Windows 8 będzie tylko w 3 wersjach. Koniec z zamieszaniem!

Microsoft stawia na unifikację okienek. Tym razem otrzymamy więc zaledwie trzy warianty Windows 8, z czego tylko jeden dla urządzeń z procesorami ARM (tablety).

Premiery Windows 8 spodziewamy się już w okolicach października tego roku, a wraz z systemem również pierwszych komputerów i tabletów z nowymi okienkami na pokładzie. Dziś z kolei Microsoft ujawnił jakich wariantów oprogramowania możemy się spodziewać. Lista SKU Windows 8 obejmuje tylko trzy wersje systemu: dwie dla architektury procesorów Intela, czyli x86, a trzeci z kolei dedykowany urządzeniom z układami ARM. Wersje Windows 8 przedstawiają się następująco:

Windows 8 - podstawowy wariant systemu, a zarazem pierwszy z tych, które dedykowane są dotychczas obsługiwanej architekturze procesorów, czyli x86. Wersja ta zastąpi takie wydania, jak Home Basic czy Home Premium. Microsoft pozbawił standardową edycję Windows 8 pewnych ograniczeń, które występowały w tańszych wariantach Windows 7. Na pewno warto wspomnieć o możliwości zmiany języka na dowolny inny. Dotychczas była to funkcja dostępna jedynie w wersjach Enterprise i Ultimate. Oznacza to, że po zakupie komputera z preinstalowanymi nowymi okienkami bez problemu zmienimy sobie język oprogramowania na ojczysty.

Windows 8 Pro - wersja systemu, którą zaprojektowano z myślą o administratorach, entuzjastach PC czy użytkownikach biznesowych. Znajdziemy tutaj oczywiście wiele dodatkowych funkcji, który w podstawowym wariancie zabraknie, w tym klienta dostępu zdalnego, funkcję szyfrowania dysków, sposobność dołączania do domeny, uruchamianie z dysków VHD, narzędzia do wirtualizacji czy program BitLocker. Microsoft ujawnił również, że komponent Windows Media Center oferowany będzie w postaci tak zwanego pakietu Media-pack i standardowo nie będzie znajdować się w systemie. Nie wiemy jednak czy za dopłatą czy też w postaci darmowego uaktualnienia. Media-pack przewidziano tylko dla Windows 8 Pro.

Windows RT - wydanie, które przewidziano dla tabletów i komputerów z układami opartymi na architekturze ARM. W tym przypadku będzie to jedyny wariant. Na uwagę na pewno zasługuje również sposobność zmiany języka na dowolny inny z obsługiwanych oraz zainstalowany pakiet biurowy Microsoft Office 15 dostosowany pod kątem pracy z ekranami dotykowymi i obejmujący cztery aplikacje: Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Przy okazji Microsoft potwierdził (ponownie zresztą), że Windows RT nie pozwoli uruchamiać starszych aplikacji pisanych z myślą o wcześniejszych wersjach Windows (a więc dla architektury x86). Nawet pomimo dostępu do tradycyjnego pulpitu ze środowiskiem Aero. Windows RT kupimy tylko z nowym komputerem/tabletem. Microsoft nie przewiduje pudełkowej wersji tego systemu.

Jak nietrudno zauważyć, Microsoft postawił na mocną unifikację SKU Windows. To na pewno dobry ruch ze strony Redmond, gdyż bardzo ułatwi klientom wybór odpowiedniego systemu pod kątem własnych potrzeb. Na tabletach z układami ARM spodziewajmy się tylko jednego wariantu. W sumie to i nawet lepiej, wszak Apple też ma jedno iOS i nikt z tego powodu nie narzeka. Z kolei taki Android cierpi na zjawisko fragmentacji, z którym do tej  pory Google sobie nie poradziło. Widać więc, że Microsoft wyciągnął daleko idące wnioski z własnych porażek, jak i konkurencji.

Więcej o tabletach i o wszystkich co się z nimi wiąże przeczytasz w serwisie Tablety.pl.

Więcej o:
Komentarze (46)
Windows 8 będzie tylko w 3 wersjach. Koniec z zamieszaniem!
Zaloguj się
 • sorc108

  Oceniono 6 razy 6

  Zaraz skrócą wsparcie dla Win 7 i Visty żeby ludzie mieli więcej motywacji do kupowania i "dzielni, nieustraszeni, wierni klienci MS" będą trzeci raz płacić za ten sam system. :D

 • adlerpl

  Oceniono 6 razy 6

  Trochę mnie martwi ta informacja o nie wspieraniu aplikacji napisanych pod x86 w Windows RT.
  "Windows on ARM will not support running, emulating, or porting existing x86/64 desktop applications, in order to ensure the quality of apps available on ARM".

 • karl.franc

  Oceniono 7 razy 5

  a ja sie zaczynam zastanawiac nad jakas alternatywa dla win8, po jednym dniu zabawy stwierdzilem ze system do mnie raczej nie przemawia
  nie zrozumcie mnie zle, jest swietny do tabletk, da rade na kompie z ekranem dotykowym
  ale do klastycznego pieca sie nie nadaje
  takie jest przynajmniej moje zdanie

 • Gość: misiek

  Oceniono 14 razy 4

  Zjawisko fragmentacji nie jest w ogóle problemem jeżeli twórcy aplikacji dbają o to aby ich aplikacje działały na różnych wersjach systemu operacyjnego. Zawsze można pisać na najstarszą. Nowsze wersje systemu są kompatybilne wstecz (o kilka wersji, później żadnej gwarancji nie ma, gdyż aplikacje mogą nie być przetestowane na starszych wersjach bibliotek). Niestety przyjęła się maniera, iż piszemy aplikację przy użyciu najnowszych bibliotek (jakoś to wtedy działa nawet na starszych systemach, gdyż API bibliotek zwykle rozszerzane jest o nowe funkcje i dba się o kompatybilność wsteczną). Na częste pytanie dlaczego jeden lub drugi tak robi, zwykle odpowiedź jest dość banalna: bo zawierają poprawki. Ale jakie? Nie wiem :)
  Zawsze mnie dziwiło iż świetne aplikacje na androida i do tego bardzo złożone działały bez problemu na wersji 1.5, natomiast wiele nowych pisanych przez nie doświadczonych programistów już nie, nawet jeżeli ich funkcjonalność w ogóle nie wymagała użycia najnowszego API.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 3

  Zaledwie trzy warianty, z czego wszystkie niedziałające...

 • giertych-only

  Oceniono 27 razy 3

  Jest jeszcze prostsze rozwiązanie.

  Zero wersji windows i życie jest piękne.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 5 razy 3

  Najlepszy test Windowsa 8, polecam. Dla mnie o tyle zabawny, że miałem dokładnie taką samą zagwozdkę jak tester.

  www.youtube.com/watch?v=v4boTbv9_nU

 • watanabefigi

  Oceniono 2 razy 2

  "bez problemu zmienimy sobie język oprogramowania na ojczysty."

  Czy chodzi o to samo, co mam w Ubuntu? ;) O dzięki ci, microsofcie!

 • szakal79

  Oceniono 8 razy 2

  wooow, można zmienić język!! Ale hicior!! Nie, no rewolucja w okienkach..... W MacOSX język można zmienić od przynajmniej 10 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX