Naukowcy: "Robot po raz pierwszy zyskał samoświadomość"

Jest zbudowany z krzemu, myśli ciągiem zer i jedynek. Ale był w stanie rozwiązać dość trudną zagadkę logiczną.

Roboty Nao wyglądają przyjaźnie. I tak się też zachowują. Humanoidalny robot ma wysokość 58 centymetrów i waży 4,3 kilograma. W jego ciele znajduje się 26 mechanicznych stawów pozwalających robotowi na poruszanie się w sposób podobny do ludzkiego. Są wdzięcznym obiektem do programowania, więc można z nimi zrobić zadziwiające rzeczy. Na Politechnice w Nowym Jorku przeprowadzono specyficzny eksperyment właśnie z wykorzystaniem tych sympatycznych robotów.

Trzy Nao posadzono w rzędzie. Powiedziano im, że każdy z nich dostanie pigułkę - albo nie będą przez nią mogły mówić, albo będzie to placebo, przez co nie stracą tej możliwości. Naukowcy ręcznie wyłączyli możliwość wydawania głosu u dwóch robotów. A w końcu zadali im pytanie: "Jaką pigułkę otrzymaliście?".

Dla myślącego językiem zero-jedynkowym robota to nie lada wyzwanie. W końcu jeden z nich wstaje i mówi "Nie wiem". Ale po chwili dodaje:

"Przepraszam, teraz już wiem. Dowiodłem, że nie otrzymałem oniemiającej pigułki".

Zagadka którą dano do rozwiązania robotom w świecie anglojęzycznym jest znana od dawna, ale pod inną postacią. Otóż był sobie raz król, który wezwał do kraju trzech mędrców, chcąc wybrać spośród nich swojego doradcę. Gdy tylko stawili się oni przed jego obliczem, król każdemu z mędrców na głowę założył kapelusz - biały albo niebieski. Każdy z mędrców widział kapelusze swoich oponentów, ale nie wiedział, jaki kapelusz sam ma na sobie. Król oznajmił, że co najmniej jeden z nich nosi niebieski kapelusz i że wszyscy mają równe szanse na wygraną. Mędrcy nie mogli się ze sobą konsultować. Wygrywał ten, który jako pierwszy oznajmił, kapelusz jakiego koloru ma na głowie.

(Odpowiedź: skoro wszyscy mieli mieć równe szanse, to musiały być trzy niebieskie kapelusze; pierwszy mędrzec który zdał sobie z tego sprawę, został doradcą króla).

Wróćmy jednak do naszych robotów. Zapewne wszystkie Nao usiłowały powiedzieć "Nie wiem"; udało się to tylko jednemu. Ten musiał z kolei usłyszeć własny głos, stwierdzić, że słów które słyszy nie wypowiedział żaden inny robot i zweryfikować swoją odpowiedź. To, co z perspektywy człowieka wydaje się banalne, dla robota jest nie lada osiągnięciem.

Tylko czy możemy już tu mówić o samoświadomości? Właściwie zanim ogłosi się jej powstanie u robotów należałoby ściśle określić czym ona jest. U zwierząt przeprowadza się często ?test lustra? - najpierw dyskretnie robi się wyraźną kropkę na ciele zwierzęcia w takim miejscu, by nie mogło jej dostrzec (na przykład nad okiem). Potem stawia się zwierzę przed lustrem i obserwuje co zrobi. Uznaje się, że jeśli będzie ono próbowało dotknąć kropki na własnym ciele, a nie na odbiciu w lustrze, to musi sobie zdawać świadomość z tego, że to co widzi to tylko odbicie jego samego. A to już duże osiągnięcie. Test lustra pomyślnie przechodzą: ludzie (gdy mają około 18 miesięcy), szympansy - zwyczajne i bonobo, słonie, orangutany, goryle, delfiny butlonose, orki i orki karłowate, sroki zwyczajne. Ta krótka lista gatunków pokazuje, jak trudne to zadanie.

Zastosowanie zagadki z trzema mędrcami przystosowanej do możliwości robotów wydaje się trochę zbyt optymistycznym podejściem do określania samoświadomości. Może to być jednak niewielki krok dla człowieka, ale wielki dla robotyki.

Więcej o:
Komentarze (72)
Naukowcy: "Robot po raz pierwszy zyskał samoświadomość"
Zaloguj się
 • panie_turek_koncz_pan_ten_mecz

  Oceniono 445 razy 411

  jak pierwszy robot powie sam z siebie "pie...dolę, nie robię" to znaczy, że zyskał samoświadomość

 • fuzzy_quack

  Oceniono 86 razy 76

  Eksperyment dowiodl, ze czlowiek jest w stanie napisac kod oceniajacy poprzednie efekty dzialania kodu, czyli kod z tzw. sprzezeniem zwrotnym, znany w cybernetyce od dziesiecioleci. Niewiele ma to wspolnego ze samoswiadomoscia a bardziej z tym, ze czlowiek antropomorfizuje otajaczajacy nas swiat.

 • neko_gd

  Oceniono 75 razy 67

  Co do wspomnianego testu lustra przyjmuje się ,że niektóre gatunki teoretycznie zdolne do samoświadomości nie przechodzą je z przyczyn metodologicznych .U psów np: kropka na czole i lustro nie są dobrą metodą kontrolną z racji marginalnego znaczenia zmysłu wzroku dla tych zwierzaków .

 • blekota6666

  Oceniono 56 razy 44

  Przełom to będzie jak powie: "Talk to the hand"

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 37 razy 13

  według mnie nie jest to dowód na nic

  algorytm jest prosty - stwierdź swój stan - dostałeś tabletke czy nie - nie mozna tego stwierdzic jednoznacznie, wiec pada wybór nr3 - nie wiadomo

  po podaniu tej odpowiedzi - ponieważ dane podają, że słowa zostały wypowiedziane, okazuje się że trzeba zweryfikowac poprzednią odpowiedź, czyli nie zostałem oniemiony

  nie widze tu przejawu swiadomosci

 • irocx

  Oceniono 16 razy 12

  Przełom to będzie jak powie Hasta la vista, I wii back.

 • jami100

  Oceniono 15 razy 11

  z samej treści artykyłu widać, ze tytuł jest na wyrost.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX