Polska najlepiej oznaczona geograficznie z całej Wikipedii

Świecimy przykładem.

Co można zrobić z wpisami z Wikipedii, które wzbogacono o informacje na temat ich położenia? Można je oczywiście odnaleźć i obejrzeć na mapie. Można jednak także stworzyć z nich zupełnie nową mapę. Tego zadania podjął się niejaki Denny Vrandecic.

Człowiek ten stworzył mapę świata, na którą w formie jasnych kropek naniesiono każde hasło zawierające współrzędne geograficzne. Każde hasło to jedna taka kropka. Po rzuceniu okiem na mapę okaże się, że polscy wikipedyści mogą być z siebie dumni. Jesteśmy jednym z najjaśniejszych, jeśli nie najjaśniejszym krajem na świecie.

Mapa haseł z Wikipediifot. visual.ly/Denny Vrandecic

Na mapę można nałożyć także filtry, by ukazywała hasła napisane w jednym z dwunastu języków. Możemy tu oczywiście wybrać angielski, ale także francuski czy rosyjski. Niestety w gronie tym nie znajdziemy naszego języka ojczystego. Szkoda.

Mimo to dzieło Vrandecica wygląda bardzo ciekawie i warto się z nim zapoznać. Jak jednak podkreśla sam autor, wgranie mapy może być sporym wyzwaniem dla naszego łącza internetowego i przeglądarki. Warto więc uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Mapa haseł z Wikipedii

[za: Popular Science]

Więcej o:
Komentarze (40)
Polska najlepiej oznaczona geograficznie z całej Wikipedii
Zaloguj się
 • jaqus

  Oceniono 28 razy 28

  Chciałem pogratulować wszystkim wikipedystom. Cieszę się, że potrzeba dotarcia do wiedzy jest tak duża u Polaków. Oby tak dalej!

 • marcinp_77

  Oceniono 59 razy 57

  A na wschód od polski to MORDOR... ;)

 • mcozio

  Oceniono 58 razy 50

  rozumiem, ze w UK to polacy zasilaja wiedza wikipedie ?

 • rekin.finansjery

  Oceniono 27 razy 17

  A czy polscy internauci moga byc dumni z durnych tekstow na youtube "przejmujemy to Polacy"?

  Zachowuja sie jakby im internet 3 dni temu zalozyli.

 • 69baron69

  Oceniono 85 razy 17

  Widac jestesmy inteligentnym narodem i zdobywa wiedze wykorzystujemy w madry sposob np przy wyborze rzadu !.

 • cezar85

  Oceniono 16 razy 14

  dowodzi to,że wszystko wiemy najlepiej, nie mamy przyjaciół i że marnujemy życie siedząc przed kompami

 • stereo_ares

  Oceniono 2 razy 2

  Wikipedia to ogromne dzieło. Bardzo dobre dzieło. Wielu rzeczy tam nie ma, wiele jest -ale z czasem będzie coraz więcej- przyczynia się do rozwoju ludzkości bardziej niż maszyny parowe. Internet jako narzędzie uważam za największy skok naszej cywilizacji -większy niż ten na księżyc.... no może byłby mniejszy od skoku na planetę z inną cywilizacją:-) Ale tego nam nie życzę z różnych względów nawet za tysiące lat- Pan mówi: czyńcie sobie Ziemię poddaną.... w domyśle nie kosmos! z drugiej strony nie mamona a właśnie Wiki jest wypełnianiem Woli Bożej pod warunkiem, ze służy do dobrego a nie do złego.

  Pozdrawiam RNS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX