Algorytm Polaków wykryje, że ktoś chce strzelać?

Kamery monitoringu są wszędzie, jednak o ich skuteczności decyduje ostatecznie zarządzający nimi operator. A gdyby miał automatycznego asystenta ostrzegającego o tym, że ktoś wyjął broń, że ktoś chce strzelać?

Polscy naukowcy w z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad automatycznym systemem, który będzie analizował obrazy rejestrowane przez kamery monitoringu. Algorytm, którzy tworzą Polacy ma alarmować, kiedy wykryje osobę, która sięga po broń.

Przeczytaj też: Najdziwniejsza broń palna, jaką widzieliśmy

Fot. RALPH D. FRESO REUTERS


Jeszcze zanim zidentyfikowana w kadrze osoba odda strzał system powiadomi operatora monitoringu o wykrytym zagrożeniu.

– Będzie to algorytm analizujący dane pochodzące z kamer. Chcemy, żeby to rozwiązanie działało z kamerami powszechnie stosowanymi na rynku. Być może będzie on instalowany w specjalnych komputerach niewielkich rozmiarów, które będą instalowane razem z kamerą

– wyjaśnia kierujący projektem dr Michał Grega cytowany przez portal dzienmezczyzny.pl

Narzędzie tworzone w Krakowie ma skrócić czas reakcji i wykluczyć sytuacje, w których groźne zdarzenia pozostaję niezauważone przez obsługę monitoringu - a to przecież zawsze może się zdarzyć. Czasami o czymś życiu lub zdrowiu może zadecydować minuta zwłoki - przyspieszenie reakcji na zagrożenie może więc być kluczowe.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze (36)
Algorytm Polaków wykryje, że ktoś chce strzelać?
Zaloguj się
 • jsbmw

  Oceniono 19 razy 15

  Czy teraz spacerujemy z rękami w kieszeniach? Lepiej nie, to podejrzane. Ręce do góry proszę bo was kamera "ustrzeli".

 • popijajac_piwo

  Oceniono 37 razy 13

  I oczywiście algorytm wykryje również, że broń jest zabawkowa. Albo nie, od razu zastrzeli dzieciaka bez pytania o zgodę operatora...

 • ulanzalasem

  Oceniono 16 razy 10

  Raport mniejszości - Minority Report całkiem niezły film na podstawie opowiadania jednego z ciekawszych pisarzy science fiction Philip Dicka.

  "W roku 2054 przyszłość można przewidzieć, a winnych ukarać zanim popełnią zaplanowane morderstwo. Dowodów ich niedoszłych zbrodni dostarczają Jasnowidze - trzy obdarzone niezwykłymi zdolnościami parapsychologicznymi istoty, które nigdy się nie mylą. Komisarz John Anderton (Tom Cruise), który przed sześciu laty stracił syna, gotów jest na wszystko, by oszczędzić innym rodzicom podobnego losu. Ślepo wierzy w niezawodność systemu... dopóki sam nie stanie się głównym podejrzanym." www.film.gildia.pl

  Ani maszyny, programy, algorytmy, ani tworzący je człowiek nigdy nie będą idealne, nie można ślepo wierzyć w zapewnienia. Szczególnie w kwestii bezpieczeństwa, każdy chciałby pozbyć się zagrożeń, ale wtedy największych z nich jest...brak wolności, kontroli nad tymi którzy nam owe bezpieczeństwo mają zapewnić.

  The NSA’s SKYNET program may be killing thousands of innocent people
  arstechnica.co.uk/security/2016/02/the-nsas-skynet-program-may-be-killing-thousands-of-innocent-people

 • vald

  Oceniono 10 razy 6

  "Narzędzie tworzone w Krakowie ma skrócić czas reakcji i wykluczyć sytuacje, w których groźne zdarzenia pozostaję niezauważone przez obsługę monitoringu - a to przecież zawsze może się zdarzyć"
  Zdarzyć się może wszystko. Cegła, dachówka z dachu może spaść na głowę.
  Poza tym co będzie jak na monitorowanym osiedlu dzieciaki zaczną się bawić plastikowymi karabinami i pistoletami - jak to czasami- chociaż dzisiaj już rzadziej robią?
  Przyjedzie brygada antyterrorystyczna? Wojsko otoczy osiedle?

 • ochujek

  Oceniono 5 razy 5

  Leworęczny?

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 20 razy 4

  Pan redaktor "napisał" parę zdań. Max 5, ktoś dodał krzykliwy tytuł, śródtytuł i dwie fotki. no i cytat za jakimś portalem.

  Też bym chciał za takie coś brać kasę.

 • jacek_dp

  Oceniono 2 razy 2

  Primo - jakość obecnych systemów monitoringu jest tak marna, że o rozpoznaniu broni można zapomnieć.
  Secundo - nawet kiedy ta jakość wzrośnie dzięki zwiększeniu rozdzielczości kamer rozpoznanie broni w obrazie kamery będzie mało prawdopodobne. Szacuję, że prawdopodobieństwo prawidłowego wykrycia broni będzie poniżej 20%. Jeżeli 80% alarmów będzie fałszywych to operatorzy systemów monitoringu takiego systemu nie kupią albo go wyłączą.

 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 1

  ja bym wolał algorytm wykrywający zbliżającego się osobnika o bliskowschodnich rysach twarzy mającego zamiar nielegalnie przekroczyc granicę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX