Niemcy: Imigranci częściej niż inni zakładają własne firmy. Wielu z nich to tzw. "przedsiębiorcy z przymusu"

Imigranci przybyli do Niemiec o wiele częściej od rdzennych Niemców zakładają własne przedsiębiorstwa. Nierzadko wynika to z tego, że mają małe szanse na znalezienie dobrej posady na niemieckim rynku pracy.

Z najnowszego opracowania niemieckiego banku rozwoju KfW z siedzibą we Frankfurcie nad Menem wynika, że imigranci szczególnie często zakładają własne przedsiębiorstwa. W latach 2013-2017 co piąty samodzielny przedsiębiorca w Republice Federalnej był obcego pochodzenia albo legitymował się paszportem innego państwa. W stosunku do odsetka imigrantów w społeczeństwie niemieckim, wynoszącego obecnie 18 procent, ich aktywność gospodarcza przewyższa niemiecką średnią.

Największą chęć do posiadania własnej firmy wykazują cudzoziemcy, którzy uzyskali niemieckie obywatelstwo, późni przesiedleńcy i obywatele innych państw, którzy zdecydowali się na osiedlenie w Niemczech.

Złe szanse na niemieckim rynku pracy

Ta ponadprzeciętna chęć wśród imigrantów do zostania samodzielnym przedsiębiorcą w RFN wynika często z ich oceny znalezienia atrakcyjnego zajęcia na niemieckim rynku pracy. Innymi słowy: zakładają własne firmy dlatego, bo tylko w ten sposób - jak sądzą - uda im się zarobić na godne życie. Dotyczy do zwłaszcza tych, którzy nie mają uznanego w Niemczech wykształcenia ani najbardziej poszukiwanych kwalifikacji zawodowych. Tacy "przedsiębiorcy z przymusu" wśród imigrantów stanowią aż 38 procent osób decydujących się na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, których odestek analitycy banku KfW oceniają na 31 procent.

Największa przeszkoda: język niemiecki

Zdecydowana większość (dwie trzecie) imigrantów w Niemczech w wieku od 18 do 64 lat deklaruje, że u siebie w domu posługuje się przeważnie językiem niemieckim. Swoim językiem ojczystym posługuje się na co dzień około 35 procent imigrantów. Większość z nich stanowią osoby przybyłe niedawno do Niemiec.

Posługiwanie się w życiu codziennym przez imigrantów językiem ojczystym niekoniecznie musi świadczyć o ich niedostatecznej znajomości niemieckiego, ale statystycznie rzecz biorąc to właśnie oni mają gorsze szanse na niemieckim rynku pracy. Mając to na uwadze, naczelny ekonomista banku KfW Joerg Zeuner opowiada się za zwiększeniem dla nich liczby kursów języka niemieckiego i podkreśla, że dobre opanowanie niemieckiego wymaga sporo czasu.

(dpa,kfw/pa)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (34)
Niemcy: Imigranci częściej niż inni zakładają własne firmy. Wielu z nich to "przedsiębiorcy z przymusu"
Zaloguj się
 • Andy 57

  Oceniono 39 razy 23

  Mieszkam w Niemczech i moge potwierdzić, ze tak właśnie jest. Nowi imigranci zakładają przede wszystkim Firmy zajmujące sie sprowadzaniem, rozprowadzaniem i sprzedażą detaliczną narkotyków wszystkich rodzajów.

 • dert4

  Oceniono 23 razy 9

  Tak. Koncesjonowany handel narkotykami.

 • sztucznypolak

  Oceniono 12 razy 8

  Jest jeszcze jedno zjawisko. ktore znam z kraju. w ktorym mieszkam. Imigranci z krajow azjatyckich lub afrykanskich prowadza niezarejestrowana dzialalnosc dla swoich rodakow.
  Dzialaja w szarej strefie, nie placac podatkow i korzystajac jednoczesnie z pomocy socjalnej.
  Rzeczywiscie, czasami wynika to ze slabej znajomosci jezyka.
  Ale istotniejsze jest, ze sa konkurencyjni w stosunku do przedsiebiorcow dzialajacych legalnie.

 • poppers68

  Oceniono 17 razy 7

  Z kolei jak można przeczytać w jednym z raportów niemieckiego ministerstwa pracy, zdecydowana większość imigrantów rocznika przybycia 2015 ( największa fala) kompletnie nie jest zainteresowana ani udziałem w kursach zawodowych ani specjalnie nie uczestniczy w kursach językowych.
  Nie po to ci ludzie przeszli " szlak bałkański" aby podjąć pracę i asymilować się.
  Zupełnie inaczej sprawa wygląda z ludźmi z Azji bo o Polakach nie wspomnę , gdyż nazywanie obywateli kraju unijnego imigrantami jest wg, obraźliwe. Polacy, Czesi czy Węgrzy po prostu przenoszą się w ramach Unii do innego unijnego kraju. Z kolei Azjaci doskonale radzą sobie w Niemczech w obszarze gastronomii lub handlu.
  Kłopot Niemcy mają z arabską imigracją gdyż nawet Turcy wydają się dosyć dobrze poruszającymi się po niemieckim rynku pracy. Również handel, również gastronomia.
  Z kolei pracujacego nawet na stanowiskach liniowych ( podstawowych ) Araba praktycznie nie zobaczymy w Niemczech. No, nie wspominam o kobietach tej grupy.
  To było przecież do przewidzenia i nie wiem o co kruszymy kopie.
  O Polskę specjalnie nie musimy się martwić - Arabów jak na lekarstwo a i swoch nożowników mamy jak widać pod dostatkiem.

 • bart5554

  Oceniono 23 razy 5

  A jaki procent imigrantów pracuje? Bo chyba coś ok 20%.... a 80% to koszt. Poza tym:

  Niemcy mają potężny problem z arabskimi klanami! „Tworzą własny system wartości i porządku”

  W obliczu nasilającej się fali przestępstw niemiecki Federalny Urząd Kryminalny (BKA) postanowił baczniej przyjrzeć się działalności arabskich i tureckich klanów. Rzeczniczka tej instytucji poinformowała, że w tegorocznym raporcie BKA, palącemu problemowi, poświęcony zostanie po raz pierwszy cały rozdział.

  "Arabskie i tureckie klany przestępcze stwarzają duże zagrożenie w Niemczech. Naruszają oni istniejące struktury państwowe, tworzą własny system wartości i porządku w mocno zhierarchizowanej subkulturze"

  - mówiła rzeczniczka BKA, cytowana przez dw.com.

  niezalezna.pl/255220-niemcy-maja-potezny-problem-z-arabskimi-klanami-tworza-wlasny-system-wartosci-i-porzadku

 • mietekkowalski

  Oceniono 6 razy 4

  U nas też był wysyp "przedsiębiorców", którzy brali 20tys z urzędu pracy, pociągnęli trochę na małym ZUS-ie i kończyli działalność:)

 • maryjanek66

  Oceniono 1 raz 1

  a Polsce odwrotnie , to tubylcy sa zmuszani do zakladania wlasnych firm

 • Alberto Kowalczyk

  Oceniono 13 razy 1

  Taa firmy chyba glownie wulkanizacja kondonow o ile wiedza do czego to sluzy

 • sselrats

  Oceniono 9 razy 1

  Kebabczeta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX