Komentarze (171)
Teraz 44 - najpiękniejszy i wciąż tajemniczy projekt o powstaniu warszawskim. Dotarliśmy do jego twórców [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kabanos84

  Oceniono 172 razy 14

  Powstańcom należy oddać hołd. Jednak nie rozumiem dlaczego wokół największej tragedii którą zafundowali sobie sami Polacy robi się tyle szumu.

 • jacekk2014

  Oceniono 19 razy 9

  Oby te obrazki nie były prorocze, patrząc na to co dzieje się na wschodzie.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 4

  Czekam na taki fotomontarz: Ruscy żołnierze Kantaria i Jegorow, zatykają flagę z sierpem i młotem na kopule WSPÓŁCZESNEGO, odbudowanego Reichstagu. W tle oczywiście dzisiejszy Berlin. Miny Angeli i Putina - BEZCENNE !

 • leszek567

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda tylu młodych , pięknych , utalentowanych ludzi . Kwiat Narodu Polskiego . Taka strata ...Szkoda , że nikt nich nie utrzymał w ryzach . Ale cóż, kunktatorstwo - to nigdy nie była nasza narodowa cecha.

 • jonaszewski

  Oceniono 3 razy 3

  Wykonanie jest genialne. Umiejscawia wydarzenia historyczne, zatarte nieco i obce dla młodych ludzi, we współczesnym kontekście. Urealnia je. Moim zdaniem to dużo lepszy sposób na upamiętnienie historii niż dęte przemówienia i kolejne wystawy.

 • tom_bom323

  Oceniono 5 razy 3

  Koleżeństwo, proszę oceniajcie proszę projekt tego człowieka i jego pracę, a nie zasadność powstania

 • ram_1973

  Oceniono 3 razy 3

  Żadne powstańcze miasto podczas II wojny światowej nie doznało takich strat jak Warszawa. Jasnym jest, że powstanie w gettcie rok wcześniej w Warszawie, było aktem beznadziejnego heroizmu wobec trwającej zagłady. Powstanie z sierpnia 1944 doprowadziło do hekatomby miasta. Nikt rozumny i przyzwoity, nie odmawia warszawskim powstańcom z 44 roku, bohaterstwa i odwagi ale stale pozostaje pytanie: po co i za jaką cenę.

 • szczerzyszczynsky13

  Oceniono 7 razy 3

  Mimo wszystko czuję jakąś wewntrzną niezgodę na ten zachwyt militaryzmem w mediach. A gdyby zrobić podobne fotomontaże z Majdanu na Ukrainie? Czy zdjecia również wzbudzałyby podobne heroiczne skojarzenia, że tamci ludzie walczą o wolność? Wiem że profanacja ofiary jaką złożyli Powstańcy Warszawscy jest złem, i nie mam tego w zamiarze. Jednak mam przeświadczenie, że jeszcze większe zło dzieje się w głowach ludzi, jeśli mało się mówi o pokoju, jeśli bohaterem nie jest ten kto ocalił miasto i ludzkie życie tylko ten który zginął w ruinach. Czy mozemy zamienić karabiny na kwiaty? czy to się mieści w strategii polskiej zbrojeniówki na najblizsze dekady? Jesteśmy jesli pozwalamy dzisiaj by rządzili nami karierowicze w mundurach, lansujacy się po swoje dystynkcje na pagonach, wczesne wysokie emerytury i stanowiska w militarnych organizacjach międzynarodowych. Ile literatury napisano o straconym pokoleniu - czy ktoś to dzisiaj czyta, czy ktos słyszał o straconym pokoleniu w gronie generałów i dowódców WP, i rozumie na czym polegała ta strata?

 • ajz77

  Oceniono 2 razy 2

  Na tych zdjęciach widać, że oni walczyli "za Naszą i Waszą wolność" widać Nas walczących i Was wolnych w tych samych miejscach.
  Zdjęcia dają do myślenia, jak dla mnie bardzo dobry projekt.

 • pelikannet

  Oceniono 2 razy 2

  Warto wiedziec ! Maria Trzcińska - sędzia - przez 30 lat pracowała w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w Instytucie Pamięci Narodowej. Prowadziła badania dotyczące eksperymentów pseudomedycznych, dokonywanych przez hitlerowskich lekarzy w obozach koncentracyjnych, i przesłuchiwała ofiary tych eksperymentów. Następnie prowadziła śledztwo w sprawie egzekucji ulicznych w Warszawie, które naprowadziły ją na ślad Konzentrationslager Warschau, bowiem, jak się okazało, egzekucje te były częścią mordów owego obozu. Kiedy w 1973 r. wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa w KL-Warschau, natrafiła w Archiwum IPN na szczątkowe dokumenty, z których wynikało, że śledztwo w sprawie tego obozu było już wstępnie prowadzone w 1945 r., lecz od razu w tymże roku zostało przerwane, ponieważ w obiektach pohitlerowskiego KL-Warschau zorganizowano powojenny obóz pracy NKWD. Akta powojennego śledztwa wrzucono do Archiwum IPN "na wieczne zapomnienie", które trwało aż do 1973 r. Śledztwo w sprawie KL-Warschau, wznowione i prowadzone przez sędziego Marię Trzcińską w latach 1973-1994, było "dzieckiem w IPN niechcianym".

 • Przemysław Nowak

  Oceniono 8 razy 2

  Jakże łatwo dzisiaj (gdy znamy już historię) ferować wyroki o bezsensowności Powstania...

 • franklyn777

  Oceniono 1 raz 1

  Ja pie... - ile jeszcze tych filmów, tego wspominania i zarabiania kasy na wojnie/powstaniach itp!

  Szkoda słów......

 • kchc

  Oceniono 1 raz 1

  "...projekt o powstaniu warszawskim."
  Co to niby ma znaczyć? W jakim języku jest to napisane? Może być projekt czegoś, ale nie o czymś.
  Wg słownika PWN projekt to:
  1. «plan działania»
  2. «wstępna wersja czegoś»
  3. «dokument zawierający obliczenia, rysunki itp. dotyczące wykonania jakiegoś obiektu lub urządzenia»

 • saviour

  Oceniono 1 raz 1

  Te zdjęcia to dobre przypomnienie o tym, jakim jesteśmy błogosławionym pokoleniem Polaków (póki co). Szkoda, że jest dużo ludzi, którzy z nudów i ignorancji tęsknią za wojną, która nadałaby sens ich życiom.

 • Stan Walc-Gron

  Oceniono 1 raz 1

  Dla mnie te fotokolaże to oprócz oczywistych emocji związanych z tragedią tamtych dni, wywołują jeszcze doznania natury filozoficznej. Uświadamiają mi istotę przemijania, upływu czasu a zarazem ogromną rolę naszej pamięci. Spróbujmy sobie wyobrazić, jak za kilkadziesiąt lat będą odbierane te prace. Najlepiej oddaje ten moment fotografia pokazująca róg Chmielnej i Brackiej.

 • videre.lumen

  Oceniono 1 raz 1

  Dzisiaj przeszłam załamanie nerwowe. Rzadko mi się to zdarza. Nawet nie pamiętam czy kiedykolwiek kiedyś tak się stało. Przypadkiem oglądam telewizję. Pani, głosem innej kobiety, opowiada, jak przez tydzień siedzi w piwnicy z trójką dzieci. Najstarsze 11-letnie, a ona w ostatnim miesiącu ciąży. Przychodzą naziści i wyprowadzają wszystkich na egzekucje. Metr ciał rozstrzelanych. Przy matce, w głowę ich dzieci, po kolei strzelają Niemcy. Na koniec strzelają w jej głowę. Jakimś cudem, kobieta nie ginie i wypluwa razem z zębami kulę z pistoletu. Obok niej chodzą naziści i dobijają żyjących. Leży na metrowym stosie ciał trzy dni. W końcu poczuła, że jej dziecko w brzuchu żyje. Wyczołguje się spod ciał. Przeżyła, zmarła 1998 roku.
  Siedzę oniemiała. Zesztywniała z przerażenia i …, nie wiem czego. Jak to możliwe, że takie rzeczy zdarzają się ludziom.

  I co?

  Nagle zaraz po tym wszystkim leci reklama proszku do prania.
  Chyba śnię? Oniemiałam. Zaczynam płakać. Z żalu nad światem i rzeczywistością, która nas otacza. Pierwszy raz w życiu mówię do mojego dwunastoletniego syna podniesionym, nie znoszącym sprzeciwu głosem, że nigdy w życiu nie interweniuję w jego ubranie, w czym chodzi, w jakich kolorach, czego słucha i co czyta, ale jak kiedykolwiek zobaczę, że nie szanuje osób, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnym kraju to, niech będzie pewny, że podniosę głos i nie zaakceptuję tego.

  Ludzie!
  Należę do osób płacących abonament. Możecie się z tego śmiać, Proszę bardzo.
  Ale chyba raz w roku możemy obejść się bez proszku do prania i gumy do żucia.

  PS Dzieciak zrozumiał mnie doskonale. Zaproponował żebyśmy zapili świeczki w domu o 17 –stej. Sam ustawił je w literę V, jak Victoria.

 • techbud176

  Oceniono 1 raz 1

  Warszawa bez Kaczej Hołoty w rocznicę Powstania Warszawskiego

 • Jur Eks

  Oceniono 1 raz 1

  a tutaj ktoś podobnie podziałał już w 2009 :)
  jurcio.blogspot.com/2009/07/ale-kana.html

 • pelikannet

  Oceniono 1 raz 1

  KONZENTRAITONSLAGER WARSCHAU - OBÓZ KONCENTRACYJNY WARSZAWA

  Wstrząsający dokument realizacji planów zagłady wielkiego, pełnego heroicznej historii miasta - Warszawy; dokument ujawniający systematyczną ludobójczą działalność, zmierzającą do wyniszczenia j ego mieszkańców. Wydano wyrok na miasto, które dla nas jest "Niezłomnym Sercem Polski", dla wrogów zaś było tylko "Banditenstadt" - "miasto bandytów". Nazwa ta, mając poniżyć naszą Stolicą, odniosła odwrotny skutek - stała się świadectwem strachu okupanta przed wielkością i niezłomnością Warszawy, miasta, które wolało zostać rozstrzelanym na powstańczych barykadach, niż shańbić się i znikczemnieć. Wielkość i niezłomność okupiła jednak Stolica ogromnymi ofiarami. Ginęły setki tysięcy jej mieszkańców, legło w gruzach miasto. Zagłada miasta była zaplanowana wcześniej, jako część hitlerowskiego Generalnego Planu Wschód (Generalplan Ost), którego realizacja miała doprowadzić do zdobycia i zgermanizowania dla niemieckiej "rasy panów" należnej im rzekomo "przestrzeni życiowej". Nowa "Wielkogermańska Rzesza" miała powstać na ziemiach "oczyszczonych" z prawowitych mieszkańców. Aby tego dokonać, już od początku wojny prowadzono ludobójcze operacje, takie jak: Untemehmen Tannenberg (od VIII 1939 do X 1939 - zagłada polskiej inteligencji z "listy gończej": Sonderfahndungsbuch), akcje przeciwinteligenckie - Intelligenzaktionen: Pommern, Posen, Masowien, Schlesien, Litzmannstadt, akcje specjalne - Sondemaktionen: Krakau (I i II), Lublin (I i II), Tschenstochau i Burgerbraukeller (od XI 1939 do IV 1940), AB-Akcja - Ausserordentliche Befriedungsaktion (V-VII 1940), "Generalny Plan Przesiedleńczy" (Generalsiedlungsplan, w tym Nahplane od IX 1939), "Plan Odbudowy Wschodu" (Planung und Aufbau im Osten - od jesieni 1941), "Program SS Budowy Pokoju" (SS-Friedensbauprogramm, od XII 1941). Temu ostatniemu podporządkowany był Konzentrationslager Warschau - Obóz Koncentracyjny Warszawa, będący jednym z 23 głównych obozów koncentracyjnych. Praca Pani Sędzi Marii Trzcińskiej dotyczy przede wszystkim okresu istnienia obozu, kiedy miał on oficjalny status koncentracyjnego, tj. od 9 X 1942 r. do 28 VII 1944 r. (do ewakuacji obozu). Aby jednak lepiej zrozumieć ogrom tragedii, trzeba tu przypomnieć mało znany fakt, iż wśród hitlerowskich obozów jenieckich istniały dwa zasadnicze rodzaje:

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy 1

  chwała i cześć bohaterom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  zawsze będziemy o nich pamiętać , prawdziwi patrioci a nie sprzedajne zniemczone gnidy

 • watsu

  Oceniono 1 raz 1

  Tu jest gosc, ktory robi cos takiego od dawna:
  www.flickr.com/photos/mrsultan/sets/72157626149118210/

 • kapitan nemo

  Oceniono 1 raz 1

  Przeszłość jest tak samo prawdziwa, jak teraźniejszość. Dla nas to wspomnienia tych, co przeżyli 2 wojnę. To zdjęcia z tamtego czasu ale też przestroga przed tym, co może się jeszcze wydarzyć.

 • Piotrek Lis

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś już kiedyś zrobił podobny projekt:
  warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,98239,6863558,Wieczor_autorski__Miasto_Feniksa_.html

 • astronombosy

  0

  Trochę kiczowate wykonanie. Pomysł niezły, ale wykonany niestarannie w prostym edytorze na zasadzie przytnij, kopiuj i wklej. Wielki szacun dla powstańców, ale ten projekt nie powala.

 • Pimpek Pl

  Oceniono 2 razy 0

  Dla mnie świętowanie pogromu jest jakieś dziwne głupota a odwaga cienka linia dzieli tak jak gen.Anders powiedział ze dowództwo powstania powinno być osadzone za zbrodnie wojenne wysyłanie dzieciaków z gołymi rękoma na pewna śmierć żałosne wiadomo ze jak się ma nascie lat to łatwo łapie się jakieś poglądy naiwność wykorzystana przez dowództwo:(

 • adin_null_adin

  Oceniono 2 razy 0

  Skończcie z ta żałosną implementacją kolejnego przegranego powstania w umysły młodego pokolenia.

 • cyklista

  Oceniono 2 razy 0

  Witamy w trupiarni zwanej Polska. Zawsze jest okazja poświętować jakąś jatkę, urządzić grilla z okazji klęski, albo po prostu zrobić imprezkę na rocznicowym grobie.

 • pan.pytajnik

  0

  Za moich czasów to sie nazywało kolaż teraz to wielowymiarowe przedsiewziecie.
  Proste pomysły sa najlepsze .

 • malfleur

  Oceniono 2 razy 0

  Dziekuje za zdjecia w "normalnym" rozmiarze. Niestety, szkoda, ze na stronie "Teraz44" sa do wyboru miniaturki na ktorych niewiele widac, albo "duuuuuuże zdjecia", ktore sa zdecydowanie za duze i niewygodne do ogladania. Dlaczego nie ma zdjec, ktore oko mogloby objac calosciowo? Wtedy przeslanie najbardziej do nas dociera. To duzy minus/niedopatrzenie projektu. Szkoda.

 • mateusz.malinowski

  0

  Interaktywna mapa powstania nałożona na mapę google. W prawym-górnym rogu jest suwak kontroli przezroczystości. starenowemapy.pl/2014/08/01/powstanie-warszawskie-1-siepien-3-pazdziernik-1944/

 • johanna_haase

  0

  W czerwcu 2013 sklep na Koszykowej za robotnikiem nazywał się (jak obecnie) już Technobutik, a nie "elektroniczne papierosy", jak na zdjęciu. Więc ta fota musi być z kwietnia-maja 2013 albo i wcześniej.

 • weredyk_pl

  0

  Robi wrażenie, mocne montaże.
  Jak piszą tu inni, pomysł nie jest nowy, ale w niczym to mu nie umniejsza. Pamiętam wersję rysunkową z jednego z komiksów wydanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, ale tam jeszcze był taki myk, że dzieci (ale nie dorośli!) ze współczesnych kadrów widzieli powstańców.

 • xj220

  0

  Świetny pomysł na oddanie hołdu Powstańcom.

 • norik

  0

  Poruszające, wspaniałe, brak mi słów uznania. To naprawdę wspaniały hołd. Te zdjęcia dobitnie pokazują jak bardzo jesteśmy połączeni z naszą historią i z ofiarą tych młodych dzielnych i odważnych ludzi, ale nie tylko ich. Ta historia nas przenika i determinuje. Na tych zdjęciach dosłownie i to jest piękne, że jest tak prawie namacalne.

  One, jak żadne inne, pokazują że wolność jest darem i trzeba dbać o nią, bo nie jest dana raz na zawsze!

  Cześć i chwała Powstańcom!

 • Peter Bezia

  0

  Mamy niezwykłą możliwość posłuchania uczestnika PW.
  Proszę wpisz w Facebook lub Google prof. WITOLD KIEŻUN
  otworzysz oczy jak nigdy dotąd. Dziękuję.

 • pelikannet

  0

  Moze doczekamy sie filmu a nawet pomnika dla upamietnienia ofiar KONZENTRAITONSLAGER WARSCHAU - OBÓZ KONCENTRACYJNY WARSZAWA

 • tonz2

  0

  Nie przesadzajmy z tą perfekcją, ogólnie ciekawy projekt i pomysł, ale do ideału w niektórych przypadkach daleko, np. zdjęcie nr 4, ściana budynku wygląda jakby miała zaraz runąć, a może tylko ja odnoszę takie wrażenie

 • Gosia Wolska

  0

  Niesamowite! Szanuję powstańców, zresztą moi dziadkowie pochodzili z Warszawy. Ja mieszkam w innym mieście ale praktycznie każde wakacje spędzałam w Warszawie. Te efekty są świetne

 • apasionata

  Oceniono 2 razy 0

  To jest tak wzruszający w realizacji pomysł,że każde manifestacje,marsze i wystąpienia bledną.Łzy w oczach,mimo,że na szczęście wojna mnie nie dotknęła.Pomijając podziały na temat zasadności powstania-spróbujmy pochylić głowy nad naszą historią.Nie decyzjami.

 • montezuma1234

  Oceniono 8 razy 0

  Nie znoszę opowieści o Powstaniu, zgraja małolatów rozpętała piekło, a potem kanałami uciekła i zostawiła ludzi na pastwę miotaczy ognia.

 • zocha688

  Oceniono 4 razy 0

  Piękne, to jest sztuka w najlepszym wydaniu

 • drzejms-buond

  Oceniono 1 raz -1

  Dziwi mnie ta "moda" na Powstanie. Mam ambiwalentne odczucia. Nie wiem czy ma to na celu chęć czczenia pamięć bohaterów czy rozbudzenie w młodzieży ochoty do wojaczki
  ( wszak nie długo czas iść na wojnę!) Szczególnie po obejrzeniu tego czegoś w kinie pt "Powstanie Warszawskie". Materiał genialny ale film zniszczony linią dialogową.
  TEN projekt, póki co, wydaje się ciekawy.

 • 46greg

  Oceniono 5 razy -1

  Współczuję młodym ludziom. Nie znają przyszłości, a jeśli ją znają, to maluje się ona im w czarnych barwach. Czeka ich bezrobocie albo wegetacja za minimalną płacę, a na starość głodowa emerytura. Tak naprawdę nie mają żadnej przyszłości i są ludźmi zbędnymi. Ponieważ nie godzą się na to, a nie mają możliwości niczego zmienić, uciekają w ułudę. Rząd jest tego świadom i przy pomocy swoich instytucji utwierdza ich w przekonaniu, że najlepsze czasy to czasy wojny. Czasy, kiedy można było dla Ojczyzny złożyć daninę krwi i życia. Tymczasem śmierć widowiskowo wygląda tylko na ekranie. W rzeczywistości śmierć to ból, wywleczone flaki, smród trupów. Nikomu nie życzę takiej śmierci, a na pewno nie życzę moim wnuczkom. Ale jak widać, my - Polacy - nie potrafimy inaczej. Nie potrafimy żyć dla Ojczyzny. Potrafimy za to dla niej wspaniale umierać. Ale nie martwcie się - widać, że USA przy pomocy swoich agentów, zwanych dla niepoznaki rządem polskim - dążą do wojny i ta wojna niewątpliwie nastąpi. Będziecie mieli jeszcze okazję umierać. Wspomnijcie moje słowa, jak będziecie wyć z bólu z rozprutym ciałem, z którego będą wypływać wnętrzności, albo umierać bez skóry, która oblazła płatami po oparzeniu jądrowym. A półki co idźcie do rzeźni - tam gdzie się szlachtuje krowy - zobaczycie, jak wygląda śmierć.

 • pelikannet

  Oceniono 5 razy -1

  Szacunek prawdziwy do powstania warszawskiego zawdzieczamy Lechowi Kaczynskiemu, a mowi sie o powstaniu tak naprawde od 10 lat. Wczesniej mowilo sie tylko I pamietalo o powstaniu w gecie i 400 Zydach z Edelmanem na czele. Powstancy - a w szczegolnosci AK owcy byli zamykanim, wiezieni , torturowani i szykanowani przez dziesiatki lat. Muzeum Powstania Warszwskiego to rowniez zasluga Prezydenta Kaczynskigo, bo gdyby nie on pewnie by w ogole nie powstalo, a cisza trwalaby do dziesiaj podobnie jak sie NIC nie mowi o Koncentration Lager Warschaw, gdzie do 1943 roku zgjnelo 250 tys. warszawiakow

 • pleszew47

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedyś Paryż na wschodzie, dzisiaj Moskwa na zachodzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX