Kopia zapasowa Twojego internetowego "ja". Jak odzyskać swoje dane z Gmaila, Facebooka czy Instagrama

Warto tworzyć kopie zapasowe

Warto tworzyć kopie zapasowe (Fot. (CC) abdallahh / flickr.com)

Wszyscy wiemy, że należy dbać o nasze informacje osobiste. A mimo to szastamy nimi radośnie po różnych serwisach internetowych. Przedstawiamy poradnik, jak krok po kroku zrobić kopię zapasową danych z Gmaila, Facebooka czy Flickra.

Gdy zakładasz konto w jakimś serwisie wprowadzasz tam swoje prawdziwe dane. Ale jednocześnie tracisz nad nimi kontrolę. Na co dzień, polegamy na chmurze i nie zastanawiamy się nad tym, że możemy stracić jakieś dane. Może się jednak zdarzyć, że nasze konta internetowe zostaną przejęte przez cyberprzestępców, usunięte, albo dany serwis po prostu przestanie działać. Ostatnia godzinna awaria Gmaila dowiodła, jaką panikę może wywołać brak dostępności popularnej usługi.

Oczywiście możecie pomyśleć, że wykonywanie kopii zapasowej konta na Facebooku czy Google+ wydaje się niepotrzebne - przecież raczej nie zdarzy się, że te witryny zawieszą działalność. Warto jednak wiedzieć, jak wydobyć z serwisów własne informacje, choćby na wypadek sytuacji w której chcemy usunąć konto.

Na przykładzie popularnych serwisów i usług pokazujemy, jak wykonać backup swojego internetowego "ja". Dzięki temu cenne dane, takie jak kontakty czy zdjęcia, będą znajdować się nie tylko w internecie, ale także na dysku.

Gmail i Outlook

Zacznijmy kontaktów w Outlooku i Gmailu. W przypadku tych usług dane kontaktowe można w łatwy sposób wyeksportować i zapisać na dysku. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do kontaktów nawet gdy chwilowo stracimy połączenie z internetem.

W Gmailu należy kliknąć na menu "Gmail", widoczne pod logotypem Google'a i wybrać "Kontakty".

Kontakty w GmailuFot. Gmail

Następnie klikamy przycisk "Więcej" i wybieramy funkcję "Eksportuj...".

Kontakty w GmailuFot. Gmail

Wyświetli się okienko o nazwie "Eksportuj kontakty", gdzie można wybrać które kontakty chcemy wyeksportować. Kolejno trzeba wybrać format eksportu, np. Outlook CSV, który został przygotowany na potrzeby importowania danych do programu Outlook lub innej aplikacji e-mail.

Kontakty w GmailuFot. Gmail

Po dokonaniu wyboru klikamy przycisk "Eksportuj" i dane zostaną zapisane na dysku komputera.

Aby przeprowadzić tę samą czynność w poczcie Outlook.com, należy zalogować się na swoje konto, a następnie kliknąć strzałkę znajdującą się obok ikony Outlook w lewym górnym rogu ekranu.

Kontakty w OutlookuFot. Outlook

Wówczas wysunie się menu, z którego wybieramy "Kontakty". Kolejno klikamy przycisk "Zarządzaj" -> "Eksportuj" i w ten sposób eksportujemy na dysk kontakty z usługi Outlook.com.

Kontakty w OutlookuFot. Outlook

Jeżeli, poza kontaktami, zależy Ci także na wiadomościach e-mail, najprostszym sposobem jest zainstalowanie na dysku klienta e-mail, który będzie regularnie pobierał wiadomości, albo ustawienie opcji, aby wszystkie e-maile były automatycznie i zawsze przesyłane na inny, wskazany przez Ciebie adres e-mailowy.

Facebook i serwisy społecznościowe

Użytkownicy Facebooka mogą w łatwy sposób pobrać wszystkie wiadomości, zdjęcia czy filmy, które umieścili w serwisie. Aby to zrobić, zaloguj się na swoje konto, a następnie kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu i wybierz "Ustawienia".

Kopia zapasowa danych z FacebookaFot. Facebook

Na dole okna, które się wyświetli, znajduje się informacja "Pobierz kopię swoich danych z Facebooka". Kliknij łącze "Pobierz kopię".

Kopia zapasowa danych z FacebookaFot. Facebook

Teraz kliknij przycisk "Uruchom moje archiwum". Proces generowania archiwum może trochę potrwać - należy uzbroić się w cierpliwość. Kiedy zadanie się zakończy, otrzymasz odpowiedniego e-maila z powiadomieniem. Trzeba tylko pamiętać, że kopia zapasowa nie zawierać będzie np. komentarzy z Facebooka, bezpowrotnie przepadną więc wszystkie wiekopomne dyskusje prowadzone w serwisie ze znajomymi.

Kopia zapasowa danych z FacebookaFot. Facebook

Kopię zapasową danych można również przeprowadzić w innych serwisach społecznościowych. Na Twitterze należy kliknąć ikonę koła zębatego i wybrać "Ustawienia".

Kopia zapasowa danych z TwitteraFot. Twitter

Kolejno należy zjechać na dół i kliknąć przycisk "Poproś o swoje archiwum".

Podobnie jak w przypadku Facebooka, na Twitterze też musi minąć trochę czasu, zanim archiwum będzie gotowe - wtedy zostanie wysłany do Ciebie odpowiedni e-mail. Gotowy plik to archiwum.zip, a wszystkie dane przechowywane są w pliku CSV, więc można je wyświetlić w programie Excel.

LikendIn to kolejny serwis, który pozwala wyeksportować kontakty. Zaloguj się, a następnie z belki nawigacyjnej wybierz "Network" -> "Contacts".

Kopia zapasowa danych z LinkedInFot. LinkedIn

Teraz kliknij koło zębate znajdujące się po prawej, a kolejno przycisk "Export LinkedIn Connections".

Kopia zapasowa danych z LinkedInFot. LinkedIn

LinekdIn pozwala wybrać format (CSV lub vCard) i zapisać odpowiedni plik na dysku, który będzie zawierać m.in. imiona, adresy e-mail, czy tytuły zawodowe Twoich kontaktów.

Podobne możliwości oferuje również Google. Wyszukiwarkowy gigant ma usługę Google Takeout, która daje dostęp do różnych usług Google'a za pośrednictwem jednej witryny. Dzięki temu można pobrać dane przechowywane w wielu usługach Google'a, w tym serwisu społecznościowego Google+.

Zaloguj się do Google+, a następnie przejdź na tę stronę. Tutaj kliknij przycisk "Utwórz archiwum".

Kopia zapasowa danych z GoogleFot. Google

Następnie wybierz usługi, z których chcesz pobrać dane. Przy każdej usłudze warto kliknąć przycisk "Edit" i wybrać preferowany format pliku. Dla przykładu, przy "Kręgi Google+" można wskazać CSV, vCard lub HTML.

Kopia zapasowa danych z GoogleFot. Google

Kiedy wszystko skonfigurujesz, wybierz przycisk "Utwórz archiwum", aby przeprowadzić kopię zapasową wybranych danych.

Instagram i Flickr, czyli zdjęcia

Flickr to popularny serwis fotograficzny, który udostępnia użytkownikom aż 1 TB miejsca na dane. Nic więc dziwnego, że miliony internautów przechowują w nim swoje zdjęcia. Warto jednak mieć ich kopie na dysku i tutaj pojawia się pewne utrudnienie: Flickr nie pozwala pobrać więcej niż jednego zdjęcia naraz. Na szczęście serwis obsługuje aplikacje innych firm, dzięki którym pobieranie plików jest o wiele bardziej komfortowe.

Flick and Share to usługa online, która pozwala na pobieranie pełnych zestawów zdjęć. Wystarczy więc przenieść zdjęcia do danego zestawu, a następnie będzie można je pobrać. Wejdź na stronę Flick and Share i kliknij przycisk "Start now!".

Kopia zapasowa danych z FlickraFot. Flickr

Następnie wyświetli się powiadomienie, że Flick and Share połączy się z Twoim kontem na Flickr. Zgódź się, klikając przycisk "Ok, I'll authorize it".

Teraz możesz wybrać zestaw zdjęć, który chcesz udostępnić, by kolejno kliknąć przycisk "Get your sharing link!", znajdujący się po prawej stronie.

Kopia zapasowa danych z FlickraFot. Flickr

Kolejny krok: skopiuj uzyskany link i wklej go w oknie przeglądarki. Wyświetli się komunikat, że możesz pobrać cały zestaw - kliknij "Download the set", aby pobrać zdjęcia na dysk.

Polecamy również narzędzie photoSync, które dba o to, aby zdjęcia na komputerze i na Flickr były zsynchronizowane: jeśli wgrasz jakieś zdjęcie do Flickr, zostaje ono automatycznie pobrane na komputer.

Instagram ma podobne ograniczenia jak Flickr, jeśli chodzi o pobieranie wgranych wcześniej zdjęć: nie da się pobrać naraz kilku zdjęć, można je pobierać tylko pojedynczo. Użytkownikom Instagramu polecamy Instaport, czyli bezpłatne narzędzie online, które pozwala na zapisywanie od razu wielu zdjęć na dysk komputera jako paczkę .zip.

Podobnie jak w przypadku Flickr, trzeba połączyć się z kontem na Instagramie, wybrać odpowiednie zdjęcia, które chcemy wyeksportować, a następnie je pobrać.

Na początku kliknij przycisk "Sign in with Instagram".

Kopia zapasowa danych z InstagramaFot. Instaport

Wyświetli się okienko, że Instaport chce zyskać dostęp do danych z Instagramu - należy się zgodzić, klikając przycisk "Authorize".

Kolejno wybieramy opcje związane z eksportowaniem fotografii. Dla przykładu, można wybrać "All my photos" (wszystkie zdjęcia) i wcisnąć przycisk "Start Export".

Kopia zapasowa danych z InstagramaFot. Instaport

Następnie rozpocznie się proces eksportowania zdjęć, który może potrwać kilka chwil. Gdy się zakończy, będziesz mógł pobrać na dysk odpowiedni plik.

Backup dobrym nawykiem

Dla wielu osób dane i informacje przechowywane w serwisach społecznościowych są równie ważne, jak pliki trzymane na dysku komputera, takie jak muzyka, filmy, czy dokumenty. Dlatego warto mieć kopie zapasowe nie tylko tych plików, które znajdują się na dysku, ale także danych przechowywanych w internecie. Jeśli więc chcesz zabezpieczyć swoje konta w serwisach społecznościowych i kontakty z usług e-mail, przeprowadzaj co jakiś czas - najlepiej regularnie - backup tych danych.

Komentarze (3)
Kopia zapasowa Twojego internetowego "ja". Jak odzyskać swoje dane z Gmaila, Facebooka czy Instagrama
Zaloguj się
 • pregierz

  Oceniono 10 razy 8

  "Gdy zakładasz konto w jakimś serwisie wprowadzasz tam swoje prawdziwe dane."
  taaaaa.. zieeeeeewwwwww...... dalej nie ma sensu czytać.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 8 razy 4

  „Gdy zakładasz konto w jakimś serwisie wprowadzasz tam swoje prawdziwe dane”

  Tylko idiota.
  ;>>>

 • ulanzalasem

  Oceniono 2 razy 0

  "Gdy zakładasz konto w jakimś serwisie wprowadzasz tam swoje prawdziwe dane."

  Ktoś sprawdzał ile fake kont jest na G+ albo na FB ? Przecież niektórzy mają/mieli po kilka kont, do połowy pozapominali hasła i adresy mailowe, ile to konta dla żartu z jakiejś okazji.
  Ktoś powie, ale były...być były, ale FB ma nam coś sprzedawać i handlować danymi, oczywiście i tak ma ogromną bazę, ale nie taką jaką się ogólnie podaje, bo całkowita liczba kont nic nie mówi.
  Jak odrzucić wszystkie ww konta, do tego np. prawdziwe tzn. takie gdzie ktoś mógłby się zalogować bo zna dane, ale w ogóle go nie używa już 8-10 miesięcy, jak doliczyć wszystkie konta firmowe, a większe firmy potrafią mieć główne konto, krajowe, do tego z okazji jakiegoś konkursu są zakładane kolejne, a np. każdy napój lub smak produkt ma jeszcze czasami własne...To ile jest kont, na która ktoś loguje się przynajmniej raz na 2 miesiące i nie pasują do ww kategorii ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX