Rzeka pieniędzy wysycha. Minister finansów Niemiec ostrzega: Czas przygotować się na zaciskanie pasa

Minister finansów Niemiec ostrzega inne resorty, że muszą przygotować się na zaciskanie pasa. Czasy rekordowych wpływów z podatków i korzystania z budżetowej nadwyżki powoli się kończą.

Po okresie rekordowych wpływów budżetowych Niemcy muszą nastawić się na chudsze lata. Jak podała agencja DPA, powołując się na wyliczenia resortu finansów, w nadchodzących latach w budżecie może zabraknąć nawet 25 miliardów euro. To efekt nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, a co za tym idzie niższych wpływów z podatków, a także drogich inwestycji zaplanowanych już przez rząd wielkiej koalicji.

Z informacji DPA wynika, że resortowi finansów zabraknie do 2023 roku w sumie 24,7 mld euro. Minister finansów Olaf Scholz ostrzegł pozostałych ministrów, że nie obędzie się bez oszczędności. Tylko w ten sposób uda się zrealizować planowane programy i inwestycje. Resort zastrzegł jednocześnie, że nie zamierza zaciągać nowych długów. - Zrównoważony budżet pozostaje jasnym wyznacznikiem podczas planowania budżetu federalnego - podkreśliła rzeczniczka Scholza.

Oznacza to, że nowe inicjatywy rządu Niemiec będzie można sfinansować tylko poprzez oszczędności w innych dziedzinach. Jak podaje DPA, nie ma wolnych środków choćby na tak zwany pakt cyfrowy dla szkół w Niemczech. Aby go sfinansować, trzeba będzie zacisnąć pasa w innych obszarach.

Będzie zgrzytać

Niemiecka media zauważają, że zapewne doprowadzi to do większych napięć w rządzącej Niemcami chadecko-socjaldemokratycznej koalicji. Na finansowanie czekają bowiem niezwykle drogie projekty, jak choćby wycofanie z wydobycia węgla brunatnego czy pomysł wprowadzenia emerytury podstawowej. Tylko na wsparcie regionów, w których zamykane będą kopalnie odkrywkowe, rząd Niemiec chce przeznaczyć w nadchodzących latach do 40 mld euro.

Niemiecki rząd szacuje, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku zaledwie 1 procent. Jeszcze w jesiennej prognozie spodziewano się wzrostu PKB rzędu 1,8 procent.

szym (dpa)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (85)
Rzeka pieniędzy wysycha. Minister finansów Niemiec ostrzega: Czas przygotować się na zaciskanie pasa
Zaloguj się
 • jozef_zmudzin

  Oceniono 12 razy 12

  Jeżeli w RFN nastąpi krach to Polska dozna go najbardziej - zmniejszy się eksport,a więc i wpływy finansowe.

 • urwiss

  Oceniono 22 razy 12

  Minister finansów Niemiec ostrzega: Czas przygotować się na zaciskanie pasa... POLACY!

 • biesczad1

  Oceniono 9 razy 9

  A niech gupie niemce zaciskajo pasa - u nasz w wolsce bedziem sie martwić, jak co do gara nie bedzie włożyć...

 • berek-oberek

  Oceniono 13 razy 9

  Oczekują wzrostu PKB o 1%? A w TVP orkiestra gra? Ktoś jeszcze wierzy w GUS-ła?

 • tomasz.rze

  Oceniono 10 razy 8

  Panie premierze Morawiecki,
  Czy jako były minister finansów i twórca cudu nadwyżki budżetowej mógłby Pan pokazać zagubionym Niemcom, jak się robi sukces gospodarczy?

 • gourmant

  Oceniono 8 razy 8

  Widzę, po postach, że zleciało się tu stado baranów l. Prawda taka, że jeśli Niemcy będą mieli problemy to my też

 • sara.mi144

  Oceniono 3 razy 3

  Pozwólcie rządzić PIS-owi, a zobaczycie, że pieniądze się znajdą :-)))))))))))))))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX