Polak zrobił ze swojego balkonu niezwykłe zdjęcie Księżyca

Ponad 32 tysiące zdjęć w niecałe pół godziny. Dzięki specjalnej technice Polak wykonał ze swojego balkonu niesamowite zdjęcie Księżyca

Doskonała rozdzielczość i niezwykłe kolory - zdjęcie Księżyca autorstwa Bartosza Wojczyńskiego od kilku dni podbija internet. Jest nie tylko piękne, ale też zrobione w niezwykły sposób. W przeciwieństwie do delikatnych i ciemnych struktur głębokiego nieba takich jak mgławice i galaktyki, Księżyc można śmiało fotografować z centrum sporego miasta. Balkon w Piekarach Śląskich nadaje się do tego doskonale.

Bartosz Wołczyński wykorzystuje teleskop, do którego podłącza kamerę do astrofotografii. Nagrywa ona film, który składa się z nieskompresowanych klatek. W ten sposób fotograf kręci wiele krótkich filmów pokazujących kolejne fragmenty ziemskiego satelity. Wyglądają one na przykład tak:

Na filmie widać wyraźnie efekt ?pływania? powierzchni Księżyca, który powstaje w wyniku falowania ziemskiej atmosfery. By pozbyć się tego zjawiska, przy pomocy specjalnego programu piksele z każdego zestawu klatek są uśredniane. Następnie obraz wyostrza się i łączy poszczególne kadry pokazujące różne części Księżyca.

Efekt wygląda tak - kliknij, by zobaczyć pełną rozdzielczość.

Zdjęcie KsiężycaFot. Bartosz Wojczyński

Skąd jednak nieco dziwne kolory? To efekt przełożenia na pasmo widzialne barw spoza zakresu widzianego przez człowieka. Ultrafiolet został pokazany jako fioletowy a podczerwień jako czerwony.

Więcej o:
Komentarze (95)
Polak zrobił ze swojego balkonu niezwykłe zdjęcie Księżyca
Zaloguj się
 • robin77hood

  Oceniono 121 razy 73

  Patrze na ten ksiazyc i wydaje mi sie smutny.
  Nie ma ani atmosfery ani erozji... pozostawiony sam sobie...

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 98 razy 84

  „By pozbyć się tego zjawiska przy pomocy specjalnego programu piksele z każdego zestawu klatek są uśredniane”.

  Czytajcie więcej — to bardzo dobry sposób na naukę budowania dłuższych zdań po polsku. Naprawdę. Tylko trochę trwa. Nie da się oszukiwać, niestety.

 • bezpocztyonline

  Oceniono 37 razy 29

  Bartosz Wojczyński, nie Wołczyński, jeśli już.

  Ach, to dobre dziennikarstwo...

 • destruktiv_komando

  Oceniono 47 razy 21

  "cenisz dobre dziennikarstwo? "

  ..przedwczoraj na wykopie, dzisiaj na gazecie...

 • 0roman0

  Oceniono 28 razy 20

  Świetne zdjęcie którego wykonanie kosztowało sporo pracy. Trochę zazdroszczę autorowi tego rozgłosu bo gdy ja kilka lat wstecz zrobiłem zdjęcie drugiej strony księżyca to nikt nie pisał o tym w mediach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX