Niemcy i Francja odnowią Traktat Elizejski

22 stycznia Niemcy i Francja podpiszą nowy Traktat Elizejski, który pogłębi współpracę między obu krajami. Uroczysta ceremonia odbędzie się w Akwizgranie.

Dokładnie 56 lat po podpisaniu Traktatu Elizejskiego kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji chcą przypięczętować w Akwizgranie nowy traktat o przyjaźni. Ceremonia podpisania tzw. Traktatu Akwizgrańskiego planowana jest na 22 stycznia w Sali Koronacyjnej ratusza - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Nowy traktat ma pogłębić współpracę w dziedzinie gospodarki, polityki, społeczeństwa, kultury i technologii.

Wcześniej nie wiadomo było, gdzie tekst ma zostać podpisany. - Między wybrzeżem Bretanii a wschodnimi krańcami Niemiec jest wiele miejsc - mówił w listopadzie ubiegłego roku Richard Ferrand, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu.

Od wrogości do współpracy

Traktat Elizejski został podpisany w Paryżu 22 stycznia 1963 przez ówczesnego kanclerza Niemiec Konrada Adenauera i prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a. 18 lat po zakończeniu II wojny światowej porozumienie to przypieczętowało przyjaźń odwiecznych wrogów.

W swoim pamiętnym przemówieniu na Sorbonie we wrześniu 2017 r. Emmanuel Macron postulował odnowienie francusko-niemieckiego traktatu. We wspólnej deklaracji z Meseberg z czerwca ubiegłego roku Francja i Niemcy porozumiały się w sprawie opracowania do końca 2018 roku nowego Traktatu Elizejskiego.

Wyróżnienie dla miasta Karola Wielkiego

Z wyboru Akwizgranu - miasta Karola Wielkiego - jako miejsca podpisania nowego traktatu dumni są politycy Nadrenii Północnej-Westfalii. Premier Armin Laschet (CDU) określił tę decyzję "bezprzykładnym historycznym uznaniem roli Nadrenii Północnej-Westfalii".

W Akwizgranie wręczana jest prestiżowa Nagroda im. Karola Wielkiego. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1950 roku osobistościom i instytucjom za zasługi na polu zjednoczenia Europy. Nagrodę tę otrzymali m.in. Jan Paweł II (2004), Angela Merkel (2008), Donald Tusk (2010), a w ubiegłym roku Emmanuel Macron.

Odbierając wyróżnienie w maju 2018, prezydent Francji skrytykował Niemcy za zbyt ostry kurs oszczędnościowy i brak odwagi w reformowaniu Europy.

Traktaty jak róże

Kiedy Adenauer i De Gaulle w 1963 roku podpisywali Traktat Elizejski entuzjazm był o wiele mniejszy. Po niemieckiej stronie wielu podejrzewało, że francuski generał chce uwolnić młodą Republikę Federalną spod amerykańskiej władzy. Dlatego Bundestag zadbał o to, by w preambule znalazł się zapis o przyjaźni z USA i Wielką Brytanią. De Gaulle nie był tym zachwycony. "Traktaty są jak roże i młode dziewczyny. Trwają, dopóki trwają" - skwitował ówczesny prezydent Francji.

Berlin podkreśla znaczenie nowego traktatu z Francją. - Niemcy i Francja wspólnie podkreślają, że do rozwiązania pytań przyszłości potrzebujemy teraz więcej, a nie mniej współpracy - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas po posiedzeniu rządu w Berlinie. Gabinet Angeli Merkel poparł podpisane nowego traktatu.

(dpa,afp/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (19)
Niemcy i Francja odnowią Traktat Elizejski
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 17 razy 9

  A my wstaliśmy z kolan i postoimy z boku... w kącie.

 • czechy11

  Oceniono 17 razy 7

  PiSiory dzielnie odnawiają układ żebraków: Polska, Węgry, Białoruś, Albania i oczywiście ich ukochana Rosja.

 • zsm-5

  Oceniono 15 razy 7

  Ekstraklasa Europy znana jest od dawna. Pytanie, kogo zaproszą do wspólnego stołu, kto będzie siedział w drugim rzędzie, kto będzie podawał do obiadu, a komu zostaną kości do oblizania?.

 • koenzymq10

  Oceniono 1 raz 1

  Oś pisiowo-włoska vs. oś niemiecko-francuska

 • karasek432

  Oceniono 3 razy -3

  Przecież to już każdy wie że Francja i Niemcy chcą sobie w ich interesie podporządkować całą Unię.

 • ewropejczyk

  Oceniono 7 razy -5

  Ostanie podrygi tego duetu. Dopóki Niemcy nie były zjednoczone to była między Francją a RFN jakaś tam względna równowaga. Teraz jeżeli Francja nic nie dostanie od Niemiec (np. podzieli sie z nimi długiem), to pierwszy kryzys ekonomiczny zweryfikuje tą "przyjaźń". Dla RFN chyba jedyna nadzieja w ich odwiecznym przyjacielu, Rosji.

 • swiatlo

  Oceniono 21 razy -7

  Słusznie. Zawiążcie wspóółpracę, wręcz zjednoczcie się, zamknijcie tylko granice, sprowadźcie sobie tyle muzułmanów ile się fizycznie tylko zmieści, a nawet jeszcze więcej, i odp... się od reszty Europy.

 • makabrrr

  Oceniono 21 razy -9

  Macron nagroda Karola Wielkiego hahaha, smiechu warte 🤣 Bankster podstawiony przez Rotschildów, gość bez żadnych osiągnięć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX