19 miliardów dolarów - WhatsApp kupione przez Facebooka za gigantyczną kwotę

Facebook zapłaci gigantyczne pieniądze za popularny komunikator mobilny, która zastępuje SMS-y i inne sposoby przesyłania wiadomości. 4 miliardy dolarów w gotówce, 12 miliardów w akcjach i dodatkowe 3 miliardy w akcjach dla pracowników.

Facebook właśnie poinformował, że kupuje popularny komunikator WhatsApp. To program, z którego co miesiąc korzysta 450 milionów użytkowników z czego 70% używa go codziennie. Każdego dnia serwisowi przybywa około milion użytkowników. Według informacji mechanizm działania zakupionego serwisu będzie podobny do tego, jaki zastosowano w przypadku Instagrama - aplikacja pozostanie niezależna i choć będzie należała do Facebooka, to jej użytkownicy nie odczują zmian w działaniu.

Facebook oświadczył, że Jan Koum, współzałożyciel WhatsApp pochodzący z Ukrainy, zasiądzie w radzie nadzorczej spółki.

W informacji prasowej Mark Zuckerberg napisał: ?WhatsApp jest na drodze do połączenie miliarda ludzi. Serwisy, które osiągają tę granicę są niezwykle wartościowe?. Na swoim profilu na Facebooku napisał:

WhatsApp będzie dopełniała nasz istniejący czat i komunikator co zapewni nowe narzędzie naszej społeczności. Facebook Messenger jest powszechnie używany do rozmawiania ze znajomymi z Facebooka, a WhatsApp do komunikacji ze wszystkimi twoimi kontaktami oraz małymi grupami osób. Ponieważ WhatsApp i Messenger służą różnym, choć istotnym zastosowaniom będziemy inwestować w oba produkty.

Czy faktycznie Facebook potrzebuje nowego komunikatora? Serwis TechCrunch powołuje się tu na pochodzące sprzed roku badania wykonane przez firmę Onavo. Pokazują one, że już wtedy w większości krajów WhatsApp miał znaczną przewagę nad Messengerem. W Niemczech na przykład relacja ta wynosi 59% do 26%, w Rosji 34% do 4%, w Hiszpanii 97% do 3%. Komunikator wbudowany w Facebook jest popularniejszy od dotychczasowego konkurenta jedynie w USA, w Kanadzie obie aplikacje mają po 16% rynku. Danych dla Polski nie uwzględniono.

Decyzja Facebooka jest więc strategiczna, bo intensywna promocja Messengera nie pozwoliła odrobić strat do WhatsApp. Jeszcze w listopadzie zeszłego roku Facebook chwalił się, że jego komunikator odnotował wzrost popularności wynoszący 70%, dotyczyło to jednak jedynie USA i Kanady.

Facebook powtarza też ruch, który już raz się sprawdził. Młodzi użytkownicy, którzy niechętnie korzystają (lub przyznają się do korzystania) z Facebooka bardzo intensywnie używają Instagrama. A przecież on też jest własnością Facebooka. Tu sytuacja może się powtórzyć. Teraz użytkownicy nie są zachwyceni kierunkiem, w jakim rozwija się mobilna wersja Facebook Messengera - wielokrotnie był on krytykowany. Chętnie więc uciekną do najpopularniejszego konkurenta - WhatsAppa. A jego właścicielem jest... No właśnie. Wszystko zostaje w rodzinie.

Więcej o:
Komentarze (51)
19 miliardów dolarów - WhatsApp kupione przez Facebooka za gigantyczną kwotę
Zaloguj się
 • seven-of-nine

  Oceniono 150 razy 134

  no i po whatsapie..

 • karo80.0

  Oceniono 124 razy 106

  Czyli po raz kolejny Facebook (podobnie jak Google) przyznaje że ich jedynym "innowacyjnym" pomysłem na przyszłość jest przepłacanie za cudze pomysły.

 • pytlarro

  Oceniono 47 razy 45

  ciekawe, jak to ma sie kiedykolwiek zwrocic, wychodzi jakies 42 dolce za usera. Jak pamietam, chwile tego uzywalem programu, to abonament byl 0,99 centow za rok a pierwszy za darmo. Baardzo dlugofalowa inwestycja, raczej kolejna banka internetowa rosnie, jak kiedys 10 milionow dolcow placili za stronke o kotkach.

 • antykonformista

  Oceniono 35 razy 33

  oszaleli. początek końca fejsbuka, sądząc po jego rozrzutności.
  git. żałować nie będę.
  PS. fejsa kupi Apple lub Google, za 3-5 lat; może miliard da.

 • araya

  Oceniono 35 razy 29

  W tej chwili tylko Viber

 • wyeksponowani

  Oceniono 23 razy 23

  No i jak tu uciec od FB? No jak do cholery???
  Whatsapp używałem tylko i wyłącznie dlatego, że nie miał nic wspólnego z FB. Ale gdybym miał sprzedać 1 000 000 000 użytkowników po 19 dolków sztuka też bym się nie zastanawiał :D.

 • mattheoss

  Oceniono 13 razy 11

  "WhatsApp jest na drodze do połączenie miliarda ludzi", "WhatsApp będzie dopełniam nasz istniejący czat..." uzasadniając wprowadzenie opłat za korzystanie z serwisów porównywaliście się do najlepszych i największych. A tu proszę, tekst z translatora Google, nawet nie poprawiony. Nie ma kasy na korektę? Nie wstyd wypuszczać artykuły na poziomie marnego bloga?? Żenujące...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX