Windows Phone - dlaczego się nie udało?

Windows Phone był nadzieją i szansą Microsoftu na zaistnienie na rynku smartfonów. Choć samo rozwiązanie jest ciekawe, to jednak nigdy nie zyskało więcej niż 3% udziału w globalnym rynku.

Kibicowałam systemowi Windows Phone. Gdy został zaprezentowany w 2010 roku, niósł ze sobą obietnicę świeżości. Nie przypominał żadnego dostępnego wówczas mobilnego systemu operacyjnego - kafle z aktualizowanymi na bieżąco informacjami wydawały się świetnym pomysłem.

Microsoft teoretycznie mógł liczyć na partnerów, z którymi do tej pory współpracował przy rozwijaniu komputerów z Windowsem. A jednak Windows Phone nigdy nie wybił się ponad 5% udziału w rynku. Pod tym względem Polska jest wyjątkiem, w szczytowym momencie (2013) udział w rynku smartfonów przekroczył 16%, a dziś same urządzenia Nokii stanowią w naszym kraju 8% urządzeń (wg badań Gemiusa z września 2015). Obecnie udział Windows Phone w globalnym rynku mobilnych systemów operacyjnych wynosi - po pięciu latach! - zaledwie 2,6%.

IDC: Smartphone OS Market Share 2015, 2014, 2013, and 2012 Chart

Co więc poszło nie tak?

W 2010 roku zarówno iOS jak i Android były już całkiem dobrze rozwinięte. W 2010 roku na rynku pojawiły się też dwa smartfony, które określiły linię rozwoju Androida:

- jeden to Nexus One produkcji HTC - to nim Google chciał zademonstrować, jak wyobraża sobie idealne urządzenie z Androidem.

- drugie to pierwszy Galaxy S produkcji Samsunga. Świetnie wykonany, ze znakomitym ekranem, od razu bardzo pozytywnie wyróżniał się na tle innych sprzętów z Androidem.

Nexusy HTC stały się punktami odniesienia dla producentów, a linia Galaxy S przedmiotem pożądania użytkowników.

Na początku zaledwie trzech producentów - HTC. LG i Samsung - tworzyło urządzenia z Widnows Phone. Rok później zaś zmagająca się z wielkimi problemami Nokia zawiązała strategiczne partnerstwo z Microsoftem w ramach którego ogłoszono, że od tej pory wszystkie urządzenia fińskiego producenta będą działać pod kontrolą Windows Phone'a.

W ciągu kolejnych lat partnerzy Microsoftu byli chyba onieśmieleni tak ścisłą współpracą Nokii i Microsoftu, bo chętnych do tworzenia nowych urządzeń jakoś nie było wielu. Flagowymi sprzętami stały się Nokie Lumie 800 i 700, określane mianem ?pierwszych prawdziwych Windows Phone'ów?.

W momencie, gdy Windows Phone i Nokia tak silnie się ze sobą związały wydawałoby się, że obie firmy będą dla siebie ratunkiem. Microsoft zyskiwał popularnego producenta, Nokia nowoczesny system operacyjny. Ale po latach już wiemy, że ani fińska firma ani Windows Phone nie wyszły już z tarapatów.

Nokia chief executive Stephen Elop (L) welcomes Microsoft chief executive Steve Ballmer with a handshake at a Nokia event in London February 11, 2011. Nokia and Microsoft teamed up to build an iPhone killer on Friday in a desperate attempt to take on Google and Apple in the fast-growing smartphone market. REUTERS/Luke MacGregor (BRITAIN - Tags: BUSINESS SCI TECH IMAGES OF THE DAY)REUTERS/LUKE MACGREGOR

Sporą nadzieją był jeden z najlepszych Windows Phone'ów, jaki powstał do tej pory - Lumia 920. Zaprezentowany w 2012 roku wyposażony był w naprawdę ciekawe rozwiązania, które dopiero później zostały wdrożone u konkurencji, np. możliwość obsługiwania telefonu dłonią w rękawiczce, znakomity aparat z technologią PureView, kilka aplikacji fotograficznych. Ale urządzenie to - gdy w końcu trafiło na rynek - było w cenie flagowych smartfonów z Androidem.

Gdy Nokia i Microsoft postawiły na tanie smartfony, podobny ruch wykonali od razu producenci urządzeń z Androidem.

Windows Phone pojawił się na rynku za późno. Miał za małą bazę aplikacji, a Microsoft nie był wstanie przekonać znaczących firm, że warto tworzyć programy na tę platformę. Urządzenia były albo całkowicie bezbarwne i nudne, albo bardzo drogie. Microsoft najpierw podpisał porozumienie z Nokią, a następnie przejął cały jej dział mobilny, przez co pozostali partnerzy stopniowo się wycofywali. Ostatecznie zdecydował się na zwolnienie ponad 12 tysięcy osób, które przeszły do niego z Nokii.

Teraz marka Windows Phone ma być zastąpiona przez Windows 10 Mobile - system, który silnie spięty jest z "dużym? Windows 10. Czy to pomoże urządzeniom mobilnym Microsoftu? 5 poprzednich lat każe w to wątpić.

Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się to obecne, stosowane już pod przewodnictwem Satii Nadelli, nowego szefa Microsoftu. "Nowy Microsoft? nie czepia się już kurczowo własnej platformy, a stara się być obecny na wszystkich. Czy to pod postacią aplikacji (pakiet Office, Skype, kalendarz Sunrise), czy rozwiązań chmurowych. Microsoft jako producent smartfonów ma raczej małe szanse na popularność. Microsoft jako producent oprogramowania - wręcz przeciwnie.

Więcej o:
Komentarze (54)
Windows Phone - dlaczego się nie udało?
Zaloguj się
 • honkers

  Oceniono 57 razy 23

  Szajsung mocno musiał pracować nat tym artykułem. Windows 10 (mobile) posiada komplet aplikacji poczynając od poczty po aplikacje biznesowe oraz pozostałe. Ceny są do zaaprobowania nie tak jak nadgryzione jabłuszko. Polecam

 • news101

  Oceniono 28 razy 18

  "po latach już wiemy, że ani fińska firma ani Windows Phone nie wyszły już z tarapatów"

  Nokia dostała za dział mobilny kupę kasy i mogła dzięki temu kupić firmę Alcatel-Lucent więc raczej tarapaty to nie jest uzasadnione stwierdzenie. Poczekajmy jak Nokia sobie poradzi z nowym nabytkiem. Wraz z ALU Nokia przejmuje np. jedne z najlepszych ruterów szkieletowych na świecie - serię 77x0 więc ma szanse się bardzo wzmocnić na rynku telekomunikacyjnym.

 • trel_mel

  Oceniono 35 razy 15

  Około 2 lata temu zmieniłem Androida (używałem różnych telefonów) na rzecz Windows Phone i była to zdecydowania zmiana na lepsze. Większa intuicyjność, brak jakichkolwiek spowolnień pracy systemu itd. Jeśli chodzi o ilość dostępnych aplikacji, to bez przesady. Nie chodzi przecież tylko o ilość ale także o jakość. Poza tym liczba aplikacji na WP znacznie wzrosła od początków historii tego systemu.
  A tak swoją drogą, to żenujące jest niejako "dyżurne" narzekanie na Microsoft. Prawda jest taka, że ta firma zrobiła masę supr oprogramowania. A że trzeba za nie zwykle zapłacić? Trudno. Nie chcesz, nie płacisz. Nie możesz zapłacić, nie narzekaj i wybierz inną opcję. Software Microsoft jest używany w tylu różnych miejscach i dziedzinach, że utyskiwanie na temat tego, jaki to jest niedobry świadczy co najwyżej o brak kompetencji i znajomości rynku z perspektywy gier komputerowych (owszem ważny segment, ale nie jedyny).

 • cehaem

  Oceniono 31 razy 13

  >Teraz marka Windows Phone ma być zastąpiona przez Windows 10 Mobile - system, >który silnie spięty jest z "dużym” Windows 10

  MS do tego dazy juz od dawna. I tu wyprzedzil nawet konkurenta z Cupertino.

  >Miał za małą bazę aplikacji,

  Najwazniejsze aplikacja sa dostepne dla wszystkich systemow. Brakuje jedynie kilku niszowych oraz ton szmelcu, zalagajacego na Play Store.

 • trv

  Oceniono 12 razy 12

  Plusy? Na pewno szybkość i stabilność pracy, budżetowy telefon z WP jest o wiele szybszy od telefonu z podobnymi parametrami w przypadku gdy siedzi Android. Pre instalowane i zaszyte aplikacje w system są całkiem spoko - HERE Drive i HERE Maps są świetne (możliwość instalacji map offline) - co prawda są też w wersji na Androida, ale wersja WP działa jakby lepiej. Całkiem dobry klient poczty, ale ma swoje minusy (synchronizacja o czym później). Kafelki są wygodne, kolorystyka to kwestia osobistych ustawień, zmieniające się treści w kafelkach pomocne (np kafelka od kalendarza wyświetla harmonogram spotkań itd). Powiedziałbym że telefon z WP to bardzo dobre rozwiązanie ale... do biznesu i nie nadaje się dla dzieci/młodzieży (mało gier itd) i dla osób które lubią grzebać w systemie operacyjnym.
  Są oczywiście minusy - jedno konto MS do wszystkiego - mając np kilka kont nie można korzystać z usług typu xbox smartglass dla innego konta niż to na którym pracuje telefon.
  Niemożliwa synchronizacja np kalendarza z komputerowego MS Office 2010 (Outlook) jeśli nie ma się usługi Exchange - ale można np to zsynchronizować z kontem Google a konto Google z telefonem, czyli droga naokoło bo niemożliwe jest bezpośrednia synchronizacja Office 2010 z telefonem (nie wiem jak w nowszych wersjach Office).

 • ulanzalasem

  Oceniono 47 razy 7

  Dlaczego ? Wystartowali jako ostatni z wielkich graczy. Apple był wyśmiewany przez Microsoft, a ich telefony i tablety to jednak sukces.
  Stara Nokia była u nas popularna, a MS tam gdzie ma lepsze wyniki...to właśnie stara wyniki Nokii, wypracowane przez poprzednią firmę lata temu. Tak gdzie Nokia i Symbian byłby mniej popularne Windows Phone i Lumie są prawie niezauważalne.
  Jeśli chodzi o same telefony to dzisiaj nie sztuka taki zrobić, byle chińczyk jak Huawei, ZTE i inni mają sporo dobrych, ciekawych modeli.
  Microsoft zaczął z bardzo słabymi lub przeciętnymi telefonami. Do tego, Elop który miał dać Nokii nowe otwarcie był poprzednio pracownikiem...Micro$oftu. Pozamykał wszystko co było konkurencją dla Windows Phone - Symbiana, MeeGo. Zrobił to w najgorszy możliwy sposób, może liczył, że jego plan skierowania ludzi na WP się powiedzie. Tylko, że fani nie byli tacy głupi. Symbian też się trochę spóźnił, ale jednak to nadrabiał, tylko że od 2010 roku Elop skasował wszystko co mógł, było widać, że wszystkie stare projekty są martwe.
  Dlaczego to błąd ? Bo ludzie odeszli już całkowicie od Nokii zanim nowe Nokie z WP się pokazały, a potem zanim okrzepły. Wprowadził WP na telefonach i w firmie siłą i to się zemściło. Trzeba było zrobić to łagodniej, a przy okazji lepiej dopracować system.
  Lumie jak 610 czy nawet 800 nie mogły konkurować z resztą stawki, która szybko uciekała, 920 to już lepszy produkt, ale też wpadka i to duża w kwestii wizerunku www.youtube.com/watch?v=7HGrZDynHCw Nokia OIS FAKE ;)
  Sprzęt był nawet niezły, 1020 mogła się podobać, tylko...ten system. Co było nie tak ?
  Wszystko! Zaczęli jak szaleni, system młody bez zaplecza, bez programów, gier, a do tego brak funkcji, podstawowych jak dzwonek, belka i do tego hit! M$ chce być jak Apple, do przenoszenia plików w XXI wymaga swojego programu Zune!
  W 2014 roku, tak w 2014 roku w 8.1 wprowadzili takie "super" funkcje, które miał każdy jak np. centrum powiadomień, Word Flow czyli coś ala Swype, ale najfajniejsze było (tak to wielka ironia...) możliwość ustawienia tapety na pulpicie! Ale aplikacje nadal w postaci listy, bo nawet np. małe kafelki, które tak kochają to zło ?! Argument fanatyka WP - ja nie potrzebują 10 pulpitów! Ok, ale może ktoś inny, tak. Do tego nie ma przymusu, chcesz 1, 3 czy 5 z tylu korzystaj ;)
  Poza taniochą nic z WP się nie sprzedaje, bo ludzie szukający średniej wyższej i topowej półki przez lata nawet nie patrzyli na Lumię i Windows Phone. Był kiedyś HTC, Samsung, iPhone, można powiedzieć, że doszło LG np. z LG G4 czy chińskie modele jak OnePlus lub Meizu.
  Po co mi topowy model na WIndows Phone czy teraz Windows 10 w wersji na telefony w cenie 2500-3000zł ? Gier nie ma, cały świat gra, często w fajne gry, ale nie na tym systemie bo większość gier nie ma. Aplikacje ? Co jakiś czas dochodzą oficjalne od gigantów, ale nawet na te najbardziej znane aplikacje trzeba było czekać jeśli nie latami to miesiącami! Micro$oft chce zarabiać, ale im to nie wychodzi, nie chodzi o ilość albo wiele małych, drobnych, funkcjonalnych aplikacji nie ma.
  Ostatnia kwestia to ograniczenia, dziwne, błahe kwestie, takie podstawowe rzeczy - nie ma, zablokowane, nie da się zmienić albo są, ale nie przystają do smartfonów i tak starego systemu! Powinni wziąć to co najlepsze z Windows Mobile, Symbiana i dać to konsumentom w nowej wersji. Dostaliśmy system, który był zaprzeczeniem tego co miał sam M$ jak i Nokia, to aż dziwne jak go rozwijali. Jakby Micro$osft nie chciał jego sukcesu, te prośby ludzi o zmiany, co dodać, zmienić - ale tutaj chodziło o takie podstawowe kwestie, że aż wstyd pokazać bez tego system! No i...poza Microsoftem...prawie nikt nie sprzedaje telefonów z tym systemem bo tak M$ sobie to wymyślił - będzie drugim Apple, nie wyszło ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX