i choć to już raczej łabędzi śpiew, to z pewnością go kupię. I tak będzie przewyższał plastikofony z zielonym ludzikiem i snobofon od zgniłego jabłka.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 11 razy 5

  parę linków:
  www.tomsguide.com/us/Microsoft-Windows-Phone-China-Outselling-Market-Share,news-15281.html
  pocketnow.com/2012/05/20/windows-phone-outselling-the-iphone-in-china-after-merely-two-months/
  www.techreportal.com/windows-phone-outselling-the-iphone-in-china-suppliers-after-merely-two-months.html
  Wystarczyły dwa miesiące, aby Nokia sprzedawała więcej Windows Phone niż Apple

 • gupek70

  Oceniono 33 razy 3

  1.Wszyscy , bez wyjatku analitycy to debile i darmozjady . Tacy wrozbici , ale pelni nonsensu . Nalezy ignorowac .
  2.Nokia od wielu lat nie liczy sie na rynkach europy zachodniej . Samsung , iphone i blackberry , w dowolnej kolejnosci . Moze jeszcze htc .
  3.Nokia jest zarzadzana przez nieodpowiednich ludzi , a swiadczy o tym fakt , ze produkujac dobre tanie telefony ( mam na mysli potomkow 3310 )nie potrafi ich sprzedac Wielokrotnie udalo mi sie utopic albo zgubic telefon i zawsze na gwalt potrzebowalem tele3fon z tesco o 3 nad ranem . I albo konczylo sie na vodafone albo samsungu za 10 funtow . Noki nie znalazlem .
  4.WIndows phone to bardzo wczesna beta dobrego systemu do telefonu i nokia wpadla jak gowno w wentylator .
  5.808 polegnie przez winde , chociaz to naprawde ciekawy telefon i jakosciowo i wzorniczo . Pozatym , nokia nie bedzie potrafila go sprzedac .

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 50 razy 2

  No cóż, moim zdaniem Nokia jest ciągle na dobrej drodze do wielkiego wzlotu na skrzydłach WP7/8. W Polsce, gdzie azjatycki syf jest wynoszony na szczyty i chybiona nienawiść do Microsoftu jest powszechna (chybiona, bo prawdziwym bandytą i szpiegiem w naszym życiu jest gugiel), będzie trudno, ale zobaczmy, co dzieje się ... w Chinach. Otóż tam LUMIA 800 SPRZEDAJE SIĘ ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ IPHONE. I, co ciekawe TO SAMO DZIEJE SIĘ W ROSJI! Są to dwa ogromne rynki, przy których Polska wygląda jak mrówka przy słoniu.
  Okazuje się, że kafelki Windows Phone idealnie nadają się do wyświetlania chińskich znaków, podczas gdy wszystkie pozostałe systemy są zoptymalizowane pod zachodni alfabet.
  Nokia jest skazana na sukces, czego im szczerze życzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX