Konflikt Rosja - Ukraina. Niemiecka prasa: Trzeba zatrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2

Niemiecka prasa komentuje we wtorek eskalację konfliktu między Rosją a Ukrainą. Frankfurter Allgemeine Zeitung jako reakcję proponuje wstrzymanie rozbudowy gazociągu Nord Stream.

"Od miesięcy Kreml podgrzewa napięcie w rejonie Morza Azowskiego. Szykany skierowane przeciwko flocie handlowej stały się regułą. Przy coraz bardziej widocznym przejęciu kontroli wojskowej nad Morzem Azowskim frontowy region południowo-zachodniej Ukrainy ma zostać wzięty w gospodarcze i wojskowe kleszcze. Może to być przygotowaniem do dalszej destabilizacji regionu - czy to przez podsycanie niepokojów społecznych czy też kolejną militarną eskalację na lądzie (... ).

Na przykładzie działań na Morzu Azowskim staje się jasne, że Putin nie zakończył jeszcze swojej wojny przeciwko Ukrainie. Dlatego trzeba teraz pilnie zatrzymać budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Jeszcze Rosja jest uzależniona od eksportu swojego gazu do Europy przez teren Ukrainy. Tak długo jak tak pozostanie, Kreml nie może sobie pozwolić na zbyt wielkie fajerwerki na Ukrainie. Ale tylko jak Nord Stream 2 zacznie działać to ograniczenie odpadnie" - pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zbliżające się wybory mogą się skończyć dla Poroszenki porażką, dlatego to dla niego dobrze, że może przełożyć je w atmosferze patriotycznego dramatu. Także odwrócenie uwagi jest na rękę Władimirowi Putinowi w Moskwie. Gdyby odbyły się teraz wybory, według sondaży mógłby on liczyć tylko na 56 proc. głosów - tak źle nie było od czasu aneksji Krymu".

Dziennik "Die Welt" zwraca uwagę na to, że eskalacja na Morzu Czarnym jest na rękę nie tylko Putinowi. "31 marca mają odbyć się na Ukrainie wybory prezydenckie, a szanse obecnego prezydenta Poroszenki na reelekcję są niewielkie. W zależności od sondażu może on liczyć na drugie lub trzecie miejsce, jego wielka konkurentka Julia Tymoszenko jest na prowadzeniu".

Konflikt rosyjsko-ukraiński komentuje także prasa regionalna. Koloński dziennik Kolner Stadtanzeiger zauważa, że Moskwa chce osiągnąć dwa cele - po pierwsze spowodować gospodarczą ruinę wschodniej Ukrainy. Po drugie rozbudować swoją strategiczną dominację nad Morzem Czarnym, co nie jest obojętne ani sąsiadom na Kaukazie, ani na południu Europy, ani Turcji. Zachód ciągle nie docenia mocarstwowego apetytu Rosji".

Berliński dziennik Berliner Morgenpost podkreśla z kolei, że najnowsze donesienia z Krymu są bardzo niepokojące. "Obie strony majstrują przy śrubie eskalacji. Rosyjska akcja taranowania ukraińskich okrętów to demonstracyjna próba sił i do tego nielegalna. Od miesięcy statki handlowe z różnych krajów są coraz ostrzej kontrolowane i szykanowane w akwenie Morza Azowskiego. Kryje się za tym strategiczny cel Kremla, by osłabić Ukrainę, a przede wszystkim jej związki z Unią Europejską i NATO. To, że Kijów dał się nabrać na pułapkę eskalacji jest godne pożałowania (...). To, co teraz najważniejsze to deeskalacja. Międzynarodowa dyplomacja musi zachować zimną krew".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (144)
Konflikt Rosja - Ukraina. Niemiecki dziennik: Trzeba zatrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2
Zaloguj się
 • batnadziadow

  Oceniono 22 razy 14

  Gdy nawet niemiecka prasa widzi, że Nord Stream 2 to pocałunek śmierci to wiedz, że coś się dzieje. Jak zwykle jednak skończy się na chęciach.

 • justas32

  Oceniono 42 razy 14

  Brawo Niemcy - wreszcie przejrzeli na oczy. Gaz od Norwegów drogi - ale Norwedzy na nikogo nie napadają ...

 • acide94

  Oceniono 41 razy 13

  Rosja to kraj który niczego nie wytwarza, wydmuszka zbudowana na eksporcie nieprzetworzonych surowców naturalnych, bardziej prymitywnej ekonomii już nie ma.

 • acide94

  Oceniono 36 razy 6

  Rosja to barbarzyński, bandycki kraj z mentalnością na poziomie XIX wieku. Zatrzymania Nord Stream 2 to konieczność, nie kolaboruje się z bandytami.

 • sailor2016

  Oceniono 13 razy 5

  Brawo niemieccy dziennikarz!!! Trzeba uzmysłowić decydentom, że z dziczą nie robi się interesów!!! Co najwyżej można ich doić jak jakąś kolonię.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 5 razy 3

  To tylko media bo Merkel mówi budujemy dalej ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX