Niemcy i Francja zbudują wspólnie nowy myśliwiec piątej generacji

Kanclerz Merkel nalega na rozszerzenie współpracy zbrojeniowej i współpracy w eksporcie broni, przynajmniej z Francją.

Kanclerz Merkel opowiedziała się za rozszerzeniem współpracy Niemiec z innymi państwami w polityce zbrojeniowej i eksporcie broni. Jeśli państwa unijne nie okażą zainteresowania tą propozycją, to - jak podkreśliła - zależy jej na rozszerzeniu współpracy w tej dziedzinie "przynajmniej z Francją".

Niemcy i Francja zbudują nowy myśliwiec

Na dzisiejszym (19.01.2019) krajowym zjeździe CDU z Meklemburgii-Pomorza Przedniego w Rostocku Angela Merkel w przemówieniu zatytułowanym "Silna Europa - silne Niemcy" powiedziała, że Niemcy i Francją zbudują wspólnie nowy myśliwiec piątej generacji, który zastąpi będące w użyciu samoloty tej klasy - Rafale we Francji i Eurofighter Typhoon w Niemczech - zaliczane do generacji 4.5. - Ale jeśli ktoś wraz z nami konstruuje samolot bojowy, to ów ktoś chce oczywiście także wiedzieć, czy będzie go mógł wspólnie z nami sprzedawać - powiedziała Merkel, nawiązując w ten sposób do problemów związanych ze współpracą w eksporcie uzbrojenia.

Nie chodzi przy tym o to - jak stwierdziła dosłownie - czy ktoś nie zgadza się na sprzedaż "tej czy innej śrubki albo innej, drobnej części", ponieważ "w ten sposób nie da się ze sobą współpracować", tylko o daleko posuniętą koordynację w polityce zbrojeniowej i eksporcie broni. W tej sprawie potrzebna jest wola do zawarcia rozwiązań kompromisowych, o czym - jak dodała - "w tej chwili rozmawiamy".

Takie rozmowy są konieczne, ponieważ w Niemczech obowiązują surowe zasady dotyczące eksportu systemów uzbrojenia, podczas gdy w innych państwach unijnych mają one zdecydowanie łagodniejszy charakter.

Sprawa Chaszodżdżiego poróżniła Berlin i Paryż

W ostatnim czasie doszło do rozbieżności na tym tle między Niemcami i Francją, związanymi z zamordowaniem w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Rząd federalny wstrzymał wtedy eksport niemieckiego uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej, do którego nie przyłączył się prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak wynika z informacji dochodzących z kół przemysłowych, większość niemieckiego uzbrojenia dotarła do Arabii Saudyjskiej pośrednimi drogami w formie dostaw pochodzących z innych, europejskich koncernów zbrojeniowych. Niemiecka decyzja o wstrzymaniu dostaw broni wywołała ponadto rozdrażnienie wśród niektórych sojuszników Niemiec w UE.

W opublikowanym dziś (19.01.2019) wideo Angeli Merkel niemiecka kanclerz zwróciła uwagę na nowy układ o przyjaźni z Francją, który zostanie podpisany we wtorek 22 stycznia w Akwizgranie w rocznicę Traktatu Elizejskiego z 1963 roku. Układ ten ma na celu doprowadzenie do o wiele ściślejszej współpracy z Francją we wszystkich dziedzinach, w tym także na polu polityki obronnej. W tych ramach możliwe będzie także rozszerzenie niemiecko-francuskiej polityki zbrojeniowej oraz współpracy w eksporcie uzbrojenia.

(dpa,rtr/pa)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (196)
Niemcy i Francją zbudują wspólnie nowy myśliwiec piątej generacji. A.Merkel chce większej współpracy zbojeniowej
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 37 razy 25

  Polska powinna przyłączyć się do tej inicjatywy. Mamy 48 przyzwoitych samolotów wielozadaniowych, podczas gdy szacuje się, że kraj naszej wielkości (i w naszym położeniu geopolitycznym) winien dysponować około 200 nowoczesnymi maszynami, by mieć szanse na odparcie ewentualnego ataku.
  F-16, które Polska posiada to wciąż doskonałe maszyny i będą takie przez kolejną dekadę, zapewne dłużej. Kiedyś jednak trzeba będzie je wymienić, a już teraz - potrzeba nam ich znacznie więcej. Możemy (musimy...) kupić kolejne F-16 by zwiększyć posiadane siły, jednak w kwestii wymiany generacji maszyn opcja włączenia się w europejski projekt jest chyba najlepsza. Owszem, będzie zapewne drożej, niż gdybyśmy za 20 lat kupili jakieś masowo produkowane maszyny, jednak dla polskiego przemysłu i samej armii - możliwość współprojektowania samolotu z uwzględnieniem specyficznych potrzeb, czy też wprowadzenie go do służb w pierwszej kolejności, będzie niezaprzeczalnym benefitem.

 • oszrany

  Oceniono 40 razy 24

  A my zbudujemy lawki niepodleglosci, pomniki, no i elektrownie weglowe. Ale taka wizje ma pis. Wszystko ku chwale Rosji.

 • baaag

  Oceniono 25 razy 17

  My stworzymy procedury uroczystego święcenia tych samolotów kropidłami V generacji...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 31 razy 13

  Polska powinna wziąć udział w tym programie. Ale przy rządzie PiS raczej nie ma na to szans. Raz że nie będą zainteresowani, dwa że z tak prokremlowskim rządem mało kto może chcieć współpracować.

 • maxxx35

  Oceniono 19 razy 13

  i tak nie przeskoczą naszych "wrót do stodoły" pilotowanych przez Maciarewicza :-)

 • bosman64

  Oceniono 10 razy 10

  Wypisujecie tu że Polska mogła by, że powinna itd. Po aferze z francuskimi helikopterami i Mistralami za dolara Francuzi nie sprzedadzą do nadwislańskij kraj nawet konsoli do gier- strzelanki. No może sprzedali by nam widelce ale noży już napewno nie. Niemcy są tego świadomi i nawet bucom putinowskim z Warszawy tego nie proponują.

 • ceppisowski

  Oceniono 9 razy 9

  Dlaczego nie zaproszono Polski do tego dealu?
  PIS zbudowal z Ukraincami świetne helikoptery, dzieki ktorym Putin trzyma sie od nas daleko.
  Konstruktor Macierewicz jak zna sie na helikopterach to poradzi sobie z zaprojektowaniem mysliwca.
  Znowu Niemcy maja nas w doopie, choc mamy takich zdolnych Macierewiczow i Misiewiczow

 • liczygrosz

  Oceniono 19 razy 9

  Czyli znowu zostaniemy sami, bo na współpracę ze strony PISu nie ma co liczyć...

 • Amficelias żararaka

  Oceniono 14 razy 8

  A my mamy drony bojowe 6 lub 8 sztuk które kupił jeszcze Antoniusz, oraz WOT który jak zapowiada nie odda nawet guzika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX