"FAS": Gazociąg Nord Stream 2 to rosyjska broń przeciwko Ukrainie

Rosja jest mocarstwem dążącym do hegemonii, a jej obliczona na ekspansję polityka zagraża nie tylko Ukrainie, lecz także Polsce - ostrzega "FAS". Dla Kremla Nord Stream 2 jest bronią przeciwko Ukrainie.

Autor komentarza, długoletni korespondent gazety w Polsce i na Ukrainie, Konrad Schuller pisze, że rosyjska interwencja w Cieśninie Kerczeńskiej jest "kolejnym krokiem w rosyjskiej polityce podbojów" prowadzonej przez Kreml od lat 90. i zagrażającej bezpieczeństwu Europy.

Czy Niemcy dadzą Rosji nową broń?

Od Niemiec zależy, podkreśla Schuller, czy Moskwa, "dysponująca kałasznikowami i kanonierkami, dostanie do ręki nową broń - gazociąg Nord Stream 2".

Autor przypomina genezę konfliktu rosyjsko-ukraińskiego: aneksję Krymu i działania we wschodniej Ukrainie, a następnie pisze, że nową strefą walki jest Morze Azowskie, duża zatoka Morza Czarnego.

Przypomina, że północne wybrzeże zatoki pomiędzy Krymem a Rosją należy ciągle jeszcze, pomimo licznych rosyjskich ataków, do Ukrainy. Port Mariupol z dwoma stalowniami jest "niewygodnym ryglem" oddzielającym Rosję od zdobycznego Krymu.

Rosja atakuje miasto od dłuższego czasu, a od tego lata na dodatek utrudnia żeglugę po Morzu Azowskim. Pewnego dnia cały ten skrawek wybrzeża może wpaść w ręce Putina - ostrzega "FAS".

Rosyjska strategia podbojów

Schuller tumaczy, że postępowanie Rosji jest zgodne z "klasyczną strategią podbojów stosowaną przez mocarstwa hegemonialne". Kolejne zdobycze tworzą zagrożone przedpola i niestabilne strefy przejściowe. Aby je zabezpieczyć, konieczne są dalsze podboje - czytamy w "FAS".

W ten sposób powstawało rosyjskie imperium. Kierując się tą logiką, Związek Sowiecki po II wojnie światowej okupował nie tylko Berlin, lecz także Warszawę, Pragę i Budapeszt.

Najnowszy atak odpowiada temu schematowi: ponieważ Rosja ma już Krym, musi więc dostać także Morze Azowskie i Mariupol. Ukraina broni się, lecz jest słabym państwem.

Schuller ostrzega, że jeżeli Ukraina by się rozpadła lub znajdzie się pod dominacją Rosji, nie zapanuje pokój, lecz dojdzie do dalszych napięć.

Czy Moskwa przypomni sobie o Warszawie?

Podbój Ukrainy doprowadziłby do powstania nowego "przedpola", które tym razem znajdowałoby się w kraju należącym do NATO - Polsce. "W Moskwie ktoś mógłby sobie przypomnieć, że jeszcze niedawno nie tylko Kijów, lecz także Warszawa, Praga i Berlin należały do rosyjskiego systemu hegemonialnego" - ostrzega Schuller.

"Angela Merkel zrobiła dużo, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Bez niej nie byłoby europejskich sankcji, które skłoniły Rosję do zatrzymania marszu w Donbasie" - zaznacza niemiecki dziennikarz.

Jego zdaniem obecnie Niemcy robią jednak "wszystko, by zdezawuować ten sukces", dając Putinowi do ręki nowy niebezpieczny instrument do destabilizacji Ukrainy - gazociąg z Rosji przez Bałtyk do Pomorza Przedniego.

Schuller podkreśla, że gazociąg szkodzi Ukrainie, ponieważ spowoduje, że ukraiński system gazociągów, którymi płynie rosyjski gaz, stanie się niepotrzebny.

Rosyjski gaz w ukraińskich rurociągach jest z punktu widzenia Kijowa "ubezpieczeniem na życie". Dopóki Rosja potrzebuje ukraińskich gazociągów, dopóty Putin nie zaryzykuje większej wojny, podczas której ukraiński system transportu gazu mógłby zostać zniszczony.

Nord Stream 2 to broń przeciw Ukrainie

Gdy Nord Stream 2 zacznie działać, Moskwa przestanie potrzebować ukraińskich rurociągów i będzie mogła odrzucić ostatnie pozory. "Rurociąg przez Bałtyk nie jest w swej istocie projektem biznesowym, lecz bronią przeciwko Ukrainie" - ostrzega w konkluzji Schuller.

"FAS" jest niedzielnym wydaniem czołowego niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (138)
"FAS": Gazociąg Nord Stream2 to rosyjska broń przeciwko Ukrainie
Zaloguj się
 • hlynurbjorn

  Oceniono 27 razy 13

  Schroeder został skorumpowany pieniędzmi Gazpromu. A Schroeder wpływa przez ostatnie 20 lat na wielu polityków niemieckich...

 • agenciputinawon

  Oceniono 54 razy 12

  Zaraz się tutaj rzucą tamponiki Putina z tłumaczeniami o "miłującym pokój" bandycie, agresji ukraińskiej na Rosję itd.

 • saviour

  Oceniono 14 razy 8

  Czy Moskwa przypomni sobie o Warszawie?

  Pamiętają, oj pamiętają... Pod każdym artykułem o Ukrainie, Syrii, Tusku i armii UE.

 • kazimierz111

  Oceniono 18 razy 6

  Gdy Rosja położy obie rury Nord Stream w Bałtyku na pewno będzie chciała ten akwen w pełni kontrolować tłumacząc to tym że pilnują by rurociągom nic się nie stało. Co to oznacza dla wszystkich państw które nad Bałtykiem leżą nie trzeba chyba tłumaczyć. Będą miały tak jak teraz Ukraina.

 • 1111pln

  Oceniono 26 razy 6

  Dywersyfikować dostawy węglowodorów do Polski, zwłaszcza ropy. Olać zasiarczoną, niespełniającą norm ruSSką ropę, pozostawić im 20% obecnych zamówień pod warunkiem zachowanej dobrej jakości i jeszcze lepszej ceny. To samo z gazem... 😎

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 5

  "Rurociąg przez Bałtyk nie jest w swej istocie projektem biznesowym, lecz bronią przeciw Ukrainie."
  a nasz rurociąg
  przez bałtyk (???)
  ("Udało się postawić milowy krok ku bezpieczeństwu i niezależności energetycznej Polski" - powiedział morawiecki (za gazetaprawna pl)
  (o podpisanej umowie
  (o której niewiele słychać)
  na budowę przez pl
  900 km gazociągu "Baltic Pipe"
  na dostawę gazu z norwegii w 2022 roku))

 • radmaj12

  Oceniono 14 razy 4

  Kuźwa! Co za refleks w ocenie sytuacji! Ale lepiej późno niż wcale. Do głupich szwabów zaczyna docierać, że wolna Ukraina przestanie istnieć tego samego dnia, w którym uruchomiony będzie Nord Stream II. I że to oni będą odpowiedzialni za ten upadek. Dodatkowo, za pieniądze ze sprzedaży gazu, ruscy zainstalują sobie jeszcze więcej rakiet wycelowanych także w Berlin, Monachium i inne miasta Niemiec. Złoty, szwabski interes po prostu. Niech głupie szwaby przypomną sobie, ile to już razy przyjaźń rusko - niemiecka kończyła się straszliwą wojną, w której Niemcy przegrywali zresztą.

 • vinogradoff

  Oceniono 16 razy 4

  Przesadyzm z ta mocarstwowoscia, podbojami zagrozeniem dla Ukrainy ze strony Rosji i z tym, ze NORD II to bron przeciwko Ukrainie gdyz to totalne przeklamanie w stylu DR. Josepha Goebbelsa. Jest odwrotnie, ze NORD II to wytracenie Ukrainie BRONI z reki jaka moglaby atakowac Rosje manipulujac przy kurkach gazowych przy rurociagu jaki biegnie przez terytorium Ukrainy. Dzis nie tylko Rosja, kraj maloatrakcyjny dla Innych nie ma ambicji podbojow ale i takie atrakcyjne potegi jak Anglia , Japonia, USA czy Francja juz nie marza o pdobojach. Racje ma FAS w tym, ze tak czy siak ale Rosja nigdy nie zazna spokoju z Ukraina bo Ukraincy igdy nie spoczna za nim nie odbija z rak rosyjskich Krymu choc On rosyjski bo zamieszkaly glownie przez Rosjan i Donbasow a gdyby Rosja ustapila i zwrocila rosyjski Krym Ukrainie nienasyconej obca ziemia to tez NIGDY Ukraincy tam spokoju nie zaznaja od Rosjan za nim ich nie wytepia jak szczury co do ostatniego. A wszystko to dlatego, ze dzielac zwloki Trupa po upadlym ZSRR nie zachwoano nalezytej STARANNOSCI i po pijaku Ukraine zbyt hojnie obdarowano terenami zamieszkalymi przez Rosjan NOTO sie zaczelo i mordowaniu sie wzajemnym nie ma konca. A przeciez Ukraina to nie jedyny nierozwiazany Konflikt graniczny bo w kolejce czeka na rozwiazanei w stanie zamrozenia kilkanascie kolejnych. A by uniknac konfliktow to nalezaloby powrocic do sanu wyjsciowego i dokonac podzialu Zwlok Trupa po skasowanym ZSRR na NOWO, i co najwazniejsze to na TRZEZWO, Po zarzadzeniu demokratycznych PLEBISCYTOW na wszystkich spornych terenach aby miec spokoj na dluzszy czas a nie podgrzewac KONFLIKT podpuszczajac Ukraincow przeciwko Rosji a Innych napuszczajac na Rosje. Skoro Konferencja w Wersalu dzielaca zutylizowane, trzy Cesarstwa jakie sie w wyniku I wojny rozpadly ,, k cziortu materii,, trwala ponad 2,- lata z okladem to Konferencja podzialu zwlok TRUPICH po ZSRR jako, ze TRUP byl Masywny, Wielki jak syberysjki MIEDZWIEDZ powinna trwac minimiúm 5,- lat. Jednak z udzialu w Konferencji nalezy wylaczyc zainteresowane Strony tak jak Polakow, Litwinow i innych genetycznych RUSOFOBUFFF dokladnie tak jak Wersal wylaczyl Polakow i powinna on skladac sie z LOSOWO wybranych przedstawicieli z calego swiata a jej Przewodniczacym musi byc ( tu nie nalezy robic zadnych experymentow) jakis PRUSAK ,aby bylo to rzetelne , dokladne i profesjonalne, obiektywnie, sprawiedliwie i po Bozemu.

 • pingwinzielony

  Oceniono 23 razy 3

  Dużo ruskich troli, ciekawe czy oni wynajmują u nas agencje ,które klepią te bzdury a poskkie służby walą gruszkę uprawiając tajną biurokracje zamiast działać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX