2018 rok może być najcieplejszy w historii pomiarów. WMO ostrzega przed katastrofalnymi skutkami klimatu

Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO ostrzega w najnowszym raporcie przed katastrofalnymi skutkami ocieplenia klimatu. Letnia pora roku w latach 2015-2018 była według analityków WMO najcieplejszą w dziejach pomiarów, które rozpoczęto w XIX stuleciu.

W 2016 r. doszło przeciętnie do rekordowego wzrostu temperatury o 1,3 stopnia. Podobnie wyglądała sytuacja w 2017 r. W bieżącym roku wg obliczeń WMO temperatury do końca października były o jeden stopień wyższe niż te sprzed rewolucji przemysłowej. Tym samym rok 2018 jest na najlepszej drodze, by zapisać się w skali globalnej jako najcieplejszy rok w dziejach pomiarów.

Również ostatnie dwie dekady były szczególnie ciepłe, jak wynika z najnowszego raportu WMO przedstawionego w czwartek (29.11.18) w Genewie. Jak zaznaczył sekretarz generalny WMO Petteri Taalas, powodem jest przede wszystkim emisja gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Dla odwrócenia tego trendu, poza przejściem na energie odnawialne proponuje on także inwestycje w rozwój obszarów leśnych, globalne ograniczenie przyrostu naturalnego oraz ograniczenie spożycia mięsa. Jak wyjaśnił Petteri Taalas, ograniczenie spożycia mięsa pozwoliłoby wykorzystać grunty rolne zamiast pod uprawę paszy dla zwierząt, pod uprawę zbóż i warzyw dla ludzi. Ewentualnie można byłoby je zalesić.

Groźny El Nino

Prognozy WMO na rok 2019 nie wyglądają najlepiej. Wg jej szacunków od 75 do 80 procent. wynosi szansa na rozpoczęcie w nadchodzących trzech miesiącach fenomenu klimatycznego El Nino. Fenomen ten daje o sobie znać co kilka lat i prowadzi do suszy w krajach tropikalnych, redukując zdolność lasów do pochłaniania CO2. "Jeśli rozwinie się El Nino, 2019 może być jeszcze cieplejszy - wynika z raportu WMO.

Wiele objawów zmian klimatycznych postępowało dalej w 2018 r. Globalny poziom mórz w okresie od stycznia do lipca podniósł się w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku o trzy milimetry. W trzech pierwszych kwartałach 2018 temperatura wody w oceanach osiągnęła najwyższe lub drugie najwyższe wartości temperatur w roku. Powierzchnia arktycznego lodu morskiego w styczniu i lutym była tak mała jak nigdy przedtem. Podobnie było na Antarktydzie. Do połowy listopada badacze odnotowali na półkuli północnej 70 huraganów, znacznie więcej niż przeciętna (53). W indyjskim regionie Kerala doszło do najcieższych powodzi od prawie 100 lat. Na północ od koła podbiegunowego odnotowano też rekordowe upały oraz pożary lasów w Skandynawii. Na wschodnim wybrzeżu Australii, w Płd. Ameryce oraz w Afganistanie panowała susza. Utrzymywała się ona również w Niemczech oraz innych krajach Europy.

By uniknąć ciężkich w skutkach następstw dla milionów ludzi na świecie, Światowa Rada Klimatyczna (IPCC) apeluje, by ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 lub co najmniej 2 stopni.

Od 2 do 14 grudnia odbędzie się konferencja klimatyczna ONZ w Katowicach. Ma ona zająć się realizacją porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 roku. 

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (32)
Pogoda. 2018 rok może być najcieplejszy w historii pomiarów. WMO ostrzega przed katastrofalnymi skutkami klimatu
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce na potęgę wycina się lasy!
  Przy takiej "gospodarce" leśnej tego rządu wycinka w Puszczy Białowieskiej to naprawdę mały pikuś. Zachęcam dziennikarzy GW w tym p. Wajraka do podjęcia tematu. Pisiory zachowują się tak, jak polska arystokracja, która wycinała lasy, a pieniądze przepijała w Paryżu.

 • obywatel_korowiow

  Oceniono 9 razy 3

  Czytam niektóre wypowiedzi mówiące o zamarzniętych krokodylach, ludziach czy innych śniegach na półwyspie arabskim. Piszący zdają się nie rozumieć znaczenia słowa "globalny". Statystyki nie kłamią. Średnia temperatura rośnie, czy tego chcemy czy nie. Gdy przekroczy pewną wartość krytyczną rozpocznie się proces uwalniania hydratów metanu. Kropka. Fizyki nie przeskoczysz.

 • wymagany_login

  Oceniono 15 razy 3

  W historii pomiarow to może będzie najcieplejszy, ale w historii w ogóle NA PEWNO nie.
  W sumie nie wiadomo po co "ostrzegają", jak i tak nic z tym nie zrobią. No chyba, że ma to być podstawa do jakichś nowych opłat/podatków.

 • derp973

  Oceniono 15 razy 3

  Srały muchy, będzie wiosna.

  Najcieplejszy przed, czy po poprawianiu pomiaru temperatur?

  www.zerohedge.com/news/2018-11-14/climate-scientists-admit-major-math-error-after-global-warming-study-debunked

 • rolnik1950a

  Oceniono 10 razy 2

  1. Jak zdefiniowana jest średnia temperatura Ziemi?
  2. Jak porównać temperatury mierzone w XIX w i obecnie, skoro kiedyś punktów pomiarowych było co kot napłakał i tylko w nielicznych miejscach?
  3. Dlaczego ekolodzy nie zaliczają elektrowni atomowych do elektrowni bezemisyjnych? Jedna atomówka o mocy 2 GW to formalnie 1000 wiatraków o mocy 2 MW a z uwagi na niedużą sprawność to ok. 3000 wiatraków (powierzchnia 10 x 30 km obszaru bez zabudowań mieszkalnych) a i bez gwarancji energii kiedy będzie potrzebna.
  4. Z bilansu zapotrzebowania na energię wynika, że ludzkość jest skazana na energię jądrową. Nawiasem mówiąc Fukushima to wyjątkowy błąd w planowaniu, aby 3 zespoły pomp ustawić w jednym miejscu!
  5. Czy grozi nam epoka lodowcowa i co wpływa na jej powstanie, oto jest zasadnicze pytanie o przyszłość cywilizacji jaką znamy.

 • Pilsener Gdańsk

  Oceniono 12 razy 2

  Zbiór hipotez i pobożnych życzeń. To jest dobre: "ograniczenie spożycia mięsa pozwoliłoby wykorzystać grunty rolne zamiast pod uprawę paszy dla zwierząt, pod uprawę zbóż i warzyw dla ludzi" - tylko że w krajach rolniczych uprawy roślin pastewnych to mniej niż 10% i powodzenia w uprawianiu zbóż i warzyw dla ludzi na najgorszych glebach. czy w północnym klimacie. A co z krajami pasterskimi? Jak zamiast wyprowadzić kozę/krowę/renifera na pastwisko tacy np. Islandczycy zaimportują soję z Amazonii to na pewno planeta na tym zyska :) Do tego zwierzęta w moim gospodarstwie zjadały odpadki a dawały nawóz, gdyby nie to byłoby więcej śmieci i trzeba by używać więcej sztucznych nawozów - to jest ekologiczne? Poza tym dieta współczesnego człowieka to w 95% roślinna papka, w biedniejszych krajach mięso je się tylko w święta - a jakoś nie słychać o zbawiennym wpływie na planetę. Przez takie bzdury ludzie potem mają głęboko autorytety i mamy epidemię proepidemików czy płaskoziemców.

 • jan.go

  Oceniono 10 razy 2

  Najważniejsze to doczołgać sie do następnego zlodowacenia i sprawa sie sama rozwiąże

 • dymomierz

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobra wiadomość! Cieplejsze zimy to mniejszy smog.

 • super_hetero_dyna

  0

  172934 odcinek lewackiej propagandy im. dr. Goebbelsa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX