Frankfurter Allgemeine Zeitung: Niemcy nie mają prawa weta wobec gazociągu Nord Stream 2

Coraz więcej niemieckich polityków krytykuje Nord Stream 2. Czy niemieckie władze mogą zablokować budowę gazociągu? Najskuteczniejsze byłyby amerykańskie sankcje - pisze "FAZ".

"Niemcy nie mają prawa weta wobec budowy gazociągu, chociaż wypowiedzi polityków sugerują coś innego" - piszą Helene Bubrowski i Hendrik Kafsack w piątkowym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Ich zdaniem "stosunkowo proste" byłoby unieważnienie wydanych przez niemieckie urzędy pozwoleń, gdyby okazało się, że były one sprzeczne z prawem w chwili ich wydania, jednak w przypadku Nord Stream 2 nic na to nie wskazuje. Przestrzeganie przez Rosję prawa międzynarodowego nie było prawnym warunkiem wydania pozwoleń na budowę.

Bubrowski i Kafsack ostrzegają, że próby unieważnienia decyzji administracyjnej z powodów politycznych byłyby sprzeczne z prawem, a tym samym skazane na niepowodzenie.

Odszkodowanie dla Gazpromu?

Możliwa byłaby natomiast zmiana decyzji ze względu na "niedopuszczenie do ciężkich szkód dla wspólnego dobra". Nord Stream 2 prowadzi do dalszej destabilizacji Ukrainy, co może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo Europy i Niemiec. Jednak i w takim przypadku sądy wyznaczają bardzo wysokie poprzeczki dla cofnięcia pozwoleń. Niemiecki budżet musiałby w dodatku wypłacić Gazpromowi odszkodowanie za poniesione straty.

Zdaniem "FAZ" większymi możliwościami dysponuje Unia Europejska. Autorzy przypominają, że Komisja Europejska jest od dawna nastawiona krytycznie do gazociągu.

Austria i Niemcy- hamulcowi ws. gazociągu

Unia nie mogła powstrzymać projektu, ponieważ taka decyzja należy do kompetencji państw. Jednak za pomocą regulacyjnych przeszkód, KE mogłaby sprawić, że inwestycja przestanie być atrakcyjna dla Gazpromu. Na jesieni 2017 KE zaproponowała, by rozszerzyć przepisy unijne dotyczące unijnego rynku wewnętrznego na gazociągi z krajów trzecich. W tym przypadku Gazprom jako dostawca gazu nie mógłby pozostać właścicielem Nord Stream2. Musiałby ponadto udostępnić swój gazociąg innym dostawcom. Oba warunki są nie do zaakceptowania dla rosyjskiego producenta - czytamy w "FAZ".

Autorzy zaznaczają, że na forum UE kilka krajów, a przede wszystkim Austria hamują działania w tym kierunku. Niemiecki rząd też należy do hamulcowych - ocenia "FAZ".

Trump zagrożeniem dla Nord Stream2

Największym zagrożeniem dla Nord Stream2 jest amerykański rząd Donalda Trumpa. Może on zablokować inwestycję za pomocą sankcji przeciwko koncernom uczestniczącym w budowie. Takie sankcje uderzyłyby w niemieckie koncerny, spółkę- córkę BASF, Wintershall czy Uniper. Gazprom byłby jednak w stanie, wykładając własny kapitał, poradzić sobie z utratą tych inwestorów.

Gdyby jednak Amerykanie uderzyli we włoską firmę Saipem, która układa rury na dnie Bałtyku, Rosjanie mieliby poważny kłopot: trudno byłoby im znaleźć innych fachowców.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (71)
Nord Stream2. Frankfurter Allgemeine Zeitung: Niemcy nie mają prawa weta wobec gazociągu
Zaloguj się
 • janja11

  Oceniono 31 razy 7

  Niezła ściema. Nie po to robią geszefty z ruskimi oligarchami, żeby się teraz wycofywać.
  Ale można pościemniać, że z obrzydzeniem miliardy z interesów z ruskimi oligarchami przygarną.
  Prymitywnie, bez polotu, za to skutecznie, czyli po niemiecku.

 • lolik52

  Oceniono 7 razy 5

  Jednak za pomocą regulacyjnych przeszkód, KE mogłaby sprawić, że inwestycja przestanie być atrakcyjna dla Gazpromu. Na jesieni 2017 KE zaproponowała, by rozszerzyć przepisy unijne dotyczące unijnego rynku wewnętrznego na gazociągi z krajów trzecich.

  -czyli komercyjny projekt za wszelką cenę ktoś chce uwalić politycznymi sposobami i naprędce wymyślanymi przepisami pod kątem NS 2!to jest demokracja i wolny rynek w wydaniu zachodu.
  Przesyłanie istniejącymi gazociągami przez Ukrainę NIE uzależnia zachodu od rosyjskiego gazu i nie stanowi zagrożenia dla pokoju i gospodarki Europy,zaś ta sama ilość przesyłana przez NS2 z eliminacją kłopotliwego pośrednika,już stanowi totalne zagrożenie,gdzie logika
  Jaki obowiązek ma RTosja karmić Ukrainę opłatami tranzytowymi?dlaczego dywersyfikacja żródeł zakupu na zachodzie jest cacy,a dywersyfikacja dróg dostaw przez Rosję jest be?
  Gaz rosyjski,rury rosyjskie to niech sprzedają komu chcą,za ile chcą itd,gdzie tu wolny rynek gdy zabrania się zbudować nową trasę dostaw bo poprzednia stała się manipulatorem i żródłem kradzieży ze strony nieprzewidywalnych tranzytowców?
  Wszystko lubię ale nie lubię chamstwa i srania po krzakach.

 • czarna_zoska

  Oceniono 21 razy 5

  Gdyby chceili mogliby anulowac ten haniebny gazociag. Jestem 100% proEU, ale w tym wypadku Niemcy okazuja totalny brak solidarnosci.

 • waldek55

  Oceniono 11 razy 3

  myszki przecież niezależnie od tego którą rurą jest przesyłany rosyjski gaz, przez Ukrainę czy przez Bałtyk zawsze jest rosyjski gaz...myszki czy przypadkiem nie chodzi o to kto trzyma łapę na kurku z gazem gdzieś na ukraińskich stepach...

 • aprilapril

  Oceniono 11 razy 3

  a potrafi ktos wytlumaczyc dlaczego Niemcy mieli by zrezygnowac z NS II ?

 • mierdolinho

  Oceniono 15 razy 3

  Napiszę teraz coś wyjątkowo niepopularnego w Polsce: ta rura jest Niemcom potrzebna, bo dzięki temu jest tylko jeden nieprzewidywalny kraj w układance: Rosja, a z Kremlem jakoś zawsze się dogadywali. Co by było, gdyby na tej rurze wisiał jeszcze kraj, który domaga się reparacji wojennych albo taki który jest w stanie wojny z eksporterem tego gazu – i oba uważają, że mają prawo żądać nierynkowych cen za ten surowiec?

 • facio60

  Oceniono 11 razy 3

  Saipem? Znamy ich ze Świnoujścia. Odradzam bycie ich podwykonawcą.

 • oloros11

  Oceniono 4 razy 2

  Gazprom 2 powstanie tak jak i nitka przez Turcje i poludniowa Europe - i na nic ten caly lament
  Niemcy to panstwo suwerenne i realizuje swoja polityka - nie amerykanska w przeciwienstwioe co niektorych z duza doza murzynskosci
  Noemcy i Rosja trzeci raz nie dadza sie wypuscic w wojenke - ty razem beda wspolpracowac czy to sie komus podoba czy nie
  nawet w czasach zimnej wojny gaz nieprzerwanie plynal z Rosji
  i nie jestem trtpollem ruskim - patrze tylko na fakty - dla Niemiec gaz z Rosji jest optymalnym rozwiazaniem Nie podoba sie - no i bardzo dobrze

 • Inter Media

  Oceniono 18 razy 2

  Spokojnie Angela niedługo POLEXIT - kaczor już planuje intrygę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX