Zakaz wjazdu dieslami do Stuttgartu. Po raz pierwszy w Niemczech dotyczy całego miasta

To pierwszy taki zakaz w Niemczech obowiązujący w całym mieście. Za nieprzestrzeganie go grozi kara co najmniej 80 euro.

Ju80; od kilku tygodni duże tablice przy drogach prowadzących do Stuttgartu informują kierowców o zakazie wjazdu do miasta dieslami spełniającymi normy Euro 4 lub gorsze. W stolicy Badenii-Wirtembergii zakaz ten zaczął obowiązywać 1 stycznia 2019. Dla właścicieli diesli zameldowanych w tym mieście obowiązuje okres przejściowy do 1 kwietnia br.

Zakaz w całym mieście

To w Niemczech pierwszy taki zakaz dla diesli obowiązujący w całym mieście. Miasto i policja nie planują jednak żadnych celowych kontroli - poinformowali rzecznicy prasowi obu instytucji. Jedynie w trakcie ogólnych kontroli ruchu i zaparkowanych pojazdów sprawdzana będzie również plakietka dotycząca normy emisji. Do końca stycznia kierowcy będą jedynie upominani, potem grozi kara w wysokości co najmniej 80 euro.

Władze Stuttgartu szacują, że zakaz wjazdu dotyczy ok. 72 tys. samochodów w mieście i okolicy. Wyjątki obejmują rzemieślników, karetki pogotowia i osoby pracujące w systemie zmianowym.

Zakaz dla Euro 5?

Stuttgart jest miastem o najgorszej jakości powietrza w Niemczech. Od lat przekraczane są tam limity obowiązujące dla dwutlenku azotu (NO2). W ubiegłym roku odnotowano w mieście przeciętne stężenie NO2 rzędu 72 mikrogramów na metr sześcienny, niemal dwukrotnie wyższe niż dozwolonych 40 mikrogramów.

Jeśli wprowadzony zakaz dla starszych diesli nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Stuttgarcie, restrykcje zostaną rozszerzone na samochody spełniające normę Euro 5. Decyzja w tej sprawie zapadnie latem tego roku.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (74)
Zakaz wjazdu dieslami do Stuttgartu. Po raz pierwszy w Niemczech dotyczy całego miasta
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 38 razy 28

  Powinien zająć się tym polski MSZ! Jak teraz rodziny z Polski mają odwiedzać swoich w Stuttgarcie? To jest nóż w plecy polskiej rodziny!!!

 • ssaassaa

  Oceniono 25 razy 13

  To znaczy tylko, że spadną ceny diesli w DE i tym samym zwiększy się ich import do PL.

 • jijiji

  Oceniono 28 razy 10

  Spoko, nasz rząd przywita te diesle z otwartymi ramionami a nasi Janusze z przyjemnością truć będą siebie i swoje dzieci.

 • true_lysander

  Oceniono 7 razy 7

  Gdyby Stuttgart był w Polsce, nastąpiłby renesans zawodów rzemieślniczych: strugacz zapałek, witrażysta (wykorzystywany materiał: zbite butelki), kaletnicy (specjalizacja: robienie dziur w paskach skórzanych), szewcy (specjalizacja: sznurowanie butów rzemykami bydlęcymi)... a diesle jeździłyby sobie po mieście spokojnie dalej.

 • kajotgw

  Oceniono 7 razy 7

  "informują kierowców o zakazie wjazdu do miasta dieslami spełniającymi normy Euro 4 lub gorsze."
  To w końcu można, czy nie można??? Z powyższego wynika, że nowe diesle mogą wjeżdżać.

 • konrad8125

  Oceniono 26 razy 6

  POWINNI ZROBIC ZAKAZ WJAZDU DIESLI W CAŁEJ WARSZAWIE... JAK SIĘ JEDZIE ZA TAKIMI SMIERDZIUCHAMI TO W MOIM AUCIE NIE IDZIE WYTRZYMAĆ .. MUSZĘ WŁĄCZYĆ OBIEG ZAMKNIĘTY ŻEBY MOJE DZIECI SIĘ NIE POTRUŁY.......... POZDRAWIAM -ONLY LPG

 • ps11111ps

  Oceniono 15 razy 5

  Ale tylko zakaz "wjazdu" diesli czy zakaz "przebywania" ich na terenie miasta?
  W Stuttgarcie produkują Mercedesy i Porsche, więc diesli "przebywa" na terenie miasta cała masa, ale żaden tam nie wjechał.
  Jakby to Polska Straż Miejska tam operowała, to by zaraz stanęli przy bramie do fabryki i za każdego stworzonego diesla wlepiali mandat.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 9 razy 5

  czyżby ktoś w redakcji odkrył stronę umwelt-plakette.de. To mam złą wiadomość - wystarczy poklikać tam, a odkryjecie że tych stref jest więcej. Mało tego, są nawet daty od kiedy zakazy obowiązują.

 • sztucznypolak

  Oceniono 11 razy 5

  Interesujacy eksperyment. Warto sledzic, jakie beda efekty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX