YouTube ma już 10 lat! Ale tych rzeczy możesz o nim nie wiedzieć

Jak ten czas leci! YouTube obchodzi dziś swoje urodziny - i to nie byle jakie, bo aż dziesiąte. Ale czy wiedzieliście, że serwis mógł wcale nie powstać, gdyby nie inna wielka firma technologiczna - PayPal?

W zasadzie można by powiedzieć "Jaki jest YouTube, każdy widzi". Wiadomo, że za nazwą tą kryje się najpopularniejszy na świecie serwis wideo. Ale kilku rzeczy o YouTube być może nie wiecie.

1. Kiedy tak naprawdę powstał YouTube

Domena została zarejestrowana 14 lutego 2005 roku. Ale urodziny obchodzone są w maju, bo to właśnie wtedy ruszyła beta serwisu. Oficjalny start YouTube'a datowany jest z kolei na grudzień 2005 roku.

2. YouTube został sprzedany rok po starcie usługi

Google jest właścicielem YouTube'a, ale go nie założył. Serwis został przejęty przez Google w październiku 2006 roku za 1,65 miliarda dolarów.

3. Od samego początku był popularny

Już miesiąc po udostępnieniu wersji beta, z YouTube'a korzystały 3 miliony osób. W lutym 2006 roku użytkowników było już 3 razy więcej (9 milionów). W czerwcu 2006 roku użytkowników było już 27 milionów. Szacuje się, że w 2007 roku YouTube zużywał tyle pasma, co cały internet w roku 2000.

4. Być może nie powstałby, gdyby nie PayPal

YouTube i PayPal mają ze sobą dużo wspólnegoFot. R. Kędzierski

Co ma piernik do wiatraka, zapytacie może. Ma i to całkiem sporo. Otóż Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim, czyli założyciele serwisu, poznali się pracując w firmie PayPal. Ta ostatnia została przejęta przez eBay w 2002 roku, a pracownikom PayPala wypłacono z tej okazji dodatkowe wynagrodzenie. To właśnie za te pieniądze założony został YouTube.

5. YouTube wcale nie był pierwszym serwisem wideo w sieci

Pierwszy był bowiem Share your World. Powstał w 1997 roku i dostępny jest właściwie do dziś. Strona wygląda jednak tak, jakby zatrzymała się w czasie. I nic dziwnego - serwis Share your World wystartował po prostu za wcześnie, przepustowość łączy była za słaba, ówczesne komórki kręciły wideo podłej jakości, kamery były drogie i niezbyt popularne. YouTube wstrzelił się w czas idealnie.

6. Ale na początku zamysł był zupełnie inny

Na samym początku, kiedy trzech założycieli dopiero zaczynało prace, YouTube miał być... serwisem randkowym, którego głównym elementem miało być wideo. Miał się wtedy nazywać "Tune In Hook Up". Serio.

7. Dzisiejsze statystyki oszałamiają

Z YouTube'a korzysta ponad miliard osób. W ciągu każdej minuty na serwis przesyłanych jest 300 godzin nagrań. Aż połowa obejrzeń filmów z YouTube dokonuje się na urządzeniach mobilnych.

8. W 2014 roku to wideo Polaka było najczęściej oglądane na świecie

Pies-pająk Polaka był najpopularniejszym filmem na YT w 2014 rokuFot. R. Kędzierski

Film "Mutant Gigant Spider Dog" SA Wardęgi wygrał w ubiegłym roku internet. Do tej pory wideo to zostało obejrzane ponad 141 milionów razy.

9. Pies-pająk wygrał też polskiego YouTube'a

Pies-pająk okazał się tak popularny, że przebił statystyki wszystkich publikowanych do tej pory filmów w polskim YouTube'ie. Chyba nie będzie zaskoczeniem, że to właśnie to nagranie trafiło na pierwsze miejsce klipów z listy top 10 dekady polskiego YouTube'a.

Miejsce Wideo i kanał
1. Mutant Giant Spider Dog - SA Wardega
2. Samara Morgan - SA Wardega
3. Jesteś kozak to zrób tak - Kacper Plays 2
4. Znowu Mam Bana - A Minecraft Parody (Carly Rae Jepsen - Call Me Maybe) - Blowek
5. 137 Baśka Blog: BMW za SMS - Baśka TiVi
6. Paranienormalni - Mariolka w SPA - itvp
7. Original Big surprise for Bride and Groom...Chris and Leah Wedding 5 April 2014 - invitationlovejesus
8. "Minecraft Style" - A Minecraft Parody (Psy - Gangnam Style) - Stuu Games
9. Charlie bit my finger - again! - HDCYT
10. Czego NIE mówią: RODZICE - Abstrachuje TV

10. YouTube = muzyka

YouTube muzyką stoiFot. R. Kędzierski

Jest taka niepozorna firma, która odpowiada za 40 procent odsłon muzyki na YouTube'ie. Powstała cztery lata temu, z prostego powodu - artyści i wydawcy muzyki mieli dość nieoficjalnych teledysków w serwisie wideo Google i zbyt niskiego udziału w reklamach YouTube'a. Firmy Universal Music Group, Sony Music Entertainment i Abu Dhabi Media stworzyły zatem osobne miejsce dla muzyki. Później dołączyło do nich samo Google, kupując 7 procent akcji spółki. W taki sposób powstało Vevo. Jeśli słuchacie muzyki na YouTube'ie, zapewne na oficjalne kanały twórców trafiacie właśnie na Vevo.

11. A muzyka w Polsce?

Zgadnijcie, jaki utwór muzyczny był najpopularniejszy na polskim YouTube w ciągu tych 10 lat od powstania serwisu.

Tak, to Weekend "Ona tańczy dla mnie". Na drugim miejscu znalazł się "Gangnam Style", na trzecim "Bałkanica".

Miejsce Tytuł i wykonawca
1. "Ona tańczy dla mnie" Weekend
2. "Gangnam style" PSY
3. "Bałkanica" Piersi
4. "My Słowianie" Donatan Cleo
5. "Na szczycie" GrubSon
6. "Waka Waka" Shakira
7. "Cisza" Bednarek
8. "Somebody that I used to know" Gotye
9. "Dark Horse" Katy Perry
10. "Szalona ruda" DJ Disco feat. MC Polo

12. RickRolling

Never gonna give you upFot. R. Kędzierski

Jeśli kliknęliście w powyższy link i czujecie się rozczarowani, że nie kryje się pod nim hit Weekendu, to proszę o wybaczenie, ale właśnie zostaliście zrickrollowani. "Rickrolling" to specyficzna zabawa internetowa. Kiedy tylko gdzieś w Internecie toczy się dyskusja na jakiś temat, zawsze znajdzie się ktoś, kto wklei link do czegoś, co ma się odnosić do tematu. Po kliknięciu okaże się, że to "Never Gonna Give You Up". Gratulacje, właśnie zostałeś wyrolowany i zrickrollowany. Ile osób usłyszałoby o Ricku Astleyu, gdyby nie YouTube? Pewnie zdecydowanie mniej.

13. Problem piractwa dalej istnieje

A skoro jesteśmy już przy temacie muzyki, to nie sposób nie wspomnieć o piractwie, którego na YouTube'ie wciąż jest masa. Google wprowadził, co prawda, algorytmy służące ochronie praw autorskich (tzw. Content ID). Filtr Content I.D pozwala właścicielowi praw autorskich na przeszukiwanie zawartości YouTube'a i blokowanie dostępu do wszelkich filmów zawierających choćby fragment treści chronionych prawem. Jednak piractwo jest jak hydra - odetniesz jedną głowę, a na jej miejsce pojawia się kilka innych. Wpiszcie do wyszukiwarki YouTube'a "Gangnam Style". Otrzymacie 2 630 000 wyników. Nie wszystkie będą naruszać prawa autorskie, ale niech to będzie chociaż 10 proc...

14. YouTube potęgą jest i basta? Nie do końca

Częstotliwość dzielenia się wpisami zawierającymi wideoFot. SocialBakers

Do wojny o wideo w sieci Facebook dołączył dość późno. Ale idzie jak burza. Kilka różnych badań dowodzi, że Facebook stał się numerem jeden, jeśli chodzi o przesyłanie prywatnych nagrań wideo i nagrań firmowych. Być może stanie się tak, że na Facebooka będziemy wrzucali nagrania osobiste, a YouTube stanie się miejscem bardziej profesjonalnego wideo.

15. YouTube nową telewizją?

O tym, że YouTube ma zastąpić telewizję, słyszymy od lat. A mimo to telewizja wciąż trzyma się świetnie. YouTube wciąż wprowadza nowe opcje, na przykład transmisje na żywo. W tej technologii Gazeta.pl przeprowadziła debaty z kandydatami na prezydenta, a już wkrótce zapowiada się największa taka transmisja przeprowadzona do tej pory. Na YT ma być bowiem dostępna na żywo relacja z festiwalu Eurowizja 2015.

Więcej o: