Fotografowanie dozwolone - czemu i jak wolno robić zdjęcia?

Wielu użytkowników smartofnów wyrobiło sobie nawyk wyciągania telefonu i natychmiastowego robienia zdjęcia, a potem wrzucania do sieci. Rzadko ktoś zastanawia się "czy wolno fotografować". Na pomoc przychodzą autorzy aplikacji "Fotografowanie dozwolone".

Aplikacja jest elementem akcji o tej samej nazwie. Twórcy uważają, że powinniśmy mieć większą świadomość nie tylko o tym, czego nie wolno fotografować, ale przede wszystkim co wolno. Twierdza także  fotografowanie powinno być dozwolone w przestrzeni publicznej: w urzędach, muzeach, na lotniskach i dworcach oraz w sklepach.

Organizatorzy akcji zachęcają, by w takich miejscach umieszczać specjalnie zaprojektowany znak "Fotografowanie dozwolone" - namawiają też do tego właścicieli rozmaitych obiektów. Chcieliby, by stał się tak popularny jak ten oznaczający darmowe WiFi i sygnalizował większą otwartość miast na fotografów. W aplikacji znajduje się mapa miejsc, gdzie jasno zaznaczono, że fotografowanie jest dozwolone.


Fotografowanie dozwolone
Jednocześnie jednak twórcy aplikacji mają świadomość licznych restrykcji w polskim prawie. Dlatego grupa prawników przygotowała zbiór porad prawnych dla fotografów. Można się z niego dowiedzieć, czy ochroniarz ma prawo wyprosić nas ze sklepu lub centrum handlowego (ma, ale bez użycia siły, groźby lub szantażu), za to z zasady fotografowanie cen i produktów jest dozwolone (o ile nie ma odgórnego zakazu). Znajdziemy tam też reguły dotyczące fotografowania lotnisk, kolei, środków transportu publicznego, a nawet kościołów czy cmentarzy

Twórcy zaznaczają jednocześnie, że nie ma w polskim prawie aktu prawnego, który w sposób wyczerpujący regulowałby wszystkie związane z fotografowaniem problemy prawne. Dlatego duże pole pozostaje dla interpretacji, a podane odpowiedzi na pytania mają być wskazówką.

Fotografowanie dozwolone

Więcej o samej akcji znajdziecie na stronie fotografowaniedozwolone.org a samą aplikację można za darmo pobrać z Appstore.

Więcej o:
Komentarze (20)
Fotografowanie dozwolone - czemu i jak wolno robić zdjęcia?
Zaloguj się
 • klm747

  Oceniono 31 razy 21

  jakieś bzdury w tym artykule - co innego prawa do fotografowania, a co innego prawo do publikowania tychże zdjęć
  fotografować można praktycznie wszystko i wszystkich - na własny użytek, bez prawa publikacji

 • Gość: Ed

  Oceniono 2 razy 2

  Porady częściowoprawdziwe

 • wildcatapollo

  0

  @klm747

  To trzeba oczeta otworzyc i zdac sobie sprawe, ze Polska to nie Wszechswiat i dzialaja w nim rowniez przepisy miedzynarodowe i tak: jezeli chodzi o zdjecia w galeriach handlowych itd, tj. wnetrza, to mozna naciagnac to pod szpiegostwo gospodarcze, wzglednie hurtowe fotografowanie cen i produktow (w praktyce trudno udowodnic).

  A co do lotnisk, stacji benzynowych itp. co mozna zaliczyc pod "energetyke i logistyke", jesli sie jest wrednym jak ja, mozna zastosowac "Patriot Act" i pochodne. Do tego nie trzeba byc od razu popularnym Kimem Dotcom, wystarczy wqrwic nieodpowiednich ludzi, ktorzy przytocza (zazwyczaj absurdalne) przepisy.

 • social.assasin

  Oceniono 2 razy 0

  DO WSZYSTKICH, ktorzy dokladnie tak robia: pstryk i i fotka leci do sieci: PO CO?

  Czy naprawde macie takie mniemanie o sobie, swoich umiejetnosciach i fotografowanych obiektach, ze WIERZYCiE, ze dokonujecie czegos waznego, madrego i przelomowego oraz oryginalnego?

  Czy tez moze wierzycie, ze odnajdzie sie daleki kuzyn z Ameryki o nazwisku Hilton?

  Przypomina mi to blogerow. Jak ktos kiedys policzyl: wiecej ludzi juz pisze blogi niz je czyta. I oczywiscie kazdemu autorowi bloga wydaje sie, ze to on trzyma na barkach caly swiat.

 • Gość: podatnik fortgraf

  0

  Skandalem jest zakaz fotografowania w polskich muzeach, skansenach itp, utrzymywanych z pieniędzy podatnika.
  Chodzi oczywiście o zagwarantowanie sobie przez muzeum monopolu na zdjęcia obiektu: widokówki, albumy itp.
  Rozumiem zakaz flesza ale możliwość dowolnych zdjęć należy się każdemu!
  Dziki kraj

 • Gość: truskalina

  Oceniono 2 razy 0

  jak dla mnie świetna sprawa! czekam na wersję androidową!

 • tranquest

  Oceniono 2 razy 0

  a na androida ? :/

 • jakec1

  Oceniono 9 razy -3

  Zgadzam się w zupełności z @klm747
  Fotografować możemy wszystko co widzimy, tylko z publikacją jest inaczej...
  Autor artykułu ma braki wiedzy odnośnie prawa, a autorzy apki żerują na tym braku wiedzy...

 • wielki_czarownik

  Oceniono 14 razy -4

  Fotografowanie aparatem telefonicznym to jak podcieranie tyłka papierem ściernym. Zdjęcia się robi prawdziwym aparatem fotograficznym - najlepiej lustrzanką ale może być jakiś mieszkowy wielkoformatowiec czy coś równie porządnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX