Niemiecka policja werbuje do pracy Polaków. Pierwsi ochotnicy już założyli mundury

Niemiecka policja cierpi na braki kadrowe. Brandenburgia postanowiła poszukać świeżego narybku po wschodniej stronie granicy. Szkolenia rozpoczęły się w 2015 roku. Trzej pierwsi absolwenci już założyli mundur.

Szkolenia odbywają się w Wyższej Szkole Policji w Oranienburgu. Oferta pracy w niemieckiej policji cieszy się dużym zainteresowaniem - pisze  "Die Welt". Od rozpoczęcia werbunku w 2015 roku wnioski o przyjęcie do szkoły złożyło 354 mężczyzn i 181 kobiet z polskim paszportem bądź obywateli Niemiec pochodzących z Polski.

15 osób zostało przyjętych do szkoły. Trzech pierwszych Polaków po pomyślnym ukończeniu szkolenia rozpoczęło już służbę w jednostce stacjonującej w graniczącym w Polską Frankfurcie nad Odrą - informują niemieckie media.

Zapełnić lukę

Brandenburska policja informuje o rekrutacji na swojej stronie internetowej w języku polskim i za pośrednictwem ulotek rozdawanych w regionach nadgranicznych.

Rzecznik MSW w Poczdamie Ingo Decker powiedział, że akcja będzie kontynuowana. By obsadzić wszystkie etaty i zapełnić lukę po odchodzących na emeryturę, Brandenburgia musi co roku zatrudniać 400 nowych policjantów.

Polsko-niemiecka umowa policyjna

Granica Brandenburgii z Polską liczy ponad 250 km. Przez ten kraj związkowy przebiega autostrada A2 - główna arteria łącząca obie stolice Berlin i Warszawę. Przy tej trasie, w Świecku znajduje się Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych.

W lipcu 2015 r. w życie weszła nowa polsko-niemiecka umowa policyjna. Przewiduje ona możliwość wspólnych patroli, dopuszcza możliwość przekraczania granicy państwowej w pościgu za przestępcami, wprowadza ścisłe współdziałanie przy wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw, w szczególności popełnianych przez zorganizowane grupy. W 2007 r. na granicy polsko-niemieckiej zniesiono kontrole graniczne.

Więcej o:
Komentarze (70)
Niemiecka policja werbuje do pracy Polaków
Zaloguj się
 • byrcyn11

  Oceniono 27 razy 23

  Tam policjant nie przechodzi na emeryturę po 20 latach pracy, a jednak chętni są - ciekawe dlaczego u nas tak nie mogą ?

 • szwampuch58

  Oceniono 18 razy 12

  cyngle narodowego faszyzmu nadwislanskiego dostali "biegunki" na forum.hehehehe

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 5

  a kto w pisiej polsce bedzie tyral na pisowskich oligarchów i ich sekretarki mające 65 tys pensji + 15 tys. na sztucznym etacie? pisowscy patrioci nie wyjeżdżajcie!!!

 • czeski_honza

  Oceniono 4 razy 4

  Nie rozumiem dlaczego? Przecież wstaliśmy z kolan i podwyżki były...

 • kato-rznik

  Oceniono 8 razy 4

  Chętnie bym też zajął się łapaniem buractwa. Może nie fizycznym szarpaniem się ze śmieciami, ale np. wyłapywaniem złodziei i przemytników, pracując dla Policji, przeczesując fora i grupy w poszukiwaniu osób sprzedających lewy towar. Nienawidzę gnojków, którym się robić nie chce i wolą oszukiwać.

 • smiki48

  Oceniono 8 razy 4

  a jakie są uprawnienia emerytalne w niemieckiej policji? Czy tam też można przejść na emeryturę w wieku niecałych 50 lat?

 • andrewpiotr

  Oceniono 1 raz 1

  Matołku, wiedz o tym ,że polscy mundurowi w tym policjanci mogą przejść na emeryturę po przepracowaniu 20 lat w resorcie ale otrzymują za te lata emeryturę w wysokości tylko 40 % ostatniego uposażenia. Dopiero gdy ukończą 55 rok życia mogą liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego o ile będą do tego czasu pracować i będą odprowadzane od wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne. Spróbuj przyjąć się do pracy w Policji , może się tam zrealizujesz o ile przed podjęciem pracy lekarze na komisji pozytywnie określą twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Sądzę ,że więcej głupot na ten temat nie będziesz powtarzał.

 • lubat

  Oceniono 7 razy 1

  W końcu to nic nowego - Niemcy już zatrudniali polską policję w latach 1940-45;)
  A mówiąc serio, to policja każdego kraju potrzebuje policjantów ze znajomością języka tego kraju, skąd przybywa dużo przestępców. W landach graniczących z Polską panuje bardzo zła opinia o Polakach i jest ona całkiem zasadna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX