Tizen - pierwsza prezentacja nowego systemu dla smartfonów

Często można odnieść wrażenie, że systemy operacyjne na telefony to Android, iOS, Windows Phone. O miejsce w kieszeni użytkowników walczą też Symbian, Blackberry OS czy Bada. Tymczasem jest ich więcej, a co jakiś czas pojawia się kolejny. Deweloperzy mogą już zapoznać się z działającą wersją Tizen - rzućmy okiem, co oferuje.

Tizen jest darmowym i opartym o otwarty kod systemem. Stworzono go na bazie Linuksa - podobnie jak Androida. Nad jego rozwojem czuwa organizacja Tizen Association. Największy wkład w jej pracę ma Fundacja Linuksa, ale członkami stowarzyszenia są Intel oraz Samsung, a także Panasonic, Huawei, Orange, Vodafone i Sprint.

Na początku Tizen istniał jako Moblin (Mobile Linux) - pod taką nazwą firma Intel w 2007-2008 r. zaczęła tworzyć system na netbooki, nettopy i tablety. Potem został połączony z platformą Nokii (Maemo) i nazwany MeeGo. W 2011 r. projekt MeeGo został oficjalnie zamknięty i na mocy umowy Intela z Linux Foundation i LiMo Foundation nowy system nazwano Tizen.

W pracach nad jego rozwojem pomagał Samsung, zainteresowany wykorzystaniem go w smartfonach, tabletach, netbookach, telewizorach z dostępem do internetu oraz w samochodowych urządzeniach informacyjno-rozrywkowych.

To działa

Na początku maja pojawiła się pierwsza wersja Tizena o nazwie kodowej Larkspur - jest dostępna w sieci w formie kodu źródłowego.

Wczoraj internet obiegło wideo, w którym redaktor The Handheld Blog ogląda pierwsze urządzenie z nowszą już wersją tego systemu, które zostanie udostępnione programistom, by mogli rozpocząć pracę nad aplikacjami. Prawdopodobnie jest to wczesna wersja Samsung GT-i9500, który ma się pojawić w drugim kwartale tego roku.

Urządzenie, na którym prezentowano Tizen ma duży ekran typu Super AMOLED - ok. 4,3 cala, o rozdzielczości HD 1280x720 pikseli (choć w filmie pada 1024x720 pikseli). Napędza je dwurdzeniowy procesor A9 1,2 GHz, a do dyspozycji programów oddano 1GB pamięci RAM. Jest także Wi-Fi, Bluetooth, nie ma na razie aparatu. Prowadzący zauważa, że Tizen będzie systemem na smartfony z wyższej półki.

Ładny, choć jeszcze nieociosany

A jak prezentuje się sam system? Cóż, nie da się ukryć podobieństwa Tinzena do Androida. Fundamentem obydwu jest przecież Linux. Jednak pewne rozwiązania - system powiadomień, menu, klawiatura telefoniczna - aż do złudzenia przypominają system od Google. Z jednej strony ułatwi to "przesiadki" z jednego smartfonu na drugi, z drugiej może zdezorientować mniej zaawansowanych użytkowników ("Gdzie jest mój Google Play?"). Oprócz Linuksa widać elementy interfejsów firmy Samsung - systemu Bada i nakładki na Androida - TouchWiz. Dzięki temu Tizen wygląda całkiem estetycznie i czytelnie, już na pierwszy rzut oka. Użytkownicy telefonów Samsunga nie powinni mieć problemu ze zmianą systemu na nowy, znajdą tu sporo znanych rozwiązań. Na przykład przytrzymanie przycisku "Home" przeniesie ich tam, gdzie się spodziewają - do menedżera zadań.

Tinzen 1.0 Larkspur

Prezentujący telefon zaznacza, że nie można oceniać jeszcze szybkości i wydajności i systemu, ponieważ nie jest pewien, czy to ostateczna wersja urządzenia. Na razie Tizen nie działa zbyt płynnie. Za to został wyposażony w dużą liczbę aplikacji, które działają w HTML5 i dostarczane są od razu z systemem - pozwalają na natychmiastowy dostęp d  takich usług jak MSN, Google, AOL, Facebook, Picasa, Twitter czy YouTube.  Istnieje też oczywiście domyślna możliwość synchronizacji kontaktów z Google, Twitterem czy Facebookiem.

Wbudowane są także inne rozwiązania, do których trzeba było używać zewnętrznych aplikacji - np. opcja tetheringu, czyli udostępniania połączenia internetowego z telefonu do laptopa.

Zarzuty o powolności nie dotyczą przeglądarki internetowej, która robi bardzo dobre pierwsze wrażenie - działa szybko i płynnie. W teście obsługi HTML5 zrobionym na miejscu przez redaktora osiąga wynik 408+15 na 500 możliwych punktów. Biorąc pod uwagę jak często korzysta się z tej aplikacji, może to być duży plus. Pozwala np. na obsługę YouTube w wysokiej jakości - choć jeszcze nieco niedoskonałą.

Tizen Logo

Nowy gracz?

Nikt nie oszukuje się, że Tizen może nawiązać równą walkę z Androidem czy iOSem. Po co więc Intelowi własny system?

Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie tej korporacji smartfonami, system, nad którego rozwojem mają kontrolę, byłby dużym atutem. Można go lepiej zintegrować z urządzeniami i dopasować do potrzeb ich projektantów oraz użytkowników. Czas wspierania telefonu nowymi aktualizacjami systemu i ich częstotliwość jest w mniejszym stopniu zależna od firmy trzeciej (w przypadku Androida - Google), zwłaszcza jeśli wsparcie dla Tizena zadeklarowało tak wiele operatorów sieci.

Jedynym problemem może być stworzenie dużej bazy aplikacji. Przeportowanie tych istniejących na Androidzie nie powinno być problemem - na drodze może stanąć opłacalność. Trudne zadanie czeka firmy skupione w Tizen Association. Intel, Samsung i inni muszą postarać się, by dotarł do jak największej liczby użytkowników. Na jego korzyść działa pokrewieństwo z bardzo dobrze ocenianym, i moim zdaniem niesłusznie przez Nokię porzuconym, MeeGo.

W innym wypadku system, który teoretycznie jest lepszy technicznie, będzie tylko dla garstki entuzjastów, która doceni zastosowane w nim rozwiązania.

[The Handheld Blog]

Więcej o:
Komentarze (23)
Tizen - pierwsza prezentacja nowego systemu dla smartfonów
Zaloguj się
 • pe1

  Oceniono 4 razy 4

  Śmiech mnie pusty ogarnia po tym, jak ludzie oceniają cechy systemu operacyjnego patrząc na interfejs użytkownika, a co gorsza - na to jak wygląda pulpit i ikonki. Prawdziwe i zasadnicze różnice między systemami kryją się pod spodem - to specyfika rozwiązań API, zarządzania procesami, sposób realizacji wielowątkowości, zarządzanie pamięcią, itd itp

 • Gość: mon

  Oceniono 6 razy 4

  kolejny system o estetyce intreface'u celujacej w przepocona nerdownie i ergonomii dla ludzi o 15cm kciukach. kaman, to bylo zabawne 6-7 lat temu, teraz wola o pomste do nieba. zatrudnijcie kogos sensownego od UIX, bo chce sie wymiotowac po 2 min prezentacji, a co dopiero myslec o zakupie.

 • meeg900

  Oceniono 2 razy 2

  Tizen ma swój potencjał, ale czy MeeGo go nie miało (nie ma?). W Tizenie nie podoba mi się UI przypomina Badę, to z MeeGo jest bardzo pomysłowe, ładne.
  Cieszy jednak fakt że projekt Harmattan ciagle należy do Nokii i może ostatecznie nie uśmiercą tego pomysłu. Może maja jakąś alternatywe gdyby miało nie wyjść z WP. IIIQ 2012 pokaże swoje.

 • maikeru

  Oceniono 2 razy 2

  Warto zaznaczyć że Intel chce mocno pocisnąć w Tizena bo mają go napędzać głównie procesorki od intela. Nieco ostatnio został w tyle w tym względzie.

 • wyciorex

  Oceniono 3 razy 1

  Jak nie zrobią tak jak z meego to będę ich klientem. O ile android jest fajny, to nie podoba mi się polityka google i ich szpiegowski ton. Wolę coś co na prawdę ma otwarty kod a nie tak jak się ostatnio okazało z androidem w sporze z IOS.

 • filesharing

  Oceniono 1 raz 1

  Tizen ma byc systemem na smartfony z wyższej półki według nich. Nie łudźmy się. Co to oznacza z wyższej półki? Dzisiaj smartfony, o których piszą to właśnie Android i iOS. Bada mam wrażenie, że jest ślepą uliczką Samsunga dlatego też wszedł do konsorcjum. Wszyscy boja się następnego ruchu Google i szukają alternatywy. Jak na razie jednak Tizen skazany jest co najwyżej na niszowość tak jak usenet i grupy dyskusyjne, które zostały zepchnięte przez torrenty czy inne tam systemy wymiany informacji i plików binarnych. Potem kończy się wszystko tak, że systemy zepchnięte na bok wydaja sie coraz bardziej archaiczne: www.usenet.info.pl/usenet-30-lat-temu/ i umierają po prostu...

 • Gość: batlin

  0

  mam rozumieć, że toto nie funkcjonuje w oparciu o javę? a VM?

 • swietypentagram

  0

  Recently Apple’s online store marked the top satisfaction rating of any computer-related company, and gives competitor Microsoft Corporation (NASDAQ:MSFT) a clear defeat, according to a consumer pollster. Satisfaction score evaluating how cheerful shopping experience U.S. consumers had at its online outlet reached 85. Michigan-based ForeSee said that was up five points compared to the year before mark.

 • ethouris

  0

  Ależ mi news. Tizen istnieje już od dobrego pół roku (patrz Wikipedia), ale Samsung do tej pory nie odważył się wypuścić na rynek telefonu z tym systemem (ten news zresztą też o żadnym takowym nie wspomina). Samsung próbuje zrobić Linuxowy system już od ponad dwóch lat. Teraz wzięli się za Meego. Czyli robią to, co najlepiej potrafią - biorą dobry system od kogoś innego, lub rozwiązania, które ktoś inny wymyślił (patrz Apple), a następnie starają się jak tylko mogą, żeby zepsuć. Zwróciliście uwagę, że najlepsze telefony Samsunga to te z systemem Android? Właśnie dlatego, że w tym oprogramowaniu w miarę nie maczali palców. No dobra, trochę maczali palce, ale to ludzie z Warszawskiego Samsunga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX