40% nowojorskich połączeń z numerem alarmowym jest omyłkowo wybierane z kieszeni. Pośladkiem

Można się uśmiechnąć, ale w sumie to wcale nie jest zabawne.

Według NYDailyNews miasto zalewa fala omyłkowo wybranych połączeń na numer alarmowy 911 (odpowiednik europejskiego 112) - 4 miliony rocznie.

W 2010 r. 38% z 10,4 miliona połączeń było ewidentnie przypadkowymi połączeniami, ponieważ taka rozmowa trwa z reguły tylko 19 sekund lub mniej. Daje to średnio 10700 fałszywych połączeń dziennie. Większość z nich pochodzi z komórek, na których numer został wybrany przypadkowo podczas kontaktu z ciałem w tylnej kieszeni, z zawartością torebki lub czymś innym.

Niestety za każdym razem dyspozytor traci czas, by określić czy ktoś był w ogóle na linii - w końcu podobne krótkie połączenie, urwane bez słowa, może próbować wykonać też ktoś ciężko ranny lub chory. Dlatego wyniki badań niezależnych ekspertów zostały wreszcie udostępnione publicznie - związki zawodowe strażaków wymogły to na burmistrzu, by uświadomić ludziom na jakie straty czasu narażają służby publiczne.

W ten sposób można się dowiedzieć, że w 2010 r. było 3.910.373 fałszywe połączenie. A w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2011 r. liczba wzrosła do 39% połączeń - jest to najdalsza data dostępna w raporcie.

Winne są niestety telefony komórkowe i nierozważność ich użytkowników. Dla porównania  - w 2003 r. tylko 29% wszystkich połączeń pochodziło z telefonów komórkowych - do 2010 r. wartość ta zmieniła się na 59%. A wraz z nią liczba przypadkowych połączeń.

Nie wiadomo, czy wynikają z niefrasobliwości użytkowników, którzy nie blokują smartfonów przed włożeniem do kieszenie, czy też z niedoskonałości systemów blokowania ekranu, które są w stanie zadziałać przez losowy kontakt z ciałem. W niektórych telefonach (np. Samsung Galaxy S2 i podobne modele z Androidem) numer alarmowy można łatwo wybrać nawet mimo zablokowanego ekranu, co też zwiększa prawdopodobieństwo takiego przypadku. Wtedy nawet kod chroniący przed odblokowaniem ekranu nie pomoże.

Więcej o:
Komentarze (18)
40% nowojorskich połączeń z numerem alarmowym jest omyłkowo wybierane z kieszeni. Pośladkiem
Zaloguj się
 • maciekkoz

  Oceniono 14 razy 12

  Coś mi się wydaje, że z każdego telefonu można się dodzwonić na 112 bez odblokowywania ekranu.

 • rilian

  Oceniono 3 razy 3

  zaś moja dwuletnia córeczka, bawiąc się nieużywanym telefonem bez karty SIM, w którym jeszcze tliła się bateria, dodzwoniła się do komendy powiatowej...

 • a0g

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby producenci komórek zrobili badania, czy ten zbyt łatwy dostęp do numerów alarmowych komukolwiek jest potrzebny? Albo czy funkcja dodzwaniania się do służb mimo braku karty sim jest potrzebna? [rilian] pisze, że telefony sa dawane dzieciom do zabawy, bo ludzie często nawet nie wiedzą, że taki telefon potrafi wybierać numery alarmowe.

 • tetlian

  Oceniono 2 razy 2

  To jest wina telefonów nie użytkowników. Miałem już kilka komórek i w każdej dało się wybrać 112 bez odblokowywania klawiatury. Tylko kwestia czasu kiedy w kieszeni wybrałby się taki numer. Producenci powinni nad tym pomyśleć. Niby to po to by łatwiej było wezwać pomoc, ale jak widać przynosi to więcej strat niż korzyści.

 • zeitpoltergeist

  Oceniono 1 raz 1

  "W niektórych telefonach (np. Samsung Galaxy S2 i podobne modele z Androidem) numer alarmowy można łatwo wybrać nawet mimo zablokowanego ekranu"

  Owszem, ale niniejszy "feature" mozna np. w sgs2 wylaczyc i po zablokowaniu ekranu juz niespodzianek nie bedzie.

 • 4litery

  Oceniono 5 razy 1

  Dobrze, że przestrzegli przed kupowaniem smartfonów Samsunga. Na szczęście sprzęt wiodącej firmy nie ma tego problemu. Tylko czasem problem z zasięgiem.

 • superlamapl

  0

  Mają wyjątkowo sprytne poślady, nie słyszałem jak żyję, żeby komuś dupa taki numer wywinęła.

  ..
  superlama.pl

 • unruthless123

  0

  "że w 2010 r. było 3.910.373 fałszywe połączenie." powinno chyba być "fałszywych połączeń"

 • ciemnaopalenizna

  0

  Teraz pytanie czy dupa posiada osobowość prawną czy za jej występki odpowiada właściciel?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX