Android jest w Polsce bardziej popularny niż Windows 8.1

Ranking Gemius przedstawia dane na temat systemów operacyjnych używanych przez Polaków do przeglądania sieci. Windows 8 nie wypada tutaj najlepiej...

Przez dłuższy czas nie sprawdzałem rankingu Gemius pod kątem używanych przez Polaków systemów operacyjnych, dlatego dzisiejsze dane trochę mnie zaskoczyły. Przede wszystkim więcej osób do surfowania po sieci używa Androida niż Windowsa 8.1.

Windows przegrywa z... AndroidemFot. Gemius

Oczywiście gdyby dodać użytkowników wersji 8 i 8.1 to ten odsetek przebije w tym rankingu Androida. Należ jednak zaznaczyć, że to zestawienie porównuje systemy operacyjne, jakich Polacy używają do łączenia się z siecią - pokazuje to jak ważne są dla nas smartfony i tablety.

Co by nie mówić, to nowatorski Windows 8 nie ma łatwego życia i jego popularność w naszym kraju jest porównywalna ze znienawidzonym Windowsem Vistą:

Windows 8 i Windows VistaFot. Gemius

Microsoft zawsze miał problem z zachęcaniem użytkowników do przesiadki na nową wersję okienek. Zobaczymy jak będzie w przypadku Windows 10, który zapowiada się interesująco.

Interesujące są również wyniki systemów operacyjnych na urządzenia przenośne. Pomimo ogromnej popularności Windows Phone w naszym kraju (największej na świecie!) niewiele osób korzysta z tych smartfonów do łączenia się z internetem. Bardzo możliwe zatem, że przez osoby przyzwyczajone do tradycyjnych telefonów komórkowych traktowane są one jako mniejsze zło, zwłaszcza, że wiele Lumii można dostać u operatorów w wyjątkowo niskich cenach. Niestety tacy użytkownicy nie pomagają w rozwoju platformy, bo ani nie surfują po sieci, ani nie instalują aplikacji.

Systemy operacyjne na urządzenia przenośneFot. Gemius

Na tym wykresie brakuje Windows Phone 7, ale odsetek jego użytkowników wynosi obecnie jedynie 0,12%, więc jest niemal zupełnie pomijalny.

W tabelce poniżej odsetek dotyczy okresu 15.XII-21.XII 2014. Wartości przy wykresach są z 29 grudnia. Cały ranking znajdziecie TUTAJ.

Zestawienie używanych przez Polaków systemów operacyjnych w okresie 15.12 do 21.12Fot. Gemius

Więcej o:
Komentarze (98)
Android jest w Polsce bardziej popularny niż Windows 8.1
Zaloguj się
 • qrczakoff

  Oceniono 392 razy 360

  Trochę bez sensu porównanie - Wszelkiej maści Windows i Android są przeznaczone na różnego rodzaju urządzenia. To co tu widać to jakby powiedzieć "Volkswageny Polo sprzedają się lepiej niż Scanie".
  Poza tym Windows jako jedyny system w rankingu jest podzielony na poszczególne wersje

 • bravocharlie

  Oceniono 270 razy 236

  Bzdura do kwadratu. Liczcie każdą wersję androida z osobna, tak jak Windows. Odrobina elementarnej rzetelności dziennikarskiej.

 • emil-emil-emil

  Oceniono 151 razy 143

  Trzeba być zdrowo popie...nym, żeby dzielić w rankingu Windows na W8 i W8.1. Ale wtedy nie byłoby "artykułu"...

 • klisiewitz

  Oceniono 135 razy 125

  skoro Windows 8.1 jest oddzielnie od windows 7 oddzielnie od Windows Vista oddzielnie od windows 8, to android też powinien być oddzielnie liczony dla każdej z jego wersji Alpha (1.0)
  Beta (1.1)
  Cupcake (1.5)
  Donut (1.6)
  Eclair (2.0–2.1)
  Froyo (2.2–2.2.3)
  Gingerbread (2.3–2.3.7)
  Honeycomb (3.0–3.2.6)
  Ice Cream Sandwich (4.0–4.0.4)
  Jelly Bean (4.1–4.3.1)
  KitKat (4.4–4.4.4)
  Lollipop (5.0–5.0.2)

 • mr_gm

  Oceniono 107 razy 75

  Przecież Android to system na smartfony, których jest od groma, a Windows 8.1 na komputery osobiste, więc są to zupełnie inne kategorie urządzeń.

 • wasabi1084

  Oceniono 52 razy 50

  Skoro jest podział na Windows 7, 8, 8.1 to dlaczego niema podziału na wersje Androida?

 • truten.zenobi

  Oceniono 59 razy 29

  artykuł sponsorowany...
  użycie słowa nowatorski jest sporym nadużyciem, robienie z komputera tabletu ma być nowatorskie? ten interface do normalnej pracy jest fatalny! a czy to co jest pod spodem jest aż takie nowatorskie? w stosunku do czego 7? xp? czy może NT?

  win10 nie zapowiada się interesująco! to w zasadzie etiuda na temat jak nie przyznać się do błędu.

  a swoją drogą to ciekawe dlaczego władze ms robią wszystko by nie skorzystać z sprawdzonych rozwiązań - skórek, możliwości stosowania/instalowania różnych interface-ów, możliwości zmiany wersji językowej itp... czyli tego wszystkiego co normalne programy oferują - możliwości dostosowania wyglądu i funkcjonalności do własnych oczekiwań i przyzwyczajeń.

  za to wielkie brawa za "twórcze" użycie statystyki... najpierw porównać rzeczy nieporównywalne a później krytykować chwaląc ... manipulacja level urban.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX