Ten film z wakacji zmontował... algorytm

Naukowcy stworzyli algorytm, który z wielu godzin nagrań zmontował kilkudziesięciosekundowy film. Sztuczny umysł samodzielnie wybrał najciekawsze momenty!
 

Kto próbował zmontować kiedykolwiek film z wakacji ten wie, że jest to sztuka niełatwa. Godziny mniej lub bardziej ciekawych ujęć złączyć trzeba w interesującą dla odbiorcy całość. Najważniejsze, aby efekt naszej pracy nie był zbyt długi, a przede wszystkim, żeby był ciekawy.

Czytaj też: Algorytm Google pokonał człowieka. Jak?

 

Naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli algorytm, któremu ta sztuka się udała. Komputer "nakarmiony" 26 godzinami nagrań samodzielnie wybrał najciekawsze momenty i zmontował 38 sekundowy filmik. I to w zaledwie... trzy godziny. 

Czy to jest ładne?

Algorytm musiał poradzić sobie z oceną tego, co "widzi". Wybierając poszczególne ujęcia badał ich geolokalizację, kompozycję, symetrię, nasycenie kolorów. 

Daniel Castro i Vinay Bettadapura wyjaśnili, że nagrania, które edytował algorytm pochodzą z kamery zamontowanej na głowie. Badacze sfilmowali niemal całą wycieczkę. Dla człowieka przejrzenie tak długiego materiału byłoby zadaniem niezwykle trudnym. Kamera nagrywała wszystko, nie trzeba było więc jej obsługiwać. 

Algorytm można oczywiście rozwijać: wprowadzić do niego rozpoznawanie obiektów i twarzy. Filmik oczywiście nie jest arcydziełem, ale pomyślcie tylko: sztuczny umysł sam wybrał kadry, sam uznał je za interesujące, ładne, ciekawe. W nieco bardziej odległej przyszłości nasze smartfony będą zapewne wyposażone właśnie w takie automatyczne aplikacje, które same stworzą relację z jakiegoś wydarzenia. 

za Phys.org

Komentarze (9)
Ten film z wakacji zmontował... algorytm
Zaloguj się
 • spk83

  Oceniono 4 razy 2

  -Czyli, że zasadniczo Pan się musi na tym rozeznać całkowicie żeby wiedzieć ile i gdzie...
  -Dotychczas tak było, ale teraz mamy komputer. Może Pan pisać co tylko Pan chce to nie ma żadnego znaczenia.
  -Komputer ?
  -Eeee, on się i tak zawsze pomyli przy dodawaniu, proszę Pana. Nie było miesiąca, żeby się nie pomylił.
  -Czyli, że teraz nie trzeba się tak znać na robocie ?
  -A teraz już nie. Teraz jest dużo łatwiej, jest Proszę Pana.

 • Roman JMC

  0

  Jest taka aplikacja na Android. Nazywa się Magisto. Też samodzielnie montuje filmy. Zdjęcia też w slajdy zmontuje. Nie żeby reklama albo coś. Piszę bo od roku tego używam i jest spoko. Pozdrawiam z Zabrza.

 • Jan Boromeusz

  0

  Zdjęcia Google robia to samo i tez same proponują swoje zmontowane filmiki

 • Jan Boromeusz

  0

  Zdjęcia Google robia to samo i tez same proponują swoje zmontowane filmiki

 • ssaassaa

  Oceniono 2 razy 0

  Google zdjęcia też montuje filmiki... i nie potrzebuje 3 godzin by robić to lepiej ode mnie

 • goborrr

  Oceniono 4 razy 0

  algorytm to nie sztuczny umysł... to algorytm... ciągle i wciąż... instrukcje krok po kroku...

 • atmt

  Oceniono 2 razy -2

  Co za bzdura.. Kto z tego korzysta, kto to ogląda? Jak algorytm ma wybrać z godzin nagrań czy zdjęć te, które są dla mnie ważne? Na podstawie ilości mrugających światełek w tle? Chyba, że chodzi o kolejne gó...o warte coś do wrzucenia w net i pochwalenia się światu nie wiadomo czym..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX