LG Super UHD. Telewizory 4K roku 2015

LG zaprezentowało w Warszawie swoje propozycje telewizorów LCD LED Super UHD na ten rok. Co jest w nich takiego super?

W skład oferty LG Super UHD wchodzą nowe serie:

- LG UF950

- LG UF940

- LG UF860

- LG UF850

- LG UG870

Wszystkie z nich mają matryce IPS rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160 pikseli), system operacyjny webOS w wersji 2.0 i technologie należące u LG do grupy ColorPrime. Ostatnia kwestia wymaga dodatkowego wyjaśnienia, bo pod nazwą "ColorPrime" LG rozumie dwa rozwiązania, które różnią się w zależności od modelu.

W niektórych telewizorach (aktualnie w serii LG UF950) ColorPrime oznacza użycie Wide Color LED. Są to (najprawdopodobniej) niebieskie diody LED pokryte białym fosforem, które generują światło o większym spektrum niż białe LEDy. Takie samo rozwiązanie stosuje Panasonic w panelach, które pokazywał we Frankfurcie. U LG Wide Color LED ma zwiększać spektrum barw do 25%.

W innych modelach (obecnie LG UF9400) użyto technologii Quantum Dot, czyli kropki kwantowej, o której na pewno już słyszeliście. U LG panel z kropkami kwantowymi ma jeden rodzaj cząstek emitujących kolor czerwony. Zdaniem LG ma to zmniejszać pobór energii, zwiększać przepuszczalność światła panelu quantum dot oraz zapewniać bardziej równomierne podświetlanie i kolory na całym ekranie. Kropka kwantowa u LG ma zwiększać spektrum barw do 30%.

LG kwantowa kropka 2015

Oprócz tego w telewizorach LCD UHD na ten rok zastosowano:

- Technologię Ultra Luminance, która polega na przeniesieniu mocy z ciemniejszych fragmentów obrazu i zwiększeniu intensywności podświetlenia w obszarach wymagających większej jasności.

- Poprawiony sześcioetapowy system podnoszenia jakości obrazu do Ultra HD, który ma wpływać lepiej na jakość cienkich linii i tekstur.

- Głośniki Harman/Kardon (w wybranych modelach) i podstawkę Auditorium Stand, która zdaniem LG ma lepiej rozprowadzać dźwięk.
- System operacyjny webOS 2.0 - w nowych modelach szybszy nawet o 74%. Część jego funkcji pojawi się również jako aktualizacja webOS 1.0 dla telewizorów z zeszłego roku (pisałem o tym na moim blogu). W panelach z 2014 poprawie ulegnie również szybkość działania systemu, chociaż w mniejszym stopniu niż w najnowszych odbiornikach.
- Nowy pilot Magic z dodatkowymi klawiszami numerycznymi ( o wszystkich nowych pilotach na ten rok już pisałem).

Jeśli macie wrażenie, że nazwa "SUPER UHD", jaką stosuje LG, jest podobna do "SUHD", której w swoich najwyższych seriach używa Samsung (pisaliśmy o nich w zeszłym tygodniu), to macie rację.

LG wyjaśnia, że nazwa "SUPER UHD" ma podkreślić nowe możliwości telewizorów LCD UHD związane np. z kwantową kropką (szersza paleta barw), dopracowanym systemem podnoszenia jakości itd. Jest jednak oczywiste, że to ruch marketingowy skierowany w stronę Samsunga.

Obydwie firmy maja swoje za uszami. Samsung wprowadził panele SUHD, o których pisałem na blogu i komunikację zbudował w taki sposób, by mniej ogarniętych odbiorców (i dziennikarzy) nabrać, że to nowy rodzaj telewizora. W istocie są to panele LCD UHD z kwantową kropką, czyli podobne rozwiązania jak u konkurencji.

Telewizor SUHDFot. Samsung

Zabieg marketingowy się jednak udał i wielokrotnie spotykałem błędne opinie, że to nowy rodzaj telewizora. Samsung zrobił to oczywiście, by odróżniać się od konkurencji. W szczególności LG, które stawia silnie na promocję OLEDa (którego obecnie Samsung nie ma - co może niedługo się zmieni).

Zagrywka z "SUHD" wyszła Samsungowi śpiewająco, więc teraz LG reaguje w podobny sposób. Telewizor LCD UHD nie jest już niczym nowym, więc trzeba iść za ciosem. SUPER UHD brzmi znakomicie, a do tego oferta Samsunga nie wydaje się już taka wyjątkowa.

Wariactwo? Oczywiście. Pisałem już kiedyś o absurdach walki na nowości i równie komicznym pragnieniu wielkich korporacji o byciu pierwszym na świecie. Każda firma może jednak nazywać swoje produkty jak się jej podoba, więc trudno mieć LG czy Samsungowi cokolwiek za złe. To co powinniśmy robić, to zdobywać wiedzę, by nie dać się wprowadzać w błąd w kwestii tego czym tak naprawdę dany produkt jest.

 

Nie znamy jeszcze konkretnych dat premier i cen wszystkich nowych modeli Super UHD firmy LG, ale są dostępne specyfikacje dwóch telewizorów.

LG UF950V

LG UF950Fot. LG

- Wielkość ekranu: 55?, 65?

- Technologia obrazu: COLOR PRIME

- Rozdzielczość 4K (3840x2160)

- Technologia podświetlania: Edge LED

- Smart TV: webOS 2.0

- Ultra Slim

- System dźwiękowy: 4.2 Harman/Kardon, ULTRA Surround, moc RMS 60W

- PMI: 2300

- Cinema 3D

LG UF850V

LG UF850Fot. LG

- Wielkość ekranu: 55?, 65?

- Technologia obrazu: Ultra Luminance

- Rozdzielczość 4K (3840x2160)

- Smart TV: webOS 2.0

- System dźwiękowy: 2.0 Harman/Kardon, ULTRA Surround, moc RMS 10W+10W

- PMI: 1600

- Cinema 3D

- Kodek HEVC: 4K 50P, 4K 25P, 4K50P

 

Oprócz nowości LCD Ultra HD LG będzie miało w tym roku nowe serie paneli OLED z matrycami Ultra HD. Nie ma jeszcze oficjalnych dat premier tych telewizorów, ale ich sprzedaż ruszyła już na zachodzie. W Polsce pojawią się zapewne w okolicach maja/czerwca.

 

Szymon Adamus

 


Tekst pochodzi z bloga ObywatelHD.pl.

Obywatel HD

Więcej o:
Komentarze (30)
LG Super UHD. Telewizory 4K roku 2015
Zaloguj się
 • janptak

  Oceniono 68 razy 62

  Jakby to powiedział Jan Himilsbach? Tyle nowych telewizorów, tylko nie ma co oglądać w telewizji?

 • el.pistolero

  Oceniono 31 razy 25

  Jak co roku, czyli Hiper, Ultra, Super, Mega itp cuda na kiju, a jak przychodzi co do czego, dostajemy TV z cloudingiem, bandingiem, nierównomiernym podświetleniem, często kiepskimi kątami widzenia itd. Nie mam na myśli jednego konkretnego producenta, bo praktycznie wszyscy dają ciała.

 • recsiu

  Oceniono 33 razy 21

  myślę że zakrzywione telewizory wymyślił jakiś inżynier ze skrzywionym prąciem.

 • atarixe

  Oceniono 24 razy 20

  Jakie one super ! Nawet nie mają twin tunera aby oglądać i nagrywać inny kanał ! O tym że nie posiadają prostego PIPa już nie wspomnę LIPA.

 • haemorrhoid

  Oceniono 11 razy 7

  Fantastyczny sposób na coraz lepsze przyglądanie się cudzemu życiu zamiast przeżywać własne! Pilot, fotel, chipsy, nowy serial, po prostu szczyt szczęścia... A czas powoli mija, aż przychodzi taki moment, że nawet gdybyście chcieli coś zmienić, to telewizor jest jedyną rzeczą, jaka wam została.

 • kesik001

  Oceniono 9 razy 5

  Eeee....do dupy.
  Nawet nie mają trampoliny i jacuzi.....
  O tym że odbierają Tvn i trwam nie wspomnę...

 • mysliweczek_kochaneczek

  Oceniono 7 razy 3

  Przed świętami przymierzałem sie do kupna nowego telewizora 49 cali marki Philips, skutecznie "zachęcił" mnie sprzedawca proponując wykupienie dodatkowej gwarancji "bo wie pan, telewizory ledowe wytrzymują najwyżej kilka lat", powiedziałem, że sie zastanowię i kupno odłożyłem w bliżej niesprecyzowaną przyszłość, nadal więc oglądam telewizję na 21 calowym telewizorze marki OTAKE, kupiłem go w w styczniu 1991 i ma naprawdę świetny obraz jak na kineskop.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX