Wjedź z Google Street View na Kasprowy Wierch! Niespodzianka na 80. urodziny tej kolejki linowej

Łukasz Józefowicz
15.03.2016 11:32
A A A
Pasażerowie w wagoniku kolejki linowej. Transport nart w platformie przymocowanej na zewnątrz wagonika, 1 marca 1936 r.

Pasażerowie w wagoniku kolejki linowej. Transport nart w platformie przymocowanej na zewnątrz wagonika, 1 marca 1936 r. (Fot. NAC.gov.pl)

Kolej linowa Kasprowy Wierch obchodzi dzisiaj swoje 80. urodziny. Z tej okazji Google przygotowało dla każdego specjalne Street View - w domu czy w pracy, każdy może wjechać na górę i podziwiać widoki.

Kolej linowa Kasprowy Wierch została uruchomiona dokładnie 80 lat temu, 15 marca 1936 roku. To tego dnia na szczyt wjechał pierwszy wagonik, a dziś jest to jedna z głównych atrakcji Zakopanego. Dzięki Google Street View teraz każdy może wjechać na górę i podziwiać piękną panoramę Tatr. 

Street View z kolejki na Kasprowy WierchStreet View z kolejki na Kasprowy Wierch Fot. Google

Z okazji 80. urodzin kolejki Google przygotował specjalne Street View prowadzące ze stacji dolnej Kuźnice, przez stację na Myślenickich Turniach, aż na sam szczyt Kasprowego. W latach trzydziestych wagoniki kolejki uchodziły za bardzo zaawansowane technologicznie i stanowiły dla turystów wielką atrakcję. 

Dojazd wagonu do stacji na Kasprowym Wierchu, 1 marca 1936 r.Dojazd wagonu do stacji na Kasprowym Wierchu, 1 marca 1936 r. Fot. NAC.gov.pl

Powyżej: Próbny dojazd wagonu do stacji na Kasprowym Wierchu, 1 marca 1936 r.

Przed 1936 rokiem wszyscy chętni, by podziwiać widoki z Kasprowego Wierchu musieli wspiąć się na niego o własnych siłach. Budowę kolejki zainicjował ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarskiego inż. Aleksander Bobkowski. Prace nad nią trwały zaledwie 8 miesięcy, nawet pomimo tego, że oprotestowało je 96 organizacji przyrodniczych i turystycznych. Była to pierwsza taka inicjatywa w Polsce i sześćdziesiąta na świecie. 

Widok ogólny budowy trasy kolejki. Widoczna grupa ludzi w prowizorycznym wagonie kolejki linowej, 1935 r.Widok ogólny budowy trasy kolejki. Widoczna grupa ludzi w prowizorycznym wagonie kolejki linowej, 1935 r. Fot. NAC.gov.pl

Powyżej: Widok budowy trasy kolejki z grupą ludzi w prowizorycznym wagonie, 1935 r.

Obecnie trasa na szczy ma długość 4291 metrów, a różnica w poziomów pomiędzy stacją początkową, a końcową wynosi 922 metry. 

Street View z kolejki na Kasprowy WierchStreet View z kolejki na Kasprowy Wierch Fot. Google

Jeśli chcecie sami zobaczyć, jak wygląda panorama Tatr podczas wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch kliknijcie TUTAJ. Zapewniamy, że jest imponująca!

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • squadack

    0

    Zawsze byłem przekonany, że dolna stacja jest na wysokości dokładnie 1000 m n.p.m. a Kasprowy ma 1985 m n.p.m. - górna stacja jest poniżej szczytu. Gdzie błąd?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX