Niemcy z nadwyżką w budżecie piąty rok z rzędu. "Te piękne czasy dobiegają końca"

Piąty rok z rzędu w budżecie Republiki Federalnej zanotowano wysoką nadwyżkę. Według danych niemieckiego ministerstwa finansów łączna nadwyżka w budżecie federalnym za 2018 rok wynosi 12,8 mld euro.

Powodem jest dobra koniunktura i rekordowe zatrudnienie, a więc wyższe niż przewidywano wpływy z podatków i niższe wydatki między innymi na zasiłki dla bezrobotnych.Dodatkowo nie wykorzystano 1,7 mld euro przeznaczonego na inwestycje.

Jak zaznaczył jeden z wysokich rangą przedstawicieli administracji rządowej, nadwyżka nie otwiera nowych możliwości jej wydatkowania. Środki te potrzebne są na już uchwalone projekty, między innymi na polu edukacji i badań naukowych.

Jak dowiedziała się agencja AFP, część nadwyżki może być także przeznaczona na podniesienie rezerw finansowych na utrzymanie uchodźców.

Według ekspertów czas tak wysokich nadwyżek kończy się. - Te piękne czasy niespodziewanie wysokich wpływów podatkowych dobiegają końca. Musimy się na to przygotować - skomentował członek komisji budżetowej Bundestagu Johannes Kahrs (SPD).

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (107)
Niemcy z nadwyżką w budżecie piąty rok z rzędu. "Te piękne czasy dobiegają końca"
Zaloguj się
 • stywen.pl

  Oceniono 39 razy 21

  No i co PISuarki nawet zasiłki na uchodźców nie spowodowały deficytu budżecie Niemiec.A u nas cóż miliardy deficytu.Ale jest super zgodnie z PISuarskim kłamstwem.

 • bopaw1957

  Oceniono 34 razy 20

  Czas światowej dobrej koniunktury gospodarczej Niemcy wykorzystują wzorowo - zarabiając na tym podwójnie. Polska PISowska wręcz odwrotnie, mamy czas populizmu, rozdawnictwa, bezprawia, konfliktów, klerykalizmu ... Jak zawsze w historii, byliśmy i będziemy zabobonynnym biednym krajem na wschodzie Europy. Wolimy "wstawać z kolan" Szable w dłoń ... ooooooo !!!!!

 • senseiek

  Oceniono 6 razy 6

  ...tak to jest jak się ma kompetentnych przywódców..

  Angela ma dyplom z chemii kwantowej, jej mąż fizyka kwantowa..

 • tomekombat

  Oceniono 4 razy 4

  deficyt budżetowy 40 mld zł ? ? ? . Forsa biznesmenów , a w kasie pusto = deficyt . Za to zapłacą wszyscy przyszli emeryci (albo razem z nimi wszyscy i wzrosną podatki ) . Ciekawe, kiedy Biznesmeni zrezygnują ; Polska będzie musiała spłacić dług publiczny i od biznesmenów ( ? ) / Kto wtedy będzie rządzić Polską ?

 • realistas

  Oceniono 12 razy 4

  Mądrze gospodarzą, nie wyrzucają zbyt dużo na armię to mają nadwyżkę. Rozrzutny biedak zawsze ma dziurawe kieszenie.

 • rmarcin555

  Oceniono 5 razy 3

  Nie rozumiem. Przecież zgodnie z rządową telewizją Niemcy to kraj upadły. Ktoś tu kłamie. Czy pan premier Morawiecki może rozwiać te wątpliwości?

 • krypthos

  Oceniono 14 razy 2

  Korwin już w 1992 r. mówił, że należy dokonać zapisu w Konstytucji o zakazie zadłużania państwa, czyli podnosić deficyt. Ale to oszołom. Tak twierdzą znawcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX