Możesz już skorzystać z narzędzia Google do bycia zapomnianym. Zobacz, jak to zrobić

Niedawno Google obiecało, że w przeciągu paru tygodni przygotuje narzędzie dla obywateli Unii, by mogli skorzystać z prawa do bycia zapomnianym. Dzisiaj ta strona jest już gotowa.

Jeśli uważasz, że w wynikach wyszukiwarki Google pojawiają się informacje na twój temat, które są krzywdzące lub nieprawdziwe możesz zgłosić do usunięcia linki korzystając z TEJ strony.

Proces zgłaszania linków do usunięcia z wyszukiwarki obsługującej 90% ruchu internetowego w Europie jest bardzo prosty. Wystarczy:

1. wybrać kraj, pod którego prawo podlegasz
2. podać swoje dane
3. podać adres URL, który chcesz usunąć
4. opisać powód zgłoszenia.

Dodatkowo trzeba też przesłać zdjęcie dowodu tożsamości ze zdjęciem, by firma miała pewność, że wysłane zgłoszenie dotyczy ciebie lub bliskiej ci osoby.

Na koniec zaznaczasz, że udzielone przez ciebie informacje są prawdziwe, składasz podpis i... wysyłasz.

Jak zostać zapomnianym?fot. Google/LJ

Google obiecuje sprawdzić twoje zgłoszenie najszybciej, jak to możliwe. Niestety ze względu na trudną do oszacowania liczbę chętnych i jeszcze nieznane tempo analizy zgłoszenia, nie wiadomo, jak długo może to trwać.

Czy teraz każdy będzie mógł cenzurować internet?

Należy zaznaczyć, że nie każde zgłoszenie zostanie rozpatrzone pozytywnie. Prawo do usunięcia linków przysługuje wyłącznie, gdy pojawiają się one w wynikach podczas wyszukiwania naszego imienia i nazwiska. Do tego muszą one zawierać treść, która jest nieaktualna, nieprawdziwa lub nieproporcjonalnie krzywdząca.

Prawa do usunięcia informacji o sobie (w ostatniej wersji rozporządzenia zaakceptowanej przez Parlament Europejski nie pojawia się już sformułowanie "prawo do bycia zapomnianym") nie przysługuje, jeśli dane zawierają informacje istotne dla społeczeństwa. Na przykład nie zostaną usunięte linki dotyczące:

- oszustw finansowych
- nadużyć stanowiska pracy
- błędów lekarskich
- wyroków skazujących
- prywatnych skandali polityków i innych osób publicznych

 

To krok milowy w zakresie prywatności

Wiele osób zapomina, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim rozstrzygnięciu odwołał się do zasady proporcjonalności, tak więc prawo do usunięcia danych ma być rozstrzygane dla każdego przypadku osobno. Tak samo wiele osób jest zdania, że dysponujący większymi środkami finansowymi będą w stanie łatwo wpływać na proces usuwania danych i fałszować swój obraz w sieci. Na ten zarzut odpowiedziała nam Zuzanna Warso z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka:

Na rynku już dzisiaj działają firmy, które zajmują się kreowaniem wizerunku swoich klientów w sieci. Takie działania uwzględniają także pozycjonowanie treści w wynikach wyszukiwania. Nikt nie ma wątpliwości, że osoby dysponujące odpowiednimi środkami finansowymi mają ułatwiony dostęp do tego typu usług. Umożliwienie indywidualnym użytkownikom interwencji u operatorów wyszukiwarek bez wątpienia zdemokratyzuje proces zarządzania reputacją w sieci.

Ostatecznie Google zostało uznane przez Trybunał Sprawiedliwości za administratora danych osobowych i ponosi odpowiedzialność za publikowane przez siebie treści. Ostatnio Larry Page, jeden z założycieli firmy, powiedział, że Google stara się być bardziej europejski i myśleć o kwestiach prywatności w europejskim kontekście.

Zuzanna Warso dodaje:

To krok milowy w zakresie ochrony prywatności w sieci.
Więcej o:
Komentarze (75)
Możesz już skorzystać z narzędzia Google do bycia zapomnianym. Zobacz, jak to zrobić
Zaloguj się
 • spoko-spoko

  Oceniono 686 razy 668

  Zeby usunac informacje o sobie nalezy podac Googlowi jeszcze wiecej informacji o sobie. Lacznie ze zdjeciem swojego dowodu tozsamosci. Fajne to.

 • pawel.lewski

  Oceniono 273 razy 255

  To jest przynęta google dla idiotów, podaj im wszystkie dane a oni cię usuną z rejestru, tylko debil może się dać na to złapać, po takim zabiegu będą mieć darmowy spis przygłupów.

 • raven_raven

  Oceniono 216 razy 192

  Usunac sie z internetu? Toz to e-eutanazja!

 • observ-vator

  Oceniono 149 razy 125

  Ta procedura budzi wątpliwości:
  1) Gooogle i tak już wszystko wie o mnie i jedyne co im brakuje do szczęścia to skan mojego dowodu osobistego. I kto tu mów o prywatności ???
  2) Kolejny temat, trochę spiskowy. W biznesie kto nie istnieje w sieci ten przepada. Konkurent fabrykuje lipne zgłoszenie, wywala mnie z sieci. Nim się to wyjaśni to będzie pozamiatane.

 • calmy

  Oceniono 102 razy 94

  Zdjęcie dowodu tożsamości. Hm. Usunę nieistotny link, a oni uzupełnią mój profil (którym przecież handlują) o zdjęcie twarzy i wszystkie dane osobowe, , Nr. dowodu, pesel, adres zameldowania na stałe i znaki szczególne, wzrost i kolor oczu..
  Jest to istotnie świetne narzędzie pozwalające na doskonałe ukrycie się przed guglem.

 • spoko-spoko

  Oceniono 99 razy 93

  Wkrotce dla zwiekszenia bezpieczenstwa procedury usuwania sie z sieci Google poprosi o odciski naszych lini papilarnych, scan teczowki oka i probke DNA, bo zwykly dowod osobisty czy paszport zbyt latwo podrobic.

 • nazywam.sie.major.bien

  Oceniono 69 razy 53

  już szczęśliwie rozpoczynałem klikanie, kiedy poproszono mnie o skan dokumentu tożsamości ze zdjęciem... po prostu jaja.

 • bruna5

  Oceniono 32 razy 20

  Ludzie stają na głowie by zaistnieć w sieci, by choć przez chwilę poczuć się celebrytą, a oni o zniknięciu. Między innymi dlatego na wszelakich portalach społecznościowych, wklejają mnóstwo fotek i prywatnych informacji o sobie. Napiszcie lepiej poradnik, co zrobić aby jeszcze bardziej uwidocznić bytność w sieci :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX