Można snobować się na "nieposiadanie konta", ale na Facebooku jest już nas 15 milionów. Serwis wystartował równo 10 lat temu [ALFABET]

Przed wejściem na teren kampusu Facebooka umieszczony jest wielki znak

Przed wejściem na teren kampusu Facebooka umieszczony jest wielki znak "Lubię to". Nie ma więc wątpliwości, czyją siedzibę odwiedzamy (Fot. Joanna Sosnowska/ Nexus 4)

4 lutego 2004 roku powstał Facebook. A właściwie ?TheFacebook?. Serwis społecznościowy, na początku przeznaczony dla studentów najlepszych amerykańskich uczelni dość szybko udostępniony został użytkownikom na całym świecie. I rozpoczęło się niebieskie szaleństwo. Dziś, po 10 latach, Facebook ma ponad miliard użytkowników, w tym ponad 15 milionów w Polsce.

W 2004 roku w Polsce na szczytach list przebojów znajdował się duet Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz („Trudno tak razem być nam ze sobą” - pamiętacie to jeszcze?), do kina chodziliśmy na „Pasję” i „Shreka 2”, kibicowaliśmy Adamowi Małyszowi, a w maju tego roku Polska dołączyła do grona krajów Unii Europejskiej. Tak, to było tak dawno temu.

Wtedy to, 4 lutego 2004 roku, na Uniwersytecie Harvarda ruszył niewielki, studencki projekt o nazwie TheFacebook. Od momentu tego minęło więc 10 lat. W tym czasie Facebook przeszedł długą drogę od akademickiego pokoju przez złożenia papierów na giełdę i astronomiczną wycenę serwisu aż po miliard zarejestrowanych użytkowników.

Pierwszy milion zarejestrowanych użytkowników odnotowano już w grudniu 2004 roku.
Strumień wiadomości pojawił się w 2006 roku; wtedy też serwis przestał być zamknięty i otworzył się na cały świat.
Przycisk „Lubię to” został wprowadzony w 2009 roku.
W kwietniu 2012 roku Facebook przejął Instagram za okrągły miliard dolarów. W maju tego roku serwis wszedł na giełdę. To było największe IPO w historii firm technologicznych.

Dlaczego Facebookowi udało się aż przez 10 lat utrzymać na szczycie? Przecież nie był to ani pierwszy, ani pewnie najlepszy serwis społecznościowy. Można wymieniać nowe sposoby komunikacji wprowadzane przez Facebooka, nowe sposoby przeglądania zdjęć czy dzielenia się linkami. Niebagatelną rolę odegrała też funkcja Facebook Connect wprowadzona w 2008 roku, która pozwalała logować się do dowolnej witryny dzięki danym z Facebooka. Serwis w odpowiednim czasie zorientował się też, że urządzenia mobilne to platforma, na której być po prostu trzeba, szybko więc powstała aplikacja na smartfony.

facebookFot. Joanna Sosnowska

Wydawać by się mogło, że droga Facebooka do sukcesu była prosta i wybrukowana złotą kostką. Tak jednak nie było - zwłaszcza w naszym kraju.

W listopadzie 2007 roku, gdy na świecie Facebook liczył sobie miliony użytkowników, w Polsce było ich zaledwie 173 tysiące. Tak przynajmniej wynika z danych udostępnionych nam przez firmę Gemius. Oznacza to, że wówczas zaledwie 1,24% polskich internautów korzystało z Facebooka. Wszystko przyspieszyło w 2008 roku, kiedy interfejs serwisu został udostępniony w języku polskim. W tym roku serwis liczył 612 tysięcy użytkowników z Polski, ale w kolejnym już ponad 3 miliony. W 2010 roku liczba ta się potroiła - w grudniu na Facebooku zarejestrowanych było 9,5 miliona Polaków. Warto pamiętać, że wówczas naszym ulubionym serwisem społecznościowym była Nasza Klasa (która właśnie przechrzciła się na NK.pl). Facebook ostatecznie wyprzedził NK w 2011 roku.

Według Gemiusa pod koniec 2013 roku z serwisu Marka Zuckerberga korzystało ponad 15,5 miliona Polaków, czyli ponad 74% polskich internautów.

Świat, w którym wszyscy są połączenifot. Paul Butler

A jak Polacy korzystają z Facebooka? Czego szukają, czym się ekscytują, na co zwracają uwagę? Nie sposób tego sprawdzić bez szeroko zakrojonych badań. Ale możemy się trochę zabawić i sięgnąć po inne narzędzie, z którego korzystamy każdego dnia - po Google. Autouzupełnianie od dawna zdradza, jakie mamy problemy i czego najczęściej szukamy, warto więc zastosować je do Facebooka. Pamiętajcie jednak - wyniki należy traktować z przymrużeniem oka.

A - jak Android

A jak AndroidFot. Google

Pokochaliśmy urządzenia mobilne. A zwłaszcza Androida. Na ten mobilny system operacyjny szukamy więc aplikacji Facebooka. Co ciekawe, szukamy jej często w Chomikuj.pl, można więc sądzić, że albo część z was korzysta z niepobłogosławionych przez Google słuchawek, albo dla zasady bojkotujecie sklep z aplikacjami Google Play.

B - jak tło

B jak backgroundFot. Google

To zapytanie zwraca wyniki głównie anglojęzyczne. Ale uwagę przykuwa zwłaszcza fraza „background”, czyli tło. Widać brakuje nam opcji personalizacji Facebooka i chętnie zmienilibyśmy jego wygląd bardziej, niż pozwala nam na to Mark Zuckerberg.

C - jak czat, D - jak Doda, E - Ewa Chodakowska

E jak Ewa ChodakowskaFot. Google

Doda jest jedną z popularniejszych polskich celebrytek. Nic dziwnego więc, że szukamy jej też na Facebooku. Obecnie piosenkarka ma tam 263 tysiące fanów. Jeszcze bardziej popularna jest inna polska celebrytka - Ewa Chodakowska. Jej profil polubiło aż 759 tysięcy osób.

F - jak Facebook

F - jak FacebookFot. Google

Nie ukrywam, że fraza „Facebook Facebook” trochę mnie zastanowiła. Pozostałe sugerują, że szukamy aplikacji mobilnych na Androida oraz Windows Phone - dwa ulubione mobilne systemy operacyjne Polaków.

G- jak gry

G- jak gryFot. Google

Gry na Facebooku to osobna historia. Wiąże się z nią burzliwy związek z Zyngą - firmą, która znana jest być może najbardziej z produkcji Farmville.

H - jak home

H - jak homeFot. Google

Ach, Facebook Home - wielka katastrofa Facebooka. Miała być piękna nakładka na Androida, a wyszło jak zwykle. Home miał przekształcać każdy smartfon z systemem Google'a w Facebook Phone'a, ale okazało się, że użytkownicy nie chcieli mieć cały czas serwisu Zuckerberga pod ręką.

I - jak ID, J - jak praca

J - jak pracaFot. Google

Facebook ID to unikalny numer użytkownika albo fanpage'a. Może być potrzebny do skonfigurowania na stronie np. przycisku Like. Jak znaleźć taki numer? Dowiecie się tu.

Oprócz konfiguracji poszukujemy też... pracy w Facebooku. Jak wiadomo, Polacy to świetni programiści. Nie dziwi więc, że ci najbardziej utalentowani chcą szukać pracy w największych i najlepszych firmach technologicznych świata. Od kilku lat szukamy też sposobów na usunięcie konta na Facebooku. Wiemy, że wielu z was serdecznie nie znosi tego serwisu, o czym regularnie przypominacie nam w komentarzach. Jeśli faktycznie chcecie usunąć konto, ale jeszcze tego nie zrobiliście, tu znajdziecie poradnik krok po kroku.

K - jak konto tymczasowo niedostępne, L - jak logowanie

K - jak konto tymczasowo niedostępneFot. Google

Jak trwoga, to do Boga, jak nie działa Facebook, to odpowiedzi szukamy w Google. Komunikat o tymczasowo niedostępnym koncie pojawiał się w serwisie co jakiś czas, gdy serwery były przeciążone. Nie wiem jednak jak u was, ja takiej informacji nie widziałam już od lat.

M - jak komunikator, N - nie działa

M - jak komunikatorFot. Google

Facebook ostatnio mocno wymusza na użytkownikach korzystanie z mobilnego komunikatora. Czy nam się to podoba, czy nie. A po naszych wyszukiwaniach widać, że nawet, jeśli mamy jakieś wewnętrzne opory, to jednak chęć do rozmawiania ze znajomymi jest większa. Szukane platformy - oczywiście Android i Windows.

O - jak oś czasu, P - jak Paper

P - jak PaperFot. Google

Oś czasu to nowy sposób wyświetlania treści na Facebooku. Ma chyba równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jak wiadomo, powszechnie z zasady nie lubimy zmian i gdy „ktoś nam psuje nasz serwis”. Z wiadomości dobrych - Oś czasu nie trafiła jeszcze do wszystkich użytkowników. Z wiadomości złych - zapewne kiedyś trafi.

Facebook Paper z kolei to nowa aplikacja mobilna Facebooka. Udostępniona została zaledwie wczoraj, 3 lutego i tylko w amerykańskim App Storze. Łączy w sobie funkcje tradycyjnej aplikacji Facebooka z Flipboardem, czyli aplikacją do przeglądania wiadomości. Zainstalowaliśmy ją już i muszę przyznać, że na pierwszy rzut oka jest znakomita. Piękna, doskonale wykorzystująca gesty w systemie iOS. Jest tak dobra, że będę poważnie się zastanawiać, czy nie przestanę korzystać z dotychczasowej aplikacji FB.

R - jak regulamin

R - jak regulaminFot. Google

Serio? Szukacie informacji o regulaminie Facebooka? Serio?

S - jak szpieg

S - jak szpiegFot. Google

Wielu już próbowało zarobić na ludzkiej ciekawości. I wielu jeszcze pewnie będzie próbować. Jednym z przykładów jest oprogramowanie Szpieg-fb. Szpieg oferuje możliwość czytania wiadomości z każdego konta na Facebooku. W rzeczywistości jednak zapiszemy się do płatnej usługi SMS kosztującej 40zł miesięcznie. Więcej pisaliśmy tu.

T - jak tło

T - jak tłoFot. Google

To ponownie pokazuje, że wygląd Facebooka chcielibyśmy trochę poprawić. Niewiele, może dodać jakieś własne tło, może zmienić mu kolory. To może być pozostałość po czasach MySpace, kiedy podstawą było odpowiednie „odpicowanie” profilu.

A jeśli zastanawiacie się, kim jest Tivolt - to youtuber, zajmujący się grami. Na Facebooku zgromadził 70 tysięcy fanów.

U - jak ustawienia, W - jak Wyloguj

W - jak WylogujFot. Google

Okazuje się, że przycisk „Wyloguj” został umieszczony na Facebooku w nie do końca oczywistym miejscu. Jeśli go jeszcze nie znaleźliście, podpowiadamy: został umieszczony tu:

 

Przycisk Wyloguj na FacebookuFot. Facebook

 

Z - zaloguj

Z - zalogujFot. Google

Polacy pokochali Facebooka. Można snobować się na „nieposiadanie konta” w tym serwisie, ale nie zmieni to faktu, że ponad 15 milionów z nas założyło tam konto. Spośród nich ponad 10 milionów to obyci użytkownicy internetu, tacy którzy korzystają z sieci „codziennie lub prawie codziennie” (jak podaje Gemius).

I choć wątpliwe jest, żebyśmy za kolejnych 10 lat dalej korzystali z Facebooka, to jednak serwis na razie nigdzie się nie wybiera. Na razie zasłużenie świętuje 10 urodziny. W końcu niewiele usług wytrzymuje tak długą próbę czasu.

Komentarze (173)
Można snobować się na "nieposiadanie konta", ale na Facebooku jest już nas 15 milionów. Serwis wystartował równo 10 lat temu [ALFABET]
Zaloguj się
 • ponury_swiniarz

  Oceniono 69 razy 7

  Szanowne 'Niesnoby'!

  Dziennikarz pojechal troche po bandzie nazywajac nas snobami za brak konta na fejsie ale to nie powod zeby obrazac jego uzytkownikow. Nie uzywajce nieznanych wam ludzi od glupcow, gimnazjalistow, ludzi nieszczesliwych lub nie umiejacych sie komunikowac w realu. Troche wiecej szacunku, mniej snobizmu (bo tym jest ostentacyjne przedstawianie innych ludzi jako gorszych sobie). Konkretny czlowiek nazwal nas snobami, jesli was to zabolalo adresujcie swoje wypowiedzi do niego a nie do ogolu fejsbukowców.

 • the_dzidka

  Oceniono 26 razy 2

  No i oczywiście rozpętała się dyskusja pod tym tekstem :D za chwilę będzie nie 27, ale 2700 komentarzy :D
  Nie znam drugiego tematu tak nie wartego dyskusji, a tak je rozpalającego. O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.
  A klikalność leci...

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 59 razy -5

  Przecież połowa tutejszych komentarzy, to właśnie snobowanie się na: "nie mam konta na FB".

  Ja mam, ale NIE CHODZĘ po innych forach i nie krzyczę: "kto nie ma konta na FB ten burak i ciemnota".

  Tymczasem tutaj widzę pełno takich, którzy za wszelką cenę usiłują oświecić mnie jakim to idiotą jestem - bo mam konto.

 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 512 razy 434

  A dlaczego do k... nędzy zaraz snobować się na nieposiadanie FB? Nie posiadam, bo nie chcę, bo od początku mi to śmierdzi Wielkim Bratem, a nie dlatego, że to modne. Konta nigdy nie miałem, więc z modą na "niemanie" proszę mnie nie wiązać. W moim środowisku znajomych (38-42 lata) większość ludzi nigdy nie miała konta FB, bo nie widzi w tym sensu. To dobre dla gimnazjalistów i ludzi którzy nie potrafią utrzymywać kontaktów w świecie rzeczywistym. A teraz jakaś dziennikarzyna nazywa mnie snobem. Poszła w buraki! Najlepiej na Facebooka, tam ich pełno.

 • zalogopeda

  Oceniono 177 razy 151

  "Można snobować się na "nieposiadanie konta", ale na Facebooku jest już nas 15 milionów."
  Trafny tytuł! Przypomina mi stare, chińskie przysłowie, bo i liczby się zgadzają:
  "Jedzcie (..), 15 mln much NIE MOŻE się mylić!

 • yrec61

  Oceniono 146 razy 132

  Ja się wcale nie snobuję - nie mam i już.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 127 razy 111

  Snobować na nieposiadanie konta? Nie wiedziałem, że jestem snobem. FB po prostu nie potrzebuję.
  A przekazywanie prywatnych wiadomości i zdjęć (i praw do nich) na obce serwery - jest po prostu ekstremalnie głupie. ;)

 • soulshuntr

  Oceniono 88 razy 78

  Jacieniemoge, slajdow nie zrobili !?!?!?! A tak wogle, to fajnie byc snobem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje