444 m nad powierzchnią Ziemi, czyli kolejny testowy start rakiety Xaero

Z okazji przypadającego na 4 lipca amerykańskiego Dnia Niepodległości firma Masten Space Systems przeprowadziła nowy lot swojej rakiety Xaero.Xaero powstaje w siedzibie Masten Space Systems od 2010 roku w ramach projektu NASA o nazwie CRuSR (Commercial Reusable Suborbital Research Program) i jest jednym z relatywnie niewielu wehikułów kosmicznych VTVL, to znaczy takich, które startują i lądują pionowo. Docelowo ta suborbitalna rakieta ma wynosić różnego rodzaju ładunki o wadze maks. 10 kg na wysokość do 30 km i sprowadzać je z powrotem na naszą planetę. Do osiągnięcia tego celu pozostała jednak jeszcze długa droga - Xaero jest cały czas poprawiane, modyfikowane oraz testowane i na razie potrafi osiągnąć pułap zaledwie kilkuset metrów. Na szczęście postęp widać gołym okiem - wystarczy porównać załączony materiał do wideo obrazującego start Xaero w lutym bieżącego roku:[Za: Gizmag]

Więcej o:
Komentarze (9)
444 m nad powierzchnią Ziemi, czyli kolejny testowy start rakiety Xaero
Zaloguj się
 • von_rosen

  Oceniono 14 razy 14

  Hmm. Jak S-f z lat 50-tych :-) Nawet efekty podobne :-)

 • asteroida2

  Oceniono 7 razy 7

  Nareszcie rozwój informatyki zaczyna napędzać rozwój przemysłu kosmicznego. SpaceX buduje swojego Grasshoppera, Blue Origin ma New Shepharda, a Armadillo Aerospace Super Mod.
  Elon Musk ocenił, że koszty paliwa stanowią około 2% kosztów lotów kosmicznych. Reszta to koszt rakiet, które zostają zniszczone. Jeśli uda się dopracować technologię pionowego lądowania, ceny lotów kosmicznych mogą spaść 50 razy. I to będzie prawdziwy początek ery kosmicznej.

 • ps3hack

  Oceniono 1 raz 1

  "ta suborbitalna rakieta ma wynosić różnego rodzaju ładunki o wadze maks. 10 kg na wysokość do 30 km"
  - to oni będą tylko 10 kg opakowania cukru wysyłać na orbitę?

 • p406_737u

  Oceniono 1 raz 1

  Przypominają się powieści Stanisława Lema. ;-)

 • aleksy82

  0

  po wylądowaniu powinien wyjść zielony stworek i zakomunikować "HELLO HUMANS, I COME IN PEACE"
  :)

 • diabel-medialny

  Oceniono 10 razy -10

  Jak ona taka niesamowita że pionowo ląduje, to CIEKAWE jak amerykanie wylądowali na Księżycu, skoro tam nie ma powietrza i nie ma ani jak szybować ani użyć spadochronu.

  Naprawdę ciekawe. Potwierdzenie ściemy lądowania na Księżycu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX