"Otrzymaliśmy 500 telefonów iPhone 5 16GB, które z powodu braku foliowania telefonu nie mogą być wystawione na sprzedaż" czyli polowanie na naiwnych na Facebooku

Wczoraj wieczorem Facebook znowu dał się nabrać. Jasne, nie cały, ale przynajmniej 25 tysięcy osób. Tym razem ludzie chcieli dostać iPhone'a 5. Najlepiej białego

?Otrzymaliśmy 500 telefonów iPhone 5 16GB, które z powodu braku foliowania telefonu ( folia zabezpieczająca przy transporcie ) nie mogą być wystawione na sprzedaż.

Z tego powodu wylosujemy 500 osób, które udostępnią ten status i polubią nasza stronę.

Kolor podaj w komentarzu.

Powodzenia?.

I to już wszystko. Nieistniejący już (zapewne zamknięty przez Facebooka) fanpage IPhone 5 wrzucił jedno zdjęcie przedstawiające pudełko od iPhone'a, słuchawki i telefon i obiecał, że rozda telefony. Głupie? Na milę cuchnie oszustwem? Niby tak, ale nabrały się tysiące osób. I to nie kompletnych głupoli - wśród tych, którzy udostępniali status i wciskali ?lubię? było sporo ludzi, których trudno podejrzewać o brak rozsądku. Szybki przegląd - mnóstwo osób z wyższym wykształceniem, sporo uczniów szkół średnich. W większości duże miasta. Co więcej - znajomi meldują, że nabrać się dali nawet ludzie, których można by nazwać intelektualną elitą.

A przecież już na pierwszy rzut oka widać, że to oszustwo. Dlaczego?

 • Po pierwsze i zasadnicze - wystarczy pomyśleć i przeczytać. Otóż sformułowanie "Z tego powodu wylosujemy 500 osób, które udostępnią ten status i polubią nasza stronę" nie obiecuje absolutnie niczego. Wylosują i co? Nikt nie twierdzi, że ktoś dostanie telefon. Miło być wylosowanym, ale żeby od razu się tak ekscytować?
 • No ale niech tam. Spójrzmy na finanse. 2849 zł. Tyle kosztuje nowy iPhone 5 16GB bez abonamentu. Czy brak folii jest wystarczającym powodem, by rozdać ludziom sprzęt wart 500 x 2849 czyli 1 424 500 zł? Kogo byłoby na to stać? W tej sytuacji można telefony sprzedać na Allegro po, powiedzmy, 1500 zł. Rozeszłyby się w ciągu kilku godzin.
 • Nawet jeśli kogoś na to stać (a co!), taka akcja nie miałaby sensu. Po co rozdawać telefony na anonimowym fanpage'u przypadkowym ludziom? Bez konkursu, bez zaangażowania fanów? By uzbierać ?lajki?? Taniej byłoby je kupić - na Allegro 100 000 fanów kosztuje 4 000 zł. Równie przypadkowych i niezaangażowanych fanów.
 • A nawet, jeżeli ktoś postanowił być dobrą wróżką i wywalić w błoto prawie półtora miliona, to czeka go za to odpowiedzialność karna. I nie tylko jego - biorących udział w zabawie również. Dlaczego? Bo zgodnie z ustawą antyhazardową branie udziału w grach losowych prowadzonych w internecie jest nielegalne. Również w loteriach promocyjnych, a loterią jest właśnie taka akcja, jaką rzekomo prowadził fanpage ?IPhone 5?. Więc ostrożnie, bo już samo zgłoszenie chęci udziału w takim rozdawnictwie może nas narazić na kłopoty.

Wczoraj zdobywający popularność fanpage dziś już nie istnieje. Został prawdopodobnie zamknięty przez Facebooka na skutek zgłoszeń użytkowników podających stronę jako podejrzaną o oszustwo.

Oczywiście internet nie zapomina. Natychmiast zareagował Faktoid szybko ogłaszając własną prześmiewczą akcję, które cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Folia! Folia za darmo!fot. Faktoid

Pojawili się też naśladowcy. Na przykład fałszywy fanpage "Samsung Poland" proponujący analogiczną akcję :

"Otrzymaliśmy 200 powystawowych telefonów Samsung Galaxy S3, które z powodu braku ofoliowania telefonu (folia zabezpieczająca przy transporcie) nie mogą być wystawione na sprzedaż. Z tego powodu wylosujemy 200 osób, które udostępnią ten status i polubią naszą stronę.Kolor podaj w komentarzu. Powodzenia.".

Fałszywy fanpage Samsung Polandfot. Gazeta.pl

I co? I ludzie uwierzyli. Nie poruszyło ich ani to, że fanpage ma ledwie 517 polubień (oryginalny Samsung Polska ma ponad 336 tysięcy), ani to, że znowu ktoś coś za darmo daje...

Dlaczego ktoś robi takie oszustwa? To typowe tworzenie farmy fanów czyli fanpage'a, który później zostanie sprzedany jako źródło ruchu dla jakiejś strony.

Jeśli to od nas dowiedziałeś się, że jednak nie dostaniesz za darmo białego iPhone'a na którego miałeś ochotę - przepraszamy. Jednak nie martw się. Podobnie zawiedzionych jest dziś kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszystkim współczujemy.

Więcej o:
Komentarze (175)
"Otrzymaliśmy 500 telefonów iPhone 5 16GB, które z powodu braku foliowania telefonu nie mogą być wystawione na sprzedaż" czyli polowanie na naiwnych na Facebooku
Zaloguj się
 • t.o.m.e.k

  Oceniono 241 razy 187

  Po pierwsze - Polak to taki chytry jest, żeby gó... spod siebie zjadł byle by mieć taniej albo za darmo. Wiemy to nie od dzisiaj.
  Po drugie - po obejrzeniu paru odcinków serialu "Matura to bzdura" jestem pewien, że przy tym stanie świadomości nie na takie sztuczki można Polaków będzie jeszcze naciągnąć.

 • Gość: Tomek

  Oceniono 141 razy 133

  Z tymi iPhone'ami bez folii to bujda, ale tutaj ktoś rozdaje odfoliowane parówki:
  https://www.facebook.com/DarmoweParowki

 • Gość: cezar85

  Oceniono 126 razy 118

  magisterkę kupili

  to na telefon nie ma kasy

 • Gość: Ah...

  Oceniono 105 razy 89

  Zawsze jak piszę, że towarzystwo na portalach społecznościowych jest niebyt myślące dostaję minusy.
  Nie zależy mi na plusach czy minusach zawsze najwięcej plusów mają te komentarze które pojawiają się najwcześniej.
  Zastanawia jednak dlaczego ludzie są aż tak głupi, ze myślą iż ktoś może im dać coś za darmo. Owszem to się zdarza ale nie nowe, drogie i nie w takiej ilości.

 • Gość: Pedro

  Oceniono 58 razy 50

  Autor artykułu chwali się swoją przenikliwością i cieszy się, że nie okazał się naiwny, ale w efekcie napisał bezwartościowy tekst, bo nie pokazał, na czym w tym przypadku polegał przekręt.
  Przekręt był dwuetapowy. Po zalajkowaniu strony otrzymywało się komunikat, że należy wejść na kolejną stronę i podać swój numer telefonu, bo rozdawcy iphonów będą kontaktować się telefonicznie ze zwycięzcami loterii. Podanie numeru telefonu było równoznaczne z subskrypcją dowcipów przesyłanych sms-ami na telefon - koszt kilka złotych tygodniowo.
  Jeszcze raz gratuluję autorowi tekstu - Piotrowi Stanisławskiemu - wielce odkrywczego tekstu.

 • spock2

  Oceniono 60 razy 36

  Ja nie mam konta na "fejsie", ale czy to całe lubię oznacza jakieś straty? Jak nie to co z tego że se wciskali?

 • Gość: Wacek w kratkę

  Oceniono 71 razy 25

  A ja nie współczuję, niech kładą łby na tory przed nadjeżdżającym pociągiem, żeby się przekonać jaka stal jest twarda. Zdychajcie naiwniacy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX