Google zarobił na Androidzie kilkadziesiąt miliardów dolarów?

Android przyniósł gigantowi z Mountain View 31 mld dolarów przychodów oraz 22 mld dolarów zysku - wynika z zeznań jednego z prawników Oracle. Firma kierowana przez Larry'ego Ellisona walczy z Google o pokaźne odszkodowanie.

Konflikt pomiędzy Oracle a Google narasta. Przypomnijmy, że w 2010 amerykański producent oprogramowania oskarżył firmę z Mountain View o naruszenie praw autorskich i patentów podczas rozwoju platformy Android. Według skarżącego, Google wielokrotnie łamał własność intelektualną związaną z językiem oprogramowania Java, które należy Oracle. Proces został wytoczony po przejęciu przez Oracle firmy Sun, oryginalnego twórcy środowiska Java.

Czytaj też: Groźna luka w Androidzie. Pozwala przejąć wiadomości SMS

Z najnowszych doniesień agencji Bloomberg wynika, że w trakcie toczącego się procesu przed amerykańskim sądem federalnym jedna z prawniczek Oracle przedstawiła dane, z których wynika, że od czasu powstania Androida, Google zarobił na tym systemie kilkadziesiąt miliardów dolarów.

?Spójrzmy na poziom komercji, z którym mamy tu do czynienia? - miała powiedzieć Annete Hurst sędziemu federalnemu po przedstawieniu danych dotyczących przychodów i zysków wygenerowanych przez mobilny system Google'a.

Google: To poufne informacje!

Informacje ujawnione przez prawniczkę Oracle poważnie zirytowały firmę z Mountain View. Według prawników Google'a, liczby te pochodzą z ?poufnych wewnętrznych dokumentów finansów? i nigdy nie powinny być podawane do wiadomości publicznej.

Jednocześnie Google podkreśla, że ujawnione dane nie są zgodne z rzeczywistością. Prawnicy firmy dodali, że Google ?nie informuje o przychodach i zyskach generowanych przez Androida w oderwaniu od przychodów i zysków generowanych przez całą spółkę. Te niepubliczne dane finansowe są niezwykle wrażliwe, a ich publiczne ujawnienie mogłoby w znaczny sposób zaszkodzić działalności firmy Google? - czytamy w oświadczeniu firmy.

System Android, który zadebiutował w 2008 roku, generuje dochody dla Google'a na dwa sposoby: za pośrednictwem reklam, które wyświetlane są użytkownikom smartfonów z Androidem oraz przychodów ze sklepu Google Play.

Konflikt sądowy pomiędzy Google i Oracle trwa od pięciu lat. Firma Larry'ego Ellisona żąda od giganta z Mountain View odszkodowania w wysokości 1 mld. dolarów.

Źródło: Bloomberg

Więcej o:
Komentarze (6)
Google zarobił na Androidzie kilkadziesiąt miliardów dolarów?
Zaloguj się
 • onuce-precz

  Oceniono 5 razy 3

  to i tak nie ma znaczenia. przyjdzie ruski /chinczyk/ i podpierdzieli za darmo.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 16 razy 2

  Nie znam się na zaawansowanych aspektach licencyjnych javy, ale za programy napisane przeze mnie w tym języku nie muszę nic Oracle'owi płacić nawet gdy na tym zarabiam. Maszynę wirtualną javy Oracle rozdaje za darmo, gdyby zaczęli pobierać opłaty świat błyskawicznie przeszedł by na nowocześniejsze technologie (java to już trochę antyk).

 • fagusp

  0

  Jeśli ujawnione przez Oracle dane finansowe nie są, jak twierdzi Google, zgodne z rzeczywistością, to dlaczego Google twierdzi że "liczby te pochodzą z „poufnych wewnętrznych dokumentów finansów” i nigdy nie powinny być podawane do wiadomości publicznej"?

  Przecież wystarczyłoby publicznie stwierdzić, że te dane to bujda...

 • ragol

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko na dwa sposoby? Android to przede wszystkim platforma pozwalająca google na zbieranie informacji o użytkownikach, śledzenia ich aktywności ect. I to jest prawdziwy dochód, a nie drobniaki za reklamy czy sklepu.

 • szanujczlowieka

  Oceniono 11 razy -1

  Maikowski umiejący pisanie po polsku, nieźle sobie poradzić z tłumaczeniami tego artykułów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX