;

Międzynarodowy Dzień Kobiet - dlaczego Google świętuje go już dziś?

Międzynarodowy Dzień Kobiet - doodle

Międzynarodowy Dzień Kobiet - doodle (Fot. Google)

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest dziś piątek, 7 marca. A tymczasem na głównej stronie wyszukiwarki Google jest już doodle świętujący Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ki diabeł?

Dzień Kobiet tradycyjnie obchodzony jest 8 marca. Dziś jest więc wigilia tego wydarzenia. Święto zostało ustanowione w 1910 roku; nadrzędnym jego celem miało być propagowanie idei praw kobiet i wspieranie powszechnego prawa wyborczego dla nich.

Dzień Kobiet obchodzony jest w marcu, ponieważ same korzenie święta sięgają jeszcze starożytnego Rzymu. Na początku trzeciego miesiąca roku obchodzono tam bowiem Matronalia - uroczystość obchodzona była przez zamężne kobiety, które celebrowały macierzyństwo i płodność.

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet - doodleFot. Google

 

W doodle'u poświęconemu Międzynarodowemu Dniu Kobiet Google uwzględnił ponad 100 kobiet z całego świata. Firma wybrała szczególnie inspirujące osoby, na przykład członkinię Kongresu Brazylii która jest jednocześnie rzecznikiem niepełnosprawnych, minister edukacji z Mołdawii, biologa molekularnego z Belgii. Listę kobiet wyróżnionych w google'owym filmie znajdziecie tu.

Dlaczego więc Google świętuje Dzień Kobiet już 7 marca? Bo chociaż u nas tradycyjnie wydarzenie to obchodzi się 8 marca, to są kraje, w których celebracje już się rozpoczynają się już dziś (np. Australia, Irlandia). Google uznał więc, że ponieważ chodzi o Międzynarodowy Dzień Kobiet, to doodle pojawi się już 7 marca.

Komentarze (11)
Międzynarodowy Dzień Kobiet - dlaczego Google świętuje go już dziś?
Zaloguj się
 • spee-dy

  Oceniono 41 razy 37

  Doczytaj do końca, ostatni akapit to wyjaśnia.

 • hunteromaniak

  Oceniono 6 razy -2

  bardzo słusznie, np. nasza klasa obchodziła dzień kobiet 7 marca bo 8 jest wolny od szkoły i czułem się jak by był dzień kobiet bo jestem przewodniczącym klasy i ja organizowałem kwiatki i prezenciki a więc taki doodle mi pasował

 • artus

  Oceniono 3 razy -3

  Czemu artykuł jest oznaczony jako nowy, skoro wisi na głównej od wczoraj???

 • narciasz1

  Oceniono 9 razy -3

  Kocham wszystkie piekne i madre kobiety! - Chociaz zona mowi, ze je pier.... - Nie prawda!
  Kobieta nigdy nie wie, czego chce, ale nie spocznie dopoty, dopoki celu nie osiagnie!
  Dzis, wedlug The Globe and Mail, to kobieta jest wirtualno-statystycznym Kanadyjczykiem. Nazywa sie Jennyfer Edwards. Ma 40 lat. Dziewictwo stracila w wieku 17 lat, a za maz wyszla, majac 28 lat. Ma niespelna 50 proc. szans na uratowanie swego malzenstwa i 21 proc. na dotrzymanie malzenskiej wiernosci. Pierwsze z dwojga dzieci urodzila poltora roku po slubie. Panstwo wspomaga ja w utrzymaniu dzieci. Zarabia 2.200 baksow miesiecznie, z czego odklada 300. Jest wlascicielka domu o powierzchni 90 mkw. Trzy razy w roku chodzi do kina i przejezdza 16 tys. km swym samochodem. Czyta szesc tytulow prasowych. W ciagu tygodnia spedza przed telewizorem 22 godziny, radia slucha 15 godzin, tyle samo surfuje po internecie i wysyla 20 SMS-ow. Tygodniowo dwa razy uprawia seks. Ma 70 znajomych na Facebooku i szesciu w realnym zyciu. Rocznie polyka 29 tabletek antydepresyjnych, co jest swiatowym rekordem w tej dziedzinie. Deklaruje sie jako wierzaca, ale do kosciola nie chodzi. Wiekszym zaufaniem darzy Harpera niz jego rzad i parlament. Oto kobieta: wytworna, blyskotliwa, w uczuciach niestala; no i coraz czesciej deklarujaca: "Mysle, wiec... kobieta jestem". Czy to zmierzch starego swiata? Czasy Jean-Claude Turcotte (kanadyjski kardynal) minely. Ona juz wie, czego chce i nie spocznie dopoty, dopoki celu nie osiagnie, bo jesli czegos chce - wiadomo - Bóg tak chce. A gra o milosc i tak potoczy sie dalej.

 • niepoprawny_realista

  Oceniono 67 razy -3

  Aha. Są też kraje - Somalia, Afganistan, Korea Północna - gdzie "celebracji" nie ma w ogóle. To może w ogóle niech nie będzie doodle'a. Mają wersje lokalne, ile razy widziałem doodle odnoszące się do jakiejś polskiej rocznicy, na pewno nie było ich w innych krajach na stronie Google w danym dniu. Niech w Irlandii i Australii zmienią już dzisiaj, ale ja jestem w Polsce. Dzień Kobiet obchodzi się 8 marca, a Google dało du.py. CND.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje